Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 2792
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sobota ze sztuką nowoczesną

Niedziela, 31 maja 2020, 9:06
Aktualizacja: Wtorek, 2 czerwca 2020, 11:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sobota ze sztuką nowoczesną
Fot. Przemek Kaczałko
Kolejna z cyklu "Sobota z kustoszem" w Muzeum Karkonoskim upłynęła pod znakiem spotkania z "Pięknym i jego bestią". Zwiedzający mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat artystów 7. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła "Play with glass".

Wśród autorów 7. edycji festiwalu znaleźli się wybitni artyści szkła: Tamás Ábel – Węgry, Simone Crestani – Włochy, Merle Kannus – Estonia, Alison Lowry – Irlandia, Joanna Manousis – Wielka Brytania, Alena Matĕjka – Czechy, Richard Meitner – USA/Holandia, Artis Nimanis – Łotwa, Yoshiko Okada – Japonia/Francja, Tanja Pak – Słowenia, Nataliya Vladychko – Ukraina/Holandia, Lars Widenfalk – Szwecja, Iwona Demko, Dąbrówka Ida Huk, Antonina Joszczuk, Marzena Krzemińska-Baluch – Polska.

W ramach debiutu festiwalu zaprezentowano też „Bąble” słowackiej artystki – Kristíny Ligačovej, która jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie. W ramach programu Erasmus studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu. Na temat młodej artystki zwiedzający mogli dowiedzieć się ciekawostki związanej z przygotowaniem wystawy w Jeleniej Górze. Kristína Ligačová mając świadomość, że z powodu pandemii i zamykanych granic, będzie musiała przejść 14-dniową kwarantannę zanim wróci do rodzinnego domu - przybyła do Jeleniej Góry w marcu, aby osobiście zainstalować swoje dzieła.

Podczas spotkania prowadzonego przez Edytę Patro (kierowniczka działu szkła) można było się dowiedzieć, co poszczególni artyści chcieli zaprezentować, ale jak podkreślano - każdy ma swobodę własnej interpretacji.

Wystawę, która z powodu zamknięcia jednostek kultury nie miała okazji do wernisażu (zaplanowany był na 13 marca), można oglądać do 30 czerwca. Dla zwiedzających Muzeum Karkonoskie przygotowało konkurs, o czym więcej w kolejnym artykule.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
1
17%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group