Piątek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4591
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Skandal na torowisku

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 3 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 3 lipca 2007, 14:16
Autor: anzol
Fot. Archiwum
Dwieście tysięcy złotych od Czechów zażądały PKP za przejazd pociągu do Szklarskiej Poręby!

Półtora miliona koron czeskich, czyli około 200 tys. zł to kwota, którą Polskie Linie Kolejowe zażyczyły sobie od czeskiego przewoźnika za wjazd do Szklarskiej Poręby specjalnego składu retro.

Do pokonania miałby 15 km dzielące Harrachov od miasta pod Szrenicą. W 105. rocznicę powstania Śląskiej Kolei Górskiej pojechał z Zittau do Tanvaldu. Szklarską Porębę ominął, bo Czechów, którzy przejazd organizowali, nie było stać na spełnienie tego astronomicznego żądania.
– To skandal! – oburzają się miłośnicy kolejnictwa.

Czesi napisali list do pasażerów z przeprosinami. – Niestety nie stać nas na taką opłatę. Mamy nadzieję, że jeszcze latem pojedzie pociąg z Tanwaldu do Szklarskiej Poręby – dyplomatycznie zapowiadają organizatorzy rocznicowego przejazdu.

Polska strona nie udzielała żadnych informacji o kursie pociągu retro. Próżno było dowiedzieć się czegokolwiek przez informację telefoniczną. Uprzedzany zwykle o takich przedsięwzięciach Maciej Gałęski z Euroregionu „Nysa” tym razem nic o tym nie słyszał.
– Szkoda, bo nawet pojechalibyśmy samochodem do Czech, aby ten pociąg zobaczyć. A nie wiedzieliśmy nawet, kiedy tam najlepiej się udać – mówią Artur i Sylwia Rodkowscy.

Wiele osób, które o przejeździe dowiedziały się po naszej publikacji, było przekonane, że powodem odmowy strony polskiej są względy techniczne. Okazało się jednak, że poszło o pieniądze. I to niemałe w porównaniu do całego zamierzenia.

