• Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
  • Godz. 6:21
  • Imieniny: Kai, Łukasza, Leonii, Sotera
  • Czytających: 1195
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Smaki młodzieżowej kuchni... kresowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 23 marca 2019, 7:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 marca 2019, 6:20
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (22.03) w Zespole Szkół Licealnych i Zawowodowych Nr 2 w Jeleniej Górze odbyła się V edycja Konkursu Kulinarnego "Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej". W kulinarnych zmaganiach wzięli udział reprezentanci 8 szkół z regionu (m.in. Jelenia Góra, Legnica, Kamienna Góra, Bolków), a poza ich dziełami – można było również skosztować przysmaki przygotowane przez kresowian.

W konkursie biorą udział uczniowie klas o profilu gastronomicznym, a ich zadaniem jest przygotowanie potraw kresowych.

Robimy to, aby przybliżyć młodzieży tradycyjne smaki. To z Kresów pochodzą nasi rodzice, dziadkowie. Urozmaicamy to wiedzą o kulturze - mówiła Danuta Pawłowicz, dyrektor ZSLiZ Nr 2 w Jeleniej Górze. - W tym roku odeszliśmy od gotowania do pieczenia - poznajemy smaki na słodko. Możemy łamać przepisy, ale chcemy wyłonić prawdziwy smak - mówiła organizatorka przedsięwzięcia.

W trakcie uroczystego podsumowania konkursu, na scenie wystąpił zespół wokalny Agat, można było oglądać prace uczniów Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych na temat Kresów. Był też czas na degustację - zarówno potraw konkursowych, jak i przygotowanych przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Na Dolnym Śląsku jest tyle kresowych nawyków, że młodzi ludzie z domu też coś wynoszą. Nawet jak w domu tradycja nie jest kontynuowana, to tutaj się wiele dowiadują - powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes towarzystwa, który z kuchni kresowej najbardziej chwali sobie pieroga, czyli kaszę gryczaną, ziemniaki odpowiednio przyprawione - zapiekane w cieście. - Jesteśmy spokojni o przyszłość tradycji kulinarnych - dodał S. Kańczukowski.

Jak się okazało, jury w tym roku postanowiło nie wyróżniać trzech najlepszych potraw, gdyż uznało, że wszystkie były wykonane perfekcyjnie - uczestnicy dostali jednakowe nagrody i wyróżnienia.

Mamy już podpisane porozumienie ze szkołami z Czech, Niemiec oraz z Tarnopola (Ukraina) i w przyszłym roku będzie to wielki festyn - zapowiada D. Pawłowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 23-03-2019 10:10
Apetycznie to wygląda , jest jeszcze zdolna młodzież
~ 23-03-2019 10:48
Pysznie. Artyści.
~Była absolwentka tej szkoły. 24-03-2019 3:31
Cytuję: "To z Kresów pochodzą nasi rodzice, dziadkowie". Może tak, a może nie, nieważne. Pani dyr. musi coś powiedzieć do artykułu..... Aż na odległość czuć nieszczerość :( :( :( Znowu cytat: "W tym roku odeszliśmy od gotowania do pieczenia - poznajemy smaki na słodko". Hmmm.... Jestem zażenowana poziomem tej wypowiedzi. Ale przynajmniej tu wydaje się szczera ;) Tylko jak przy takim podejściu ci ludzie mają się czegokolwiek nauczyć ???? Gotowanie, pieczenie to jedne z technik kulinarnych... a smaki to całkiem coś innego.... Rozumiem, że jeden rok gotuje się na słono, a kolejny piecze na słodko???? Jedna wielka żenada :( I ci młodzi ludzie coś mają szansę zakumać z tego? To tak, jak z ciastami wyrabianymi na stolnicy, w naczyniu itp. pierdoły. Masakra i żenada..... Pokazówka, a nie faktyczne działania :(
~Ann 24-03-2019 15:46
BRAWO MŁODZIEŻY. Smakowicie i ślicznie to wygląda. Super.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
311
Tak
68%
Nie
29%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group