Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8850
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Smaczny bigos architektoniczny

Środa, 15 września 2010, 20:40
Aktualizacja: Czwartek, 16 września 2010, 7:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Smaczny bigos architektoniczny
Fot. TEJO
Jeden z najbardziej cenionych architektów polskich Krzysztof Ingarden porównał naszą architekturę do kuchni, a także do całej gamy odczuć z bagażu doświadczeń życia człowieka. Wyjaśnił też zainteresowanym kulisy pracy nad poszczególnymi projektami. Wszystko podczas drugiego spotkania w cyklu "Karkonoski Salon Architektoniczny" zorganizowanego przez jeleniogórski oddział Stowarzyszenia Architektów RP.

Było to już drugie spotkanie w ramach KaSA, który został zainaugurowany trzy miesiące temu wykładem prof. Ewy Kuryłowicz. Zarówno wówczas jak i dziś gościny architektom udzieliła Książnica Karkonoska, gdzie zebranych przywitał organizator przedsięwzięcia, jeleniogórski architekt Wojciech Drajewicz z SARP. Wykład rozpoczął się z opóźnieniem z powodów technicznych, ale licznie zebrani wykorzystali ten czas do zwiedzenia wystawy towarzyszącej spotkaniu. Wśród przybyłych zauważyliśmy, między innymi. Magdalenę Kwasiuk, naczelniczkę wydziału architektury i urbanistyki jeleniogórskiego magistratu, a także jej poprzednika Mirosława Jaskólskiego.

Prelegent to ikona w środowisku architektów. Związany z Krakowem, zaangażowany w pracę naukową, laureat lub zdobywca wielu czołowych miejsc w prestiżowych konkursach, autor wielu bardzo wysoko cenionych projektów. Krzysztof Ingarden, mówiąc o architekturze, nawiązał do związku tej dziedziny z życiem i przekazem pewnych kodów znaczeniowych. Podobnie zresztą prof. Kuryłowicz opowiadała o architekturze na bazie językoznawstwa.

Dziś wykładowca rozwinął jednak wątek zakładając, że projekt, który wychodzi spod ręki architekta, powinien – oprócz funkcji użytkowych – nieść z sobą także inne znaczenia pobudzające refleksję oraz niosące z sobą symboliczne przesłanie od projektanta. Jako przykład podał realizację pawilonu polskiego na EXPO 2005 w Aishi (Japonia).

Jak – z pomocą formy architektonicznej – sprawić, aby przekaz polskości był czytelny? I to dla Japończyków? Dr Ingarden z grupą architektów wymyślił formę pawilonu w kształcie przekroju geologicznego Polski, a poszczególne warstwy przypisał fenomenom polskiej kultury. Do tego fasada zbudowana z modułów wypełnionych plecionką wikliny o kształcie nawiązującym do tuby (muzyka). Materiał (wiklina) z kolei dla architektów była powiązana z krajobrazem mazowieckimi i postacią Fryderyka Chopina, uwielbianego w Japonii.

Krzysztof Ingarden porównał architekturę do bigosu. – To danie, które – jako sztandarowe – proponujemy cudzoziemcom, kiedy przyjeżdżając do nas w odwiedziny – mówił. – Nie bez powodu Mickiewicz poświęcił bigosowi obszerny fragment swojej epopei „Pan Tadeusz”. Wprawdzie pisał o bigosie litewskim, ale – jednoznaczność tradycji jest tu oczywista. Dla prelegenta bigos architektoniczny jest jednocześnie symbolem dobrych smaków w odbiorze wizualnym i użytkowym.

Wykładowca zdradził też, że pracując nad projektem, często przywołuje swoje wspomnienia z dzieciństwa, z rodzinnego Wrocławia. Tu z kolei działa zmysł dotyku. – Jeśli chodzi o podłoża przypominam sobie kamienie, na których wywracałem, ściany, których dotykałem. Inaczej chodzi się po drewnie, inaczej po bruku – mówił Ingarden. Te doświadczenia wykorzystał z kolei przy projektowaniu Parku Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie.

Opracował (zrealizowaną zresztą) koncepcje ścieżki edukacyjnej w kształcie drzewa z platformami, na których zainstalowano poszczególne urządzenia do rozmaitych doświadczeń fizycznych. Ważną rolę odegrało tu podłoże. – Postanowiliśmy dołożyć do tego wszystkiego zwiedzającym jeszcze jedno odczucie – wyjaśnił. I tak oto każda platforma zbudowana jest z innego materiału: od drogich kamieni z odzysku, po żwir i grys, aż po rozmaite rodzaje drewna.

Interesujący – nie tylko dla architektów – wykład zakończył się wspólnym zwiedzaniem wystawy projektów z pracowni “Ingarden & Ewý Architekci”, którą urządzono w Galerii Małych Form i poczęstunkiem. O kolejnych spotkaniach KaSA będziemy informowali na bieżąco.

Krzysztof Ingarden (dr inż. architekt). Prodziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. A.F. Modrzewskiego, Prezes Zarządu “Ingarden & Ewý Architekci”
Ukończył WA Politechniki w 1982, uzyskał stopień doktora w 1987. W latach 1983-1985 odbył staż doktorancki w School of Art & Design, University of Tsukuba w Japonii; pracował w biurach: Arata Isozaki, Tokio (1984-5); J.S.Polschek & Partners, Nowy Jork (1987). Współzałożyciel biura architektonicznego JET Atelier (1991) i Ingarden & Ewý, Architekci (1998). Od 2002 Generalny Konsul Honorowy Japonii w Krakowie. Jest profesorem i Prodziekanem Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych KSW im. A.F.Modrzewskiego. Wykładał gościnnie w Tsinghua University, Beijing (2003), Musashino Institute of Technology, Tokio (2005), Bauhaus University in Weimar (2006), Faculty of Architecture Fachhochshule Bremen (2007), Cottbus University (2007). Pomysłodawca i kurator japońskiej części wystawy ‘3-2-1 Nowa Architektura w Japonii I Polsce” (2004 - ) prezentowana w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach – 2004 i w Rzymie, Mediolanie -2005, Padowie – 2006, Bratisławie 2006. W 2007 otrzymał pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Contractword Awards, Hannover , Niemcy za projekt polskiego pawilonu EXPO 2005 Aichi, Japonia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1004
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group