Mogła być wielka atrakcja turystyczna promująca region w Polsce i u sąsiadów. Przez chciejstwo PKP wyszła afera, klapa i międzynarodowy wstyd.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~free 3-07-2007 13:24
a co nam tam jacyś czasi mieszać będą.my trzęsiemy unią europejską.a co.
~cr@zy 3-07-2007 13:29
I wlasnie z braku informacji i wielkiej pazernosci skansenu pkp tego pociagu nie bylo dane nam widziec... Ale i tak rownolegle byl zlot aut zabytkowych w Swieradowie, wiec weekend nie byl stracony ;)
~Darek 3-07-2007 13:34
A może czas już najwyższy aby NIK lub prokurator zainteresował się działaniami dyrekcji PKP i powiązanych z nimi spółek. Przecież to ewidentne działanie na szkodę przedsiębiorstwa i regionu. Takiej okazji do promocji naszych stron nie wolno marnować. Nie dosyć że nic nie zarobili to jeszcze nadszarpnęli i tak juz wątpliwą renomę państwowego przedsiębiorstwa. Ale przecież od dawna wiadomo ze w Polsce nic się nie opłaca. Zwłaszcza inicjatywy które mogą rozwinąć się w coś konkretnego i przynoszącego dochody w przyszłości. WSTYD nam robicie Panowie w oczach sąsiadów.
~Autochton 3-07-2007 13:35
Nie piszcie PKP. Napiszcie po nazwisku kto taką decyzję podjął. Można by wwczas sprawę nagłośnić w ogólnopolskich mediach.
~zniesmaczony 3-07-2007 13:38
Kipna nic więcej!!!!!!!!! poraz kolejny okazuje się że zarówno samorządowcy jak i wielce "przedsiębiorcze" PKP nie potrafią zadbać o rozwój regionu. Może decydenci w takich sprawach powinni wybrać się do naszych południowych sąsiadów żeby uczyć się przedsiębiorczości.Choć szczerze wątpie w ich zdolności kreatywnego myślenia. Po raz kolejny chyba ktoś nie dostał w łapę. Jestem oburzony postawą kolei która powinna chyba zadbać o promocję czegoś co może przynieśc jej korzyści. EUROREGION NYSA – szumne hasło które tak naprawdę nie wie co się dzieje na jego terenie – brawa dla ich pracowników. A może czas zmienić kadrę na młodszych, chcących cokolwiek zrobić dla społeczności tego regionu. JAk zwykle okazaliśmy się małoprzedsięborczy a co gorsza pazerni na kase. Aż wstyd się przyznać że jest się polakiem.
~PKP 3-07-2007 13:41
mam nadzieje ze niedlugo z...hnie ten komunistyczny pies jakim jest PKP wreszcie wejda prywatni przewoznicy i kolej zacznie sie odradzac...
~zenek 3-07-2007 13:54
droga redakcjo. wybirz ty się na szlak kolejowy ze Szklarskiej do granicy w Jakuszycach. I nie zapomnij zabrać ze sobą kogoś, kto będzie potrafił wycenić ile kosztowałoby: a/ usunięcie drzew rosnących na torowisku ( przez ostatnie piec lat, od czasu ostatniego kursu, troche ono zarosło) b/ odkopanie torowiska w Jakuszycach i Szkalrskiej– Huta c/ wymiana najbardziej zniszczonych podkładów kolejowych, aby skład w ogóle mógł przejechać.
~exxon 3-07-2007 14:10
i widać jacy ludzie pracują w pkp,zero z ich strony promowania,rozwijania i logicznego myślenia.Wiwat za to ludzie z XIX wieku którzy to wszystko wybudowali.
~niech redakcja 3-07-2007 14:36
niech redakcja wyśle nasze protesty do Ministra i poprosi i odpowiedz , ma prawo do tego my rownież !
~cr@zy do zenek 3-07-2007 14:51
Chcialoby sie napisac inwektywem, ale jesli sa problemy techniczne to sie czechom odpowiada ze przejazd jest niemozliwy ze wgz.na wlasnie probley techniczne, a nie powolywac sie na jakies kosmiczne oplaty – nawet jesli by zaplacili, to czy byscie wymienili torowisko? Watpie abyscie nawet krzaczki przycieli, a o reszczie prac nawet nie ma co wspominac, ze w 2 tygodnie byscie sie wyrobili...
~kalkulator 3-07-2007 15:00
Całkiem logiczna cena. Żadna sensacja, po co wykrzyknik? Przecież tory do Harrahova są od lat totalnie zaniedbane przez PKP, pasażerom pociągu retro groziłoby niebezpieczeństwo (drzewa na torach, całe fragmenty pod piachem). Teraz właściciel szlaku najprawdopodobniej kalkulował sobie tą kwotę tak, aby go udrożnić na tą podniosłą okoliczność. Kaktus mi na ręku wyrośnie prędzej, niż kiedykolwiek zobaczymy na tej trasie jakikolwiek pociąg ;)
~NoWaK 3-07-2007 15:32
200 tyś zł zeby pare pociąów wiechało i to tylko po to zeby je zobaczyc czy tam przejechać się nimi :| bez jaj...
~tutejszy 3-07-2007 15:55
Czy można kogoś ukarać za malwersację? Należy dokładnie rozliczać tych pseudokolejarzy z każdego grosza, jakie są winni naszemu regionowi. Jak chcą być wyłącznie dla własnych stołeczków, to niech trwają, byle nie za nasze pieniądze. Czyim oni mieniem faktycznie władają? Własnym czy państwowym, czyli naszym? Jeżeli tak, to za nieróbstwo i sobiepaństwo odpowiedzialnych za ten skandal NA BRUK !!! Niech popracują na własnym na i na własny rachunek. Jak będziemy szukać "kustoszy" dla tego "muzeum" kolejnictwa, to sami zdecydujemy ilu i za jakie pieniądze oraz na jakich zasadach zatrudnimy.
~zloty666 3-07-2007 16:40
Bravo, Bravo, Bravo ! ! ! PKP to taki pies ogrodnika, sam nie korzysta a innemu nie da. Skąd ta cena za przejazd ? ! ? Co roku ktosik mało ważny z rządowej ekipy przyjeżdża i obecuje stałe kursy do Czech – i na obietnicach się kończy :( Może tego gościa z gosiewa zaprosić, może jemu się uda ?
~hehe 3-07-2007 16:57
hihi. ale jaja...
~irek 3-07-2007 16:59
wstyd do kwadratu
~misio 3-07-2007 17:31
Nie wiedziałem, że w 5 lat na torach wyrosły drzewa. Ale to po tych deszczach w Izerach pewnikiem tak się stało. Kwaśne były.
~hugo 3-07-2007 19:59
lipa na cala skale oto polska.......
~DO Autochton –FANATYK PKP 3-07-2007 20:30
DO Autochton – jestem ZA niech bedzie po nazwisku kto chce taką wielką kase za wjazd pociągu KPINA WSTYD DLA PKP Ludzie obudzcie sie w końcu ,działajcie bo skończy sie PKP raz na zawsze i przyjdzie tzw.prywtny przewoźnik i bedzie normalnie . POZDRAWIAM :)
~IRO 3-07-2007 20:55
dlatego pkp to bankrut zarzadzany przez d...li normalni ludzie juz dawno przestali korzystac z pkp jezdza naprawde ci co niestety muszą
~4x 3-07-2007 20:56
NIE WIEM CO NAPISAC BO ODJĘŁO MI MOWĘ.MOŻE PKP TO WOŁANIE" psychiatrycznej kolei pomocy !!!
~Rafi 3-07-2007 21:26
Powinno to zostac naglosnione na cala Polske, to kpina. Bylem i przeszedlem, cale to torowisko. Tory sa nawet w dobrej formie, drzeka, a dokladnie brzozy sa tylko w jednym miejscu, reszta szlaku jest bardzo dobra, bo na gornej czesci zima biegaja po niej narciarze i jest wydeptana. A co do Euroregionu, to sie zgadzam, nic w ogole, nic nie robia pracownicