Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7998
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smaki młodzieżowej kuchni... kresowej

Sobota, 23 marca 2019, 7:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 marca 2019, 6:20
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Smaki młodzieżowej kuchni... kresowej
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (22.03) w Zespole Szkół Licealnych i Zawowodowych Nr 2 w Jeleniej Górze odbyła się V edycja Konkursu Kulinarnego "Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej". W kulinarnych zmaganiach wzięli udział reprezentanci 8 szkół z regionu (m.in. Jelenia Góra, Legnica, Kamienna Góra, Bolków), a poza ich dziełami – można było również skosztować przysmaki przygotowane przez kresowian.

W konkursie biorą udział uczniowie klas o profilu gastronomicznym, a ich zadaniem jest przygotowanie potraw kresowych.

Robimy to, aby przybliżyć młodzieży tradycyjne smaki. To z Kresów pochodzą nasi rodzice, dziadkowie. Urozmaicamy to wiedzą o kulturze - mówiła Danuta Pawłowicz, dyrektor ZSLiZ Nr 2 w Jeleniej Górze. - W tym roku odeszliśmy od gotowania do pieczenia - poznajemy smaki na słodko. Możemy łamać przepisy, ale chcemy wyłonić prawdziwy smak - mówiła organizatorka przedsięwzięcia.

W trakcie uroczystego podsumowania konkursu, na scenie wystąpił zespół wokalny Agat, można było oglądać prace uczniów Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych na temat Kresów. Był też czas na degustację - zarówno potraw konkursowych, jak i przygotowanych przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Na Dolnym Śląsku jest tyle kresowych nawyków, że młodzi ludzie z domu też coś wynoszą. Nawet jak w domu tradycja nie jest kontynuowana, to tutaj się wiele dowiadują - powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes towarzystwa, który z kuchni kresowej najbardziej chwali sobie pieroga, czyli kaszę gryczaną, ziemniaki odpowiednio przyprawione - zapiekane w cieście. - Jesteśmy spokojni o przyszłość tradycji kulinarnych - dodał S. Kańczukowski.

Jak się okazało, jury w tym roku postanowiło nie wyróżniać trzech najlepszych potraw, gdyż uznało, że wszystkie były wykonane perfekcyjnie - uczestnicy dostali jednakowe nagrody i wyróżnienia.

Mamy już podpisane porozumienie ze szkołami z Czech, Niemiec oraz z Tarnopola (Ukraina) i w przyszłym roku będzie to wielki festyn - zapowiada D. Pawłowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1077
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group