Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10136
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spokojnie na nekropoliach

Środa, 1 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 1 listopada 2006, 21:06
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Spokojnie na nekropoliach
Fot. rylit, Arkadiusz Piekarz
Mieszkańcy miasta licznie odwiedzili w środę cmentarze, ale paskudna pogoda nie uprzyjemniła jeleniogórzanom dnia Wszystkich Świętych.

Przenikliwe zimno, wiatr i przelotny deszcz ze śniegiem dały się we znaki szczególnie po południu. Mimo to ruch na nekropoliach był spory, choć nie największy. Dało się zauważyć mniej samochodów w okolicach cmentarzy.
– Zazwyczaj to musiałem parkować aż nad stawem, a dziś na ul. Głowackiego było dużo miejsca – powiedział nam pan Dariusz odwiedzający stary cmentarz przy ul. Sudeckiej.

Do godz. 17 większych incydentów, ani paraliżujących korków nie odnotowała policja. Zgodnie z zapowiedziami, funkcjonariusze drogówki kierowali ruchem przed główną bramą nekropolii.
Tam także, wzdłuż długiego fragmentu ulicy Sudeckiej swoje stoiska rozmieścili sprzedawcy kwiatów i zniczy. – Wielu ludzi kupiło już wcześniej chryzantemy i lampiony, ale nie narzekamy na brak zainteresowania – mówiła jedna ze sprzedających.
Znicze i kwiaty można było kupić także u harcerzy.

Mieszkańcy miasta palili znicze i rozstawiali kwiaty nie tylko na grobach bliskich. Tradycyjnie morze zniczy zapłonęło na grobie ks. Dominika Kostiala, proboszcza parafii św. Erazma i Pankracego oraz ks. płk. Wilhelma Kubsza, długoletniego proboszcza parafii garnizonowej.
Ludzie chętnie palili świeczki i lampki w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej, na symbolicznym grobie pomniku Sybiraków.

Na cmentarzu kwestowali, między innymi, klerycy Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Legnicy. Księżą z parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu celebrowali nabożeństwa.

W czwartek – Dzień Zaduszny. Na cmentarzach będzie zapewne mniejszy ruch, bo dnia wolnego od pracy nie ma.
Potem – wielkie sprzątanie. Co roku po 1 i 2 listopada ekipy MPGK wywożą z cmentarza przy ulicy Sudeckiej kilkaset kilogramów odpadków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group