Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 11137
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Śnięte pstrągi w zatrutej rzece

Środa, 19 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 19 lipca 2006, 12:24
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Kotlina Jeleniogórska: Śnięte pstrągi w zatrutej rzece
Fot. Daniel Potkański
Awaria w hucie Julia to powód zagłady setek ryb – donosi w środowym wydaniu Słowo Polskie Gazeta Wrocławska. Ludzie zbierają się na moście nad Kamienną i patrzą z niedowierzaniem.

Katastrofę ekologiczną najbardziej przeżywają wędkarze. Zarybili odcinek Kamiennej i jej dopływy 450 tysiącami sztuk narybku. Tymczasem we wtorek na dwukilometrowym fragmencie rzeki znaleziono tylko trzy żywe pstrągi. Reszta padła. Trucizna, która dostała się do rzeki, musiała być bardzo silna.

Wędkarze wyliczyli, że straty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ze wstępnych oględzin przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że klęska została spowodowana wyciekiem ścieków z huty Julia. Zakład używał kwasu do produkcji kryształów. Próbki tej substancji znalazły się w rzece.

Huta Szkła Kryształowego zapewniła gazetę, że nikt celowo nie wpuścił do rzeki trucizny, nie zmieniono też technologii produkcji. – Doszło do krótkotrwałego wycieku, niezależnego od nas. Awaria została już naprawiona – mówi dziennikowi Agnieszka Blacheta z huty. Firma zobowiązała się do naprawienia szkód.

Gazeta zauważa, że huta ruszyła z produkcją niedawno po wykupieniu zakładu przez nowego właściciela. Wcześniej, a maju ubiegłego roku, z długiem 12 milionów złotych, ogłosiła upadłość.

Zdaniem Stanisława Ejnika, burmistrza Piechowic, to co się stało, jest przykre. Zakład powoli odzyskiwał stabilność, a teraz mieszkańcy miasta będą krzywo spoglądać w stronę tej firmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
547
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group