Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 8025
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: SOSW w Wojcieszowie ma swojego patrona

Czwartek, 4 czerwca 2015, 7:49
Aktualizacja: Piątek, 5 czerwca 2015, 10:42
Autor: Manu
Region: SOSW w Wojcieszowie ma swojego patrona
Fot. BM
Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Wojcieszowie od minionego poniedziałku (1.06) ma swojego patrona. Została nim Katarzyna Rogowiec (w wieku trzech lat w wypadku rolniczym straciła obie ręce), biegaczka narciarska, biathlonistka, zdobywczyni złotych medali olimpijskich i mistrzostw świata, która przybyła na uroczystości do tej placówki.

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wojcieszowie to miejsce, gdzie człowieka nie mierzy się miarą sił fizycznych jakimi dysponuje. Nie miarą zmysłów, które umożliwiają mu kontakt ze światem zewnętrznym, nie miarą inteligencji, którą można zmierzyć poprzez wszelkie egzaminy czy testy – mówi nauczycielka Anna Struś. - Jest to po prostu miejsce, gdzie miarą człowieka jest serce – dopowiada nauczycielka Beata Musialik.

Proces poszukiwania odpowiedniej osoby, której nazwisko miało się znaleźć w nazwie szkoły trwał dość długo, jeszcze w poprzednim roku szkolnym. Zgłoszonych kandydatur było wiele. Wytypowano jednak jednogłośnie Katarzynę Rogowiec, biegaczkę narciarską, biathlonistkę, zdobywczynię trzech medali igrzysk paraolimpijskich Turyn 2006 (dwa złote) i Vancouver 2010 (brązowy). Także aktywną działaczkę na rzecz sportowców niepełnosprawnych i założycielkę fundacji Avanti. Członkinię międzynarodowych komitetów i komisji związanych ze sportem paraolimpijskim. Odznaczoną Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wykształconą, władającą kilkoma językami. A prywatnie szczęśliwą żonę i mamę Olimpii.

Urodzona w 1977 roku w Rabce-Zdroju biegaczka Katarzyna Rogowiec mieszka w Krakowie. Wciąż ma wiele planów na przyszłość i chce pomagać innym pokochać narty i uwierzyć w siebie. Latem 1980 r., wtedy niespełna 3-letnia Kasia Rogowiec biegła po łące, którą kosił jej ojciec. Uległa wypadkowi, jaki często staje się udziałem wiejskich dzieci - wpadła pod sprzęt żniwny, który poharatał jej ciało. Nogi udało się uratować, ale ręce trzeba było amputować. Jak sama o sobie pisze dziś narciarka, życie umieściło ją wtedy w kategorii “niepełnosprawni”.

Cała uroczystość w SOSW w Wojcieszowie miała charakter wioski olimpijskiej. Na terenie ośrodka odbywała się gra terenowa, której celem było zapoznanie drużyn z osobą Katarzyny Rogowiec. Miejscowa społeczność z Wojcieszowa oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych placówek – Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Złotoryi, Domu Dziecka im. Jana Wyżykowskiego w Wilkowie i Domu Dziecka w Wojcieszowie - mieli możliwość wysłuchać prelekcji ilustrującej historię ośrodka, uczestniczyć w odsłonięciu pamiątkowej gabloty przedstawiającej postać Katarzyny Rogowiec oraz spróbować posiłków i ciast z oferty kuchni SOSW w Wojcieszowie.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy “Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Katarzyny Rogowiec w Wojcieszowie”, którego dokonali: dyrektorka SOSW w Wojcieszowie Iwona Jancik, wicemarszałek województwa dolnośląskiego – Tadeusz Samborski, starosta powiatu złotoryjskiego Ryszard Raszkiewicz oraz, oczywiście, gość specjalny uroczystości - Katarzyna Rogowiec, od teraz patron placówki. Tej wyjątkowej chwili towarzyszyło symboliczne wypuszczenie gołębi pocztowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group