Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7786
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skazany chce odszkodowania za ciasnotę

Piątek, 23 listopada 2007, 8:12
Aktualizacja: 12:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Skazany chce odszkodowania za ciasnotę
Fot. Archiwum
150 tysięcy złotych zadowoli przestępcę, który uskarża się na złe traktowanie w miejscu odosobnienia. Narzeka na ciasnotę i więzienną służbę zdrowia. Dyrektor aresztu podkreśla, że więźniowie mają lepsze warunki niż ubogie rodziny na wolności.

Pisze o tym piątkowa Polska Gazeta Wrocławska. Protestujący mężczyzna siedzi w jeleniogórskim areszcie śledczym za handel narkotykami. Wcześniej „zwiedził” już cele we Wrocławiu i w Kłodzku. Z wymiarem sprawiedliwości walczy od trzech lat.

Chce 150 tysięcy jako rekompensatę za warunki pobytu w zakładach karnych, zwłaszcza w więziennej służbie zdrowia. Ta – w opinii aresztanta – spowodowała trwały uszczerbek na jego zdrowiu. Po złamaniu nogi leczono go w więzieniu w fatalnych warunkach, co spowodowało, że kość zrosła się źle.

Mężczyzna dwa razy przegrał sprawę w sądzie, ale ten najwyższej instancji skierował sprawę do powtórnego rozpatrzenia pod kątem naruszenia dóbr osobistych więźnia. Są one chronione przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, podpisaną przez Polskę.

Wyrok zapadnie 6 grudnia i nie jest wykluczone, że więzień wygra. A to może otworzyć lawinę pozwów osadzonych ludzi, którzy skarżą się na ciasnotę w celach. A jest ciasno, bo istnieje za mało więzień.

W jeleniogórskim areszcie – jak pisze PGR – również nie są spełniane normy dotyczące powierzchni przysługującej jednemu więźniowi. To trzy metry kwadratowe. Za to osadzeni mają telewizję satelitarną z 60 kanałami, dwie siłownie, bibliotekę i radiowęzeł. Stawka żywieniowa jest wyższa niż w szpitalach i wynosi 6 zł 50 groszy dziennie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy protest osadzonego jest słuszny?

Oddanych
głosów
31
Tak
16%
Nie
81%
Nie mam zdania
3%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group