Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 6901
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spółka Termy Cieplickie zaskarżona przez Wojewodę

Niedziela, 23 grudnia 2012, 11:08
Aktualizacja: Środa, 26 grudnia 2012, 8:26
Autor: Angela
Jelenia Góra: Spółka Termy Cieplickie zaskarżona przez Wojewodę
Fot. Archiwum
Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się sprawą powołania spółki Termy Cieplickie, na utrzymanie której miasto chce w ciągu roku przeznaczyć 1 mln 200 tys. zł. Chodzi m.in. o jedno z zadań nałożone na spółkę – czyli poszukiwanie wód termalnych dla celów rekreacyjnych, ale nie tylko. Wielu radnych opozycji do grupy rządzącej zastanawia się po co powoływać spółkę, która nie ma czym zarządzać, bo obiekt nie został jeszcze wybudowany.

Jak mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, Wojewoda zaskarżył zapis dotyczący możliwości prowadzenia badań wód termalnych.

- Chcemy dać upoważnienie spółce Termy Cieplickie do poszukiwań wód termalnych dla celów rekreacyjnych. Polskie prawo górnicze wyklucza bowiem samorządy z możliwości prac górniczych – tłumaczy prezydent Marcin Zawiła. - Wody termalne są w naszym zainteresowaniu, dlatego wpisaliśmy tę potencjalną działalność w zakres działania spółki, bo chcielibyśmy skorzystać z funduszy unijnych i wykonać kolejny odwiert. My, jako samorząd, tego zrobić nie możemy, ale może to zrobić nasza spółka, stąd wpisaliśmy tę regulację. Wyjątkowo kazuistyczny nadzór Wojewody Dolnośląskiego nagle dopatrzył się w tym wielkiego przekroczenia uprawnień. Pójdziemy do sądu, nich sąd to rozstrzygnie. Ja nie zamierzam się z tego wycofywać, bo uważam, że jest to w interesie mieszkańców Jeleniej Góry. Ten, kto wykona odwiert, będzie później dysponował źródłem, więc wolę, by to spółka miejska mogła podawać tę wodę prywatnym inwestorom, niż duży koncern, który będzie to sprzedawał za wielkie pieniądze lub monopolizował dla siebie – dodał Marcin Zawiła.

W ostatnim czasie rozgorzała jednak dyskusja na temat słuszności funkcjonowania samej spółki, bowiem według pierwotnych założeń, miała ona zarządzać obiektem Term. - Już wiadomo, że obiekt nie będzie wybudowany do końca 2013 roku, a miasto chce na nią wydać 1mln 200 tys. zł. Gdzie tu logika? – pytał radny Krzysztof Mróz, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydent Marcin Zawiła wyjaśnia natomiast, że od stycznia 2013 roku spółka Termy Cieplickich będzie przejmowała miejskie obiekty sportowe i zajmie się ich zarządzaniem. Chodzi m.in. o obiekty przy ul. Złotniczej, ale nie tylko.

- To jest szukanie zadań na siłę – krytykuje opozycja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (105)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
583
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group