Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8177
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śmiało podnieśli sztandar

Sobota, 27 lutego 2010, 14:44
Aktualizacja: Niedziela, 28 lutego 2010, 8:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Śmiało podnieśli sztandar
Fot. TEJO
Do grona pocztów sztandarowych jeleniogórskich placówek oświaty dołączyli dziś „chorąży” ze sztandarem Szkoły Podstawowej nr 11 im. Fryderyka Chopina. Uroczystość z tym związana odbyła się dokładnie w rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, a zarazem patrona szkoły.

Dzięki uprzejmości Zuzanny Dziedzic, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej, uroczysta gala miała miejsce w dużej sali FD. Przybyli samorządowcy z prezydentem Markiem Obrębalskim na czele, szefowie szkół jeleniogórskich w tym współpracującej z „jedenastką” Państwowej Szkoły Muzycznej im. J. Garści z Cieplic z dyrektorką Anną Pietrzak. W fotelach zasiedli obecni i byli nauczyciele SP nr 11, rodzice, uczniowie i przyjaciele szkoły.

Na powitanie – jakże by inaczej – zabrzmiała muzyka: Aleksandra Szyszko, uczennica „jedenastki” wykonała młodzieńczego Poloneza g-moll Chopina. Wiersz „Żelazowa Wola” mówili z podziałem na rolę drugoklasiści: Karolina Babczuk i Daniel Stefan. Całą galę poprowadzili absolwenci szkoły: Anna Paruszyńska i Przemysław Piskozub. Ten ostatni zaintonował hymn narodowy, wykonany nie do podkładu z płyty, lecz a capella, co nie zdarza się często podczas szkolnych akademii.

Wszystkich przywitał Eugeniusz Sroka, dyrektor „jedenastki”. Zauważył obecną pierwszą szefową placówki Grażynę Malczuk. Słowa powitania skierował także do Józefa Szlachty, przewodniczącego Rady Rodziców, która współorganizowała uroczystość. Eugeniusz Sroka nawiązał do postaci patrona szkoły, Fryderyka Chopina. Dodał, że wprawdzie nikt dokładnej daty urodzin kompozytora nie ustalił, jednak stało się to między 27 lutego a 1 marca. – Spotykamy się niemal dokładnie w urodziny kompozytora – podkreślił.

Szef największej podstawówki w mieście zadeklarował, że szkoła zasługuje na sztandar. Zauważył, że w placówce w skutecznej nauce i rozwoju młodzieży bardzo pomaga współpraca z PSM I stopnia w Cieplicach. Uczniowie „jedenastki”, którzy uczą się w klasach „m”, mają jednocześnie lekcje gry na instrumentach oraz teorię muzyki. Jest im łatwiej, bo nie muszą dojeżdżać do innej szkoły. Głos zabrał też Józef Szlachta, który wymienił inwestycje, które sa prowadzone w SP nr 11 przy wsparciu Rady Rodziców.

Wręczeniu sztandaru towarzyszyło ślubowanie przedstawicieli uczniów. Jego rotę czytał Filip Sudenis, szóstoklasista z SP nr 11. Prezydent Jeleniej Góry odczytał później list gratulacyjny, w którym zauważył wysoką pozycję „jedenastki” pośród szkół w Jeleniej Górze. Nie obyło się bez podziękowań dla fundatorów sztandaru, wśród których są firmy jeleniogórskie. Każdy dostał certyfikat i kwiaty. W imieniu ZSO nr 1 gratulacje złożyła wicedyrektorka tej placówki Eulalia Kłodawska-Szwajcer.

Uroczystość uświetnił występem Bartosz Skłodowski, uczeń PSM II stopnia im. Moniuszki oraz absolwent „jedenastki”. W najbliższych tygodniach odbędzie się ceremonia poświęcenia sztandaru w kościele pw. św. Wojciecha na Zabobrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group