Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 4290
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spadł śnieg, akcja zima ruszyła od niedzieli

Wtorek, 26 listopada 2013, 8:23
Aktualizacja: Środa, 27 listopada 2013, 7:06
Autor: Angela
Jelenia Góra: Spadł śnieg, akcja zima ruszyła od niedzieli
Fot. Angela
Około 30 samochodów: solarek i odśnieżarek oraz 70 osób – to siły przygotowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które akcję zima rozpoczęło już w niedzielę (24.11). Dzisiaj (26.11) w nocy, kiedy spadł śnieg, służby działały już w całym mieście. Drogi są czarne i przejezdne.

Mimo że w nocy sypnęło śniegiem, w mieście wszystkie ulice są przejezdne, bo – jak zapewniają pracownicy MPGK- wszystkie ulice są odśnieżane. W nagłych przypadkach można dzwonić pod całodobowy numer tel. 75-64-20-118.

W tym roku drogowcy nie dali się zaskoczyć. Akcję rozpoczęto już w niedzielę. – Wówczas śniegu spadło niewiele, ale padał marznący deszcz i solarki przejechały ponad 250 km, sól sypały głównie na estakadzie, Podwalu i w Jagniątkowie – mówił Włodzimierz Stasiak, prezes MPGK.

MPGK odśnieża Jelenią Górę w granicach administracyjnych oraz Gminę Jeżów Sudecki, łącznie 246,425 km ulic. Nie odśnieża drogi krajowej do Legnicy (Kapeli) oraz drogi z Jagniątkowa przez Michałowice do Piechowic. Miejskie ulice, jak co roku, zostały podzielone na cztery kategorie, według których są odśnieżane.

I kategoria (około 75 km) powinna być odśnieżana w trzy godziny od ustania opadów, to m.in: Jana Pawła II, Al. Solidarności, Konstytucji 3 Maja, Sobieskiego, Sudecka, do Jagniątkowa. IV kategorię (około 79 km) stanowią małe uliczki osiedlowe i na ich odśnieżenie służby mają do ośmiu godzin od ustąpienia opadów.

- W praktyce odśnieżanie zaczyna się z chwilą opadów lub nawet wcześniej – tłumaczył prezes Włodzimierz Stasiak. – Na ulice sypie się wówczas sól, by nie tworzył się na nich lód – dodał.

MPGK odśnieża też chodniki (ponad 150 tys. m.kw.) i przejścia dla pieszych, ale tylko w tych miejscach, w których może wjechać sprzęt. Ręcznie MPGK nie odśnieża. Robią to wspólnoty oraz Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Odśnieżanie ulic trwa całą dobę, chodników i przejść zaczyna się od godz. 5.00

W tym roku na nasze drogi wyjedzie dziewięć dużych ekosolarów (piaskarko - posypywarki), dwa unimogi (na górskie tereny z napędem na 4 koła), dwa samochody magma, multicar (na chodniki i wąskie uliczki), dwie ładowarki, cztery ciągniki oraz drobny sprzęt.

Przy odśnieżaniu chodników oraz przejść dla pieszych pracować będzie 50 osób. Na ulice wyjedzie 20 kierowców.

Do walki z tegoroczną zimą MPGK kupiło w tym roku 500 ton piasku i 2,5 tys. ton soli.

- Zgromadzona sól powinna wystarczyć na pierwszy okres zimy, potem trzeba będzie prawdopodobnie znowu ją dokupić – wyjaśniali pracownicy MPGK. - W czasie ubiegłorocznej zimy użyto 5 tys. ton soli. Do odśnieżania używa się obecnie prawie wyłącznie soli, tak jak we wszystkich większych miastach, w tym sąsiednich, jak Legnica czy Wrocław – dodali.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group