Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8629
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Śmierdzący problem

Środa, 25 września 2019, 6:23
Aktualizacja: Czwartek, 26 września 2019, 8:43
Autor: WAC
Karkonosze: Śmierdzący problem
Fot. Facebook KPN
Dyrektor KPN przygotowuje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze zrzutem nieoczyszczonych ścieków do środowiska. Chodzi o wyciek z oczyszczalni przy schronisku na Hali Szrenickiej. O sytuacji zostały też powiadomione wszystkie instytucje zajmujące się czystością i bezpieczeństwem sanitarnym.

Turystów wędrujących szlakiem ze Szrenicy kilka dni temu zaniepokoił mocno wyczuwalny odór. Jak się okazało, jego źródłem była rura, którą wypływały ścieki z oczyszczalni obsługującej schroniska na Szrenicy i na Hali Szrenickiej. Zanieczyszczenia spływały następnie do górskiego potoku. Dodajmy, że podobne problemy miały już miejsce na początku tego roku. Wtedy też dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego powiadomiła o sytuacji Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, SANEPID, spółkę Wody Polskie oraz Urząd Miasta Szklarska Poręba. Jako, że temat powrócił władze KPN zapowiedziały złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jak mówi prezes zarządzającej schroniskiem na Hali Szrenickiej spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Grzegorz Błaszczyk - oczyszczalnia pracuje normalnie, a ścieki oczyszczone, które zgodnie z pozwoleniem wodno - prawnym trafiają do potoku odpowiadają normom. Nie ma tez mowy o jakimkolwiek zagrożeniu dla znajdujących się poniżej ujęć wody pitnej.

Problemem jest niski stan wody w potoku - tłumaczy G. Błaszczyk. - Ścieki, które powinny wymieszać się z jego wodami w tej sytuacji nie są odpowiednio rozcieńczone i dochodzi do procesów gnilnych. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Dlatego pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu. Między innymi zleciliśmy opracowanie planu przeprojektowania oczyszczalni ścieków na Hali Szrenickiej, by poprawić jej wydajność.

Twoja reakcja na artykuł?

6
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
4
6%
Smuci
12
18%
Złości
42
65%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
490
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group