Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6281
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Skarby z Pracowni (11) – Ziemia Lubuska

Niedziela, 6 czerwca 2021, 14:48
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Skarby z Pracowni (11) – Ziemia Lubuska
Fot. Archiwum K. Tęczy
„Ziemia Lubuska” opracowana przez Stanisławę Zajchowską została wydana przez Wydawnictwa Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji w roku 1948. Zdjęcia do tej publikacji wykonał Bolesław Malmurowicz.

A trzeba przyznać zdjęć tych jest naprawdę dużo. Przedstawiają one obiekty w Pile, Gorzowie Wielkopolskim, Trzciance, Drezdenku, Santoku, Łagowie, Zielonej Górze, Świebodzinie, Zaborze, Klemsku, Radoszynie, Trzebiechowie i Sulechowie. Zamieszczona jest także mapka Ziemi Lubuskiej w skali 1:125 000.

Najważniejszy jest jednak tekst, w którym wyczytamy historie poszczególnych obiektów czy miast jak i całego regionu. Aby zachęcić do lektury przytoczę krótki fragment tekstu z opisywanej publikacji: „Ziemia Lubuska, to 13 powiatów Ziem odzyskanych wchodzących w skład województwa poznańskiego i otaczających od zachodu Wielkopolskę łukiem sięgającym aż po Odrę. Nazwa Ziemia Lubuska została obecnie po raz pierwszy zastosowana do tych o różnej przeszłości historycznej powiatów, gdyż miała największą i najsilniejszą tradycję ziemi środkowego nadodrza. Po prawym i lewym brzegu rzeki mieszkało tu od najdawniejszych wieków plemię słowiańskie Lubuszan a w okresie chrystianizacji Polski dawny, warowny gród Lubusz leżący tuż nad lewym brzegiem odry stał się stolicą kasztelanii i biskupstwa lubuskiego obejmującego swym wpływem Pomorze Zachodnie”…

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group