Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6093
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spore zainteresowanie czystym powietrzem

Sobota, 6 października 2018, 7:53
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2018, 4:55
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spore zainteresowanie czystym powietrzem
Fot. Przemek Kaczałko
W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacją budynków. Organizatorem spotkania informacyjnego był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program "Czyste powietrze" skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią.

Jak podkreślają organizatorzy, do 2029 roku na wymianę/ zakup i montaż źródeł ciepła oraz termomodernizację do wykorzystania są 103 miliardy złotych. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysiące złotych, a jeśli ta kwota będzie przekroczona to dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt kwalifikowany to 7 tysięcy złotych.

Program przewiduje m.in. wymianę źródeł ciepła oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacje odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła.

Dostępne są dwie formy dofinansowania: dotacja i pożyczka. Program "Czyste powietrze" realizowany jest w latach 2018-2029. W trakcie spotkania w Jeleniej Górze można było poznać szczegóły programu, zadawać pytania przedstawicielom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także zapoznać się z ofertą Banku Ochrony Środowiska.

Cieszę się, że na spotkanie organizowane przez WFOŚiGW do Jeleniej Góry przyszło tak wiele osób. Widać, że mieszkańcy naszego miasta są bardzo zainteresowani rządowym programem Czyste Powietrze, który jest pierwszym kompleksowym programem rządu, który umożliwia walkę ze smogiem - powiedział senator Krzysztof Mróz, który uczestniczył w spotkaniu. - Z punktu widzenia Jeleniej Góry istotne jest to, że program jest ogólnopolski i pozwoli nam efektywnie zwalczać smog. Dotychczasowe programy były punktowe, a biorąc pod uwagę ukształtowanie naszego terenu, wiele zanieczyszczeń pochodziło z okolicznych gmin. Takie spotkania są we wszystkich gminach Kotliny Jeleniogórskiej - potężne zainteresowanie było np. w Mysłakowicach. Jeżeli wszystkie gminy wejdą w ten program to jest realna szansa zwalczania tego problemu - dodał senator.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group