Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5095
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śpiewać na ulicy (nie) każdy może

Czwartek, 31 lipca 2008, 9:23
Aktualizacja: 9:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Śpiewać na ulicy (nie) każdy może
Podczas tegorocznego festiwalu Buskerbus "człowiek orkiestra" Arek Frog podbił serca jeleniogórzan. Słuchało się go z przyjemnością.
Fot. TEJO
Uliczni muzykanci dla jednych stanowią o kolorycie miasta, dla innych są zakałą dla uszu. Wszystko zależy od poziomu grajków i gustu słuchaczy. Ale niewykluczone, że o tym, kto może grać lub śpiewać pod chmurką, zdecydują urzędnicy.

Przykład przyszedł z Krakowa. W królewskim mieście będą organizowane egzaminy dla tych, którzy chcą się popisać muzycznymi umiejętnościami na chodniku. Kto nie zda, nie dostanie licencji i będzie mogła go przegonić straż miejska.

Urzędnicy w ten sposób chcą uchronić uszy turystów i mieszkańców przed pseudomuzykami, którzy chałturzą rzępoląc na różnych instrumentach i fałszują głosem. Kto chce mieć licencję, będzie musiał zaprezentować repertuar, który zostanie oceniony przez muzyków profesjonalnych.

A w Jeleniej Górze? Trudno wielkością miasta porównać, ale jedno łączy nas z Krakowem. To właśnie uliczni muzykanci, których latem przybywa. Są wśród nich studenci akademii muzycznych, którzy w ten sposób zarabiają na wakacje, są uliczni bardowie (choćby słynny pan Staszek z Janowic), są także grający do kotleta i do wesela Cygani.

Ich muzyka nie wszystkim się podoba, tym bardziej, że grajkowie są natarczywi. – Grają głośno i długo. Nie pomagają prośby, aby poszli sobie sprzed lokalu. Reagują dopiero na monety wrzucane do czapki przez klientów, którzy często dla świętego spokoju dają im parę złotych – mówi jeden z jeleniogórskich restauratorów.

Na razie samorządowcy z Jeleniej Góry nie zamierzają czerpać z wzorców krakowskich, ale nie jest to wykluczone. – W mieście nie powinien publicznie występować każdy, któremu się wydaje, że umie grać – powiedział nam radny pragnący pozostać anonimowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1022
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group