Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 12756
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Skituring – tak, ale z rozsądkiem i wyobraźnią

Poniedziałek, 29 marca 2021, 8:01
Autor: WAC
Karkonosze: Skituring  – tak, ale z rozsądkiem i wyobraźnią
Fot. Mariu
W dobie pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do ośrodków narciarskich szczególną popularnością cieszy się narciarstwo skiturowe. Jednak - jak mówią ratownicy górscy - nie wszyscy uprawiający tą formę aktywności fizycznej są do niej właściwie przygotowani. Nie każdy narciarz skiturowy stosuje się też do zasad obowiązujących na obszarze objętym ochroną przez Karkonoski Park Narodowy.

Narciarstwo skiturowe, czyli skituring jest jedną z odmian narciarstwa, dzięki której można przemierzać różne trasy w górach. Polega on na tym, że najpierw trzeba na nartach wejść na szczyt lub grań, a dopiero potem zjechać na dół po górskim stoku. A zatem łączy w sobie elementy turystyki zimowej, alpejskiej, a także narciarstwa zajazdowego i biegowego.

W polskich Karkonoszach na większości spośród około 130 kilometrów szlaków turystycznych, nad którymi nadzór sprawuje Karkonoski Park Narodowy poza turystyką pieszą dopuszcza się wędrówki z nartami. Jak wynika z obserwacji ratowników górskich oraz strażników KPN - zdarza się, że uprawiający skituring łamią zakazy poruszania się poza szlakami lub na szlakach wyłączonych z ruchu w okresie zimowym i zjeżdżają z górskich stoków. Ślady narciarzy były widoczne między innymi: w Białym Jarze, w Kotle Smogorni, rejonie Wielkiego Szyszaka czy nawet na zboczach Śnieżki. W sytuacji, gdy w Karkonoszach występuje kilkadziesiąt pól lawinowych rodzi to wielkie niebezpieczeństwo. Przypomnijmy, że to właśnie narciarze wywołali dwie ostatnie lawiny w Białym Jarze oraz w Czarnym Kotle Jagniątkowskim.

Różnie też bywa z przygotowaniem amatorów skituringu do uprawiania tego rodzaju narciarstwa.

Jeśli chodzi o wyposażenie w sprzęt, to z reguły nie jest ono najgorsze - mówi zastępca naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR Grzegorz Tarczewski. - Dużo gorzej bywa z umiejętnościami, gdyż wielu próbujących swych sił w skituringu dość kiepsko jeździ na nartach. Dlatego przed podjęciem próby zjazdów na szlakach należy dobrze nauczyć się tego na przygotowanych stokach. Brak odpowiednich umiejętności oraz przecenianie swoich sił przekłada się na zdarzenia u udziałem narciarzy skiturowych. W ostatnim okresie zanotowaliśmy około siedmiu wypadków, gdy musieliśmy im udzielać pomocy.

Twoja reakcja na artykuł?

5
26%
Cieszy
3
16%
Hahaha
1
5%
Nudzi
2
11%
Smuci
3
16%
Złości
5
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
240
Tak
84%
Nie
9%
To zależy od pogody
8%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – przygotowania
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group