Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 3449
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ślepe kamery pod Ratuszem

Poniedziałek, 15 września 2008, 8:31
Aktualizacja: 8:43
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ślepe kamery pod Ratuszem
Sierpniowa "kosmetyka" kamieniczek z podcieniami na niewiele się zdała.
Fot. TEJO
Dwóch wandali, którzy pomalowali sprejem kamienice i tramwaj na placu Ratuszowym, uniknie odpowiedzialności, choć na gorącym uczynku sfilmowała ich kamera monitorująca Rynek.

Niezbyt długo wytrwała jeleniogórska starówka po sierpniowym remoncie wykonanym przed uroczystościami związanymi z obchodami L Września Jeleniogórskiego. Do pobielonych murów szybko dorwali się wandale i pobazgrali je farbą w spreju. Łobuzy nie ominęli także tramwaju pod ratuszem.

I nie uniknęliby odpowiedzialności za akt wandalizmu, gdyby kamery monitorujące główną część miasta dawały obraz porządnej jakości. Wandali bowiem zarejestrował system dozoru wizyjnego. – Zaniosłem kasetę na policję z prośbą o interwencję – mówi Cezariusz Wiklik, właściciel tramwaju. – Cóż jednak z tego, kiedy funkcjonariusz powiedział, że jest w stanie stwierdzić, że na obrazie jest dwóch mężczyzn i nie ma żadnych szans na ich rozpoznanie? – dodał.

System monitorujący plac jest przestarzały: nie ma możliwości rozpoznania rysów twarzy sfilmowanej osoby ani żadnych szczegółów ułatwiających identyfikację. Chuligani mogą niszczyć starówkę bezkarnie wypinając się w kierunku obiektywów.

Tymczasem monitoring 10-tysięcznego Lwówka pozwala na dokonanie zbliżenia twarzy z odległości kilkudziesięciu metrów. Najnowsze technologie dają jakość obrazu, która pozwala na odczytanie nawet drobnych znaków z dalszego dystansu.

Wizyjne zabezpieczenie centrum Jeleniej Góry jest żadne: monitoring w straży miejskiej nie działa, a kamery „pilnujące” okolic Ratusza nadają się do muzeum. Na nowy system trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej kilkanaście miesięcy. Dopiero rozpoczęły się procedury związane z gromadzeniem dokumentacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group