Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7197
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Słone rachunki za ratunek

Sobota, 12 stycznia 2008, 7:19
Aktualizacja: Niedziela, 13 stycznia 2008, 8:00
Autor: MAR
Region Jeleniogórski: Słone rachunki za ratunek
Fot. MAR
Na dwóch najważniejszych kompleksach narciarskich w Karkonoszach przestały obowiązywać umowy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym o zabezpieczeniu tras przez ratowników GOPR. Czy bezpieczeństwo turystów jest zagrożone?

Interwencje na terenie nartostrad będą podejmowane na każde wezwanie, ale za każdą udzieloną pomoc Miejska Kolej Linowa w Karpaczu i Sudety Lift w Szklarskiej Porębie będą płacić faktury.

O tych ustaleniach na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował w piątek zarząd Karkonoskiej Grupy GOPR. – Naszym obowiązkiem jest ratowanie ludzi w górach i nic się nie zmieni – mówi prezes zarządu, Jerzy Czarnecki.
– Dotychczas za interwencje na prywatnym terenie należącym do spółek eksploatujących wyciągi i nartostrady rozliczaliśmy się miesięcznym ryczałtem. Teraz będziemy wystawiali rachunki za każdą interwencję – dodał.

– Jak co roku zamierzaliśmy podpisać umowę z GOPR–em na zabezpieczenie naszych tras – wyjaśnia dyrektor spółki Sudety Lift, Andrzej Kucharczyk. – Ale na dwa dni przed końcem roku przyszli panowie z GOPR–u i powiedzieli, że od teraz podnoszą nam stawkę w sezonie zimowym z 4 tysięcy złotych za miesiąc do 21 tysięcy złotych. Zaproponowaliśmy im podniesienie tej kwoty do 6 tysięcy za miesiąc – powiedział Kucharczyk.

Z przysłanego faksu dowiedział się, że GOPR nie będzie dofinansowywał spółki w kwocie 14 tysięcy złotych. – A prawie 6 milionów złotych dotacji z budżetu państwa, czyli z naszych podatków, na co jest przeznaczone, jeśli nie na ochronę życia i zdrowia naszych obywateli w górach? – pyta dyrektor Sudety Lift. – Od lat wspieramy GOPR nie mając takiego obowiązku. A teraz, skoro nie chcą sześciu tysięcy nie zapłacimy nic.

Goprowcy zapewniają, że zadbają o bezpieczeństwo turystów. Gestorzy bazy turystycznej mają jednak wątpliwości, co się stanie, jeśli faktury wystawione przez GOPR pozostaną niezapłacone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group