Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7189
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spore zainteresowanie czystym powietrzem

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 6 października 2018, 7:53
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2018, 4:55
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacją budynków. Organizatorem spotkania informacyjnego był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program "Czyste powietrze" skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią.

Jak podkreślają organizatorzy, do 2029 roku na wymianę/ zakup i montaż źródeł ciepła oraz termomodernizację do wykorzystania są 103 miliardy złotych. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysiące złotych, a jeśli ta kwota będzie przekroczona to dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt kwalifikowany to 7 tysięcy złotych.

Program przewiduje m.in. wymianę źródeł ciepła oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacje odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), montaż wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła.

Dostępne są dwie formy dofinansowania: dotacja i pożyczka. Program "Czyste powietrze" realizowany jest w latach 2018-2029. W trakcie spotkania w Jeleniej Górze można było poznać szczegóły programu, zadawać pytania przedstawicielom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także zapoznać się z ofertą Banku Ochrony Środowiska.

Cieszę się, że na spotkanie organizowane przez WFOŚiGW do Jeleniej Góry przyszło tak wiele osób. Widać, że mieszkańcy naszego miasta są bardzo zainteresowani rządowym programem Czyste Powietrze, który jest pierwszym kompleksowym programem rządu, który umożliwia walkę ze smogiem - powiedział senator Krzysztof Mróz, który uczestniczył w spotkaniu. - Z punktu widzenia Jeleniej Góry istotne jest to, że program jest ogólnopolski i pozwoli nam efektywnie zwalczać smog. Dotychczasowe programy były punktowe, a biorąc pod uwagę ukształtowanie naszego terenu, wiele zanieczyszczeń pochodziło z okolicznych gmin. Takie spotkania są we wszystkich gminach Kotliny Jeleniogórskiej - potężne zainteresowanie było np. w Mysłakowicach. Jeżeli wszystkie gminy wejdą w ten program to jest realna szansa zwalczania tego problemu - dodał senator.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 6-10-2018 10:19
Dobra wiadomość, to bardzo potrzebne w naszym mieście, które jest szczególnie narażone na smog (kotlina, częste okresy bezwietrzne, duże spadki temperatury, do tego uzdrowisko). Dziękuję też kandydatowi na Prezydenta Miasta p. Krzysztofowi Mrozowi za aktywny udział i zainteresowanie tym problemem.
~JATO 7-10-2018 0:40
do: ~ (10:19)
Czy pan Mróz zamierza się zająć również problemem smogu elektromagnetycznego, czyli promieniowaniem elektromagnetycznego (PEM) w JG? Zapewniam, że samo czyste powietrze - o ile dojdzie już do tego cudu nad Bobrem, nie wystarczy. Proszę zająć się uświadamianiem ludzi w temacie: stacje bazowe sieci komórkowych i łączność bezprzewodowa oraz aspektem prawnym stawiania masztów sieci komórkowych i mocy nadajników, które oddziałowują na środowisko. O ile władze miasta, nie będą dalej zwracały uwagi na ten poważny problem to, tak naprawdę, będzie oznaczało , że mają mieszkańców, a swoich wyborców daleko w tyle. Proszę zainteresować się raportem Najwyższej Izby Kontroli. Cytuję z artykułu "NIK o stacjach bazowych telefonii komórkowej" : "Niejasne przepisy sprawiły, że część stacji bazowych telefonii komórkowej funkcjonowała bez a...lizy ich oddziaływania na sąsiednie nieruchomości. W ocenie NIK obowiązujące regulacje prawne nie gwarantują także należytego badania wpływu na zdrowie i jakość życia mieszkańców działających już anten, nawet w przypadkach wielokrotnego zwiększania mocy nadawanego sygnału." "W związku z ustaleniami kontroli NIK wnioskuje o pilne podjęcie inicjatywy legislacyjnej, aby jednoznacznie i kategorycznie doprecyzować procedury budowy stacji telefonii komórkowych i określić warunki ich powstawania, zwłaszcza pod kątem szeroko rozumianego bezpieczeństwa ludzi i środowiska."
~Michrou 6-10-2018 10:52
Najważniejsze chyba jest zwalczenie mentalności przyzwalającej na palenie śmieci. Niestety część starszego pokolenia myśli, że jest geniuszami biznesu, bo nie dość, że pozbyli się śmieci, to jeszcze mają ciepło (rak gratis). Stajemy się trucicielem regionu, takimi Chinami europy. Słowacy zaczęli budować stacje pomiarów powietrza na granicy z Polską, bo to kraj który ma większość energii z atomu i czyste powietrze. O ile uważam partię rządzącą za bandę ciężkich idiotów, to akurat Krzysztof Mróz mnie zaciekawił, bardzo spodobał mi się realny w całości krótki plan wyborczy, bo jak widzę plany wyborcze z rozdziałami i obiecankami gruszek na wierzbie, to czuję, że polityk uważa mnie i resztę wyborców za bandę d...li.
~Teodor 6-10-2018 17:07
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." M.T.
~ 7-10-2018 10:10
Dziadek Mróz tak się rozsiadł że 3 miejsca zajął. Penie dla swoich miśków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group