Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 2718
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Śnięte pstrągi w zatrutej rzece

Środa, 19 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 19 lipca 2006, 12:24
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Kotlina Jeleniogórska: Śnięte pstrągi w zatrutej rzece
Fot. Daniel Potkański
Awaria w hucie Julia to powód zagłady setek ryb – donosi w środowym wydaniu Słowo Polskie Gazeta Wrocławska. Ludzie zbierają się na moście nad Kamienną i patrzą z niedowierzaniem.

Katastrofę ekologiczną najbardziej przeżywają wędkarze. Zarybili odcinek Kamiennej i jej dopływy 450 tysiącami sztuk narybku. Tymczasem we wtorek na dwukilometrowym fragmencie rzeki znaleziono tylko trzy żywe pstrągi. Reszta padła. Trucizna, która dostała się do rzeki, musiała być bardzo silna.

Wędkarze wyliczyli, że straty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ze wstępnych oględzin przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że klęska została spowodowana wyciekiem ścieków z huty Julia. Zakład używał kwasu do produkcji kryształów. Próbki tej substancji znalazły się w rzece.

Huta Szkła Kryształowego zapewniła gazetę, że nikt celowo nie wpuścił do rzeki trucizny, nie zmieniono też technologii produkcji. – Doszło do krótkotrwałego wycieku, niezależnego od nas. Awaria została już naprawiona – mówi dziennikowi Agnieszka Blacheta z huty. Firma zobowiązała się do naprawienia szkód.

Gazeta zauważa, że huta ruszyła z produkcją niedawno po wykupieniu zakładu przez nowego właściciela. Wcześniej, a maju ubiegłego roku, z długiem 12 milionów złotych, ogłosiła upadłość.

Zdaniem Stanisława Ejnika, burmistrza Piechowic, to co się stało, jest przykre. Zakład powoli odzyskiwał stabilność, a teraz mieszkańcy miasta będą krzywo spoglądać w stronę tej firmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group