Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6409
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Skarby dla numizmatyków w zasięgu ręki

Czwartek, 23 lipca 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:14
Autor: Ania/Mar
REGION: Skarby dla numizmatyków w zasięgu ręki
Fot. ......
W sierpniu do Szklarskiej Poręby powróci lokalna waluta. Talary karkonoskie zostaną ponownie wprowadzone do obiegu podczas XIII Lech Bike Fetival. Dukaty emitowane są i będą też w innych miastach. Kolekcjonerzy zacierają ręce.

Monety o nominalne 6 talarów karkonoskich honorowane będą do końca roku. Podobnie dziać się będzie 22 sierpnia w Bolesławcu i 29 w Zgorzelcu. Podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki po raz pierwszy zostaną wydane bolesławy, a w Europamieście – jakuby. Do późnych godzin wieczornych, bądź wyczerpania nakładu będzie można tam wymienić 6zł na 6 dukatów. Monety do obiegu oficjalnie wprowadzi sam organizator.

Dukatami będzie można płacić za towary i usługi, otrzymywać w formie reszty lub zamieniać, jako równowartość 6 złotych w wielu punktach tych miast. Ich lista będzie dostępna m. in. na stronie internetowej organizatora: www.dukatmiejski.pl. Dukaty zostaną wybite w Mennicy Czeskiej w Jabłońcu. Większość będzie wykonanych w mosiądzu o średnicy 30 mm, wadze 13,9 g oraz grubość 3 mm. W Szklarskiej Porębie ich nakład wyniesie 7.500 sztuk.

- Jak się dowiedzieliśmy u organizatora, w Zgorzelcu i w Bolesławcu wyemitowanych zostanie także po 100 szt. srebrnych dukatów przeznaczonych dla kolekcjonerów i mieszkańców, którzy zapragną mieć u siebie taką perełkę. Ich cena wyniesie ok. 200 zł. – informuje Agnieszka Ludkiewicz z Karkonoskiego Domu Numizmatycznego. – Każdy, kto chce zostać ich posiadaczem, może zgłosić to u Organizatora (075 75 25 403, agnieszka.ludkiewicz@dukatmiejski.pl). Tu także zainteresowane firmy handlowe i gastronomiczne mogą zgłosić się do współpracy.

Lokalna moneta jest też w Jeleniej Górze. To tzw. łaska. Została wybita przez Mennicę Polską w ilości 20 tysięcy sztuk z okazji 300-lecia wybudowania Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa, która do roku 1945 była świątynią ewangelicką.

Okolicznościowe medale były bite na zlecenie parafii już kilkakrotnie. Pierwszy raz w roku 1759. Drugi raz, w 1809 roku, w taki sposób uhonorowano stulecie kościoła. Kolejne medale bito na 150 lecie, w roku 1859 i z okazji 200-lecia postawienia kościoła, w roku 1909. Od tego momentu minęło sto lat i trzystulecie zapisze się w rodzinnych pamiątkach okolicznościową monetą. Moneta jest dołączona w etui do folderu z historią kościoła, zdjęciami i wizerunkami historycznych medali.
Lokalne monety to nie tylko środek nabywczy, lecz także cenne eksponaty numizmatyczne. Ich wartość na portalach aukcyjnych znacznie przewyższa nominał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1401
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group