Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6805
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Skrzaty łączą małych Niemców i Polaków

Wiadomości: KARPACZ
Środa, 23 grudnia 2009, 8:35
Aktualizacja: 8:41
Autor: Ania
Fot. Ania
„Skrzaty w Europie” to tytuł projektu, który uroczyście rozpoczęto w Przedszkolu w Karpaczu. Specjalnie z tej okazji wystąpiły w nim dzieci z Reichenbach.

W uroczystości uczestniczyli samorządowcy spod Śnieżki oraz burmistrz Reichenbachu Adreeas Boeer i dyrektor Niemieckiego Czerwonego Krzyża Andre Meiwald. Przyjechały również nauczycielki z partnerskiego przedszkola w Niemczech.

Było to uroczyste otwarcie projektu „Skrzaty w Europie”. Został on napisany wspólnie z Gminą Partnerską Reichenbach , z którą współpracujemy od 15 lat. Bardzo nam się spodobało ich przedszkole i zapragnęliśmy, żeby podobne powstało również u nas. Było to możliwe, dzięki temu, że podjęliśmy się adaptacji byłej szkoły na potrzeby przedszkola – mówi Ewa Nidzgorska, kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego, Funduszy Unijnych i Kontroli Wewnętrznej.

W ramach projektu w styczniu 2010 roku przedszkolaki będą uczyć się języka niemieckiego. Zostaną dla nich także zorganizowane zajęcia pod hasłem „Chroń swoje środowisko”. Zaplanowano również wymianę dzieci z Reichenbach i Karpacza oraz organizację dwóch olimpiad, uwieńczających pierwszy etap przedsięwzięcia.
W ramach drugiego odbędzie się wymiana nauczycieli. Na trzy tygodnie do Karpacza będą przyjeżdżać pedagodzy z Niemiec. Podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi i zdobytymi wiadomościami.

Projekt jest realizowany, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota wsparcia z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia to 516.843,92 Euro. Stanowi to 85% wszystkich wydatków, związanych z przedsięwzięciem.
Podczas poniedziałkowego spotkania odbyło się jednocześnie uroczyste otwarcie przedszkola, związane z zakończeniem wszelkich prac budowlano-remontowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~x 23-12-2009 13:10
A czy dzieci niemieckie będą się uczyły języka Polskiego?
~monari 27-12-2009 21:18
Tak, oni też uczą się języka polskiego w ramach tego projektu i współpracy - tak mówili

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group