Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 6464
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Śladami kowarskich górników i ich rodzin

Poniedziałek, 24 września 2012, 8:05
Aktualizacja: 8:21
Autor: mea
Kowary: Śladami kowarskich górników i ich rodzin
Fot. Robert Kozik
Wernisaż wystawy pt. „Śladami kowarskich górników i ich rodzin” odbył się w minioną sobotę w „Gościńcu na Starówce w Kowarach. – Inspiracją do przygotowania wystawy oraz powiązanej z nią tematycznie publikacji „EQsplorerzy: Śladami kowarskich górników” autorstwa mojego i K. Grochal są opowieści mojego dziadka – powiedział Zbigniew Piepiora, współorganizator wystawy.

Akcja „EQsplorerów” rozgrywa się współcześnie w Kowarach. Gdy nagle okazuje się, że miasto i jego mieszkańcy znajdują się w niebezpieczeństwie, a przezwyciężyć zagrożenie można podążając Szlakiem Tradycji Górniczych, „EQsplorerzy” włączają się do akcji. W publikacji fikcyjna fabuła rozgrywa się w scenerii niektórych obiektów górniczych, ukazując ich stan obecny.

Wystawa „Śladami kowarskich górników i ich rodzin” stanowi powrót do przeszłości Kowar. Została podzielona na trzy części. Pierwsza obejmuje fotokopie zdjęć z lat pięćdziesiątych XX wieku prezentujące brać górniczą w dawnych Kowarach. Fotografie pochodzą z albumu rodzinnego Mieczysława Karabina. 86-latek jest jednym z ostatnich żyjących górników, który pracował pod ziemią jako przodownik w Zakładach Przemysłowych „R-1”: w grupach poszukiwawczych oraz w kopalni „Kopaliny” w Stroniu Śląskim, a także w kopalniach „Liczyrzepa” i „Podgórze” w Kowarach.

Druga część to zdjęcia przedstawiające rodziny kowarskich górników. Fotografie pochodzą ze zbioru Danuty Piepiory. W oryginale, zostały zaprezentowane na wystawie Barbary Sokołowskiej z okazji „Uranaliów” w 2011 roku. Obecne są również fotografie z archiwum prof. Jacka Potockiego. Profesor uwiecznił na nich Kowary w czasach, gdy był studentem. Na część ostatnią składają się zdjęcia lotnicze, wykonane w latach 50-tych ub. wieku przez Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej. Przedstawiają niektóre obiekty górnicze, nieistniejącą już osadę górską Budniki oraz przypuszczalny przebieg trasy zjazdu saniami rogatymi sprzed II wojny światowej.

- Ekspozycja wzbudziła zainteresowanie wśród kowarzan. Niektórzy przynieśli i pokazali zdjęcia sprzed lat ze swoich prywatnych zbiorów. Stało się to pretekstem do rozmowy o historii Kowar i obecnym stanie obiektów, uwiecznionych na fotografiach. Dyskusja została uświetniona legendami opowiadanymi przez Janusza Mędrykiewcza – mówił Zbigniew Piepiora.

- Wystawa „Śladami kowarskich górników i ich rodzin” jest pierwszą tej jesieni ekspozycją z cyklu poświęconego górnictwu uranowemu. W przeddzień wystawy mój ojciec, Bogusław Dąbrowski wkopał ławkę w alei kasztanowej Kowary-Wojków, która została poświęcona ostatnim kowarskim górnikom – powiedziała Barbara Sokołowska, uczestniczka wystawy.

Robert Andrzejewski szczegółowo omówił niektóre z zaprezentowanych fotografii. Zaprosił już teraz na kolejną wystawę do „Gościńca na Starówce” pt. „Kowary zatrzymane w kadrze II”, nad którą obecnie pracuje wraz z Zbigniewem Piepiorą i Markiem Knychałą.

Wystawę „Śladami kowarskich górników i ich rodzin” można oglądać w „Gościńcu na Starówce” do końca br. od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00 oraz w niedzielę w godz. 12.00-20.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
437
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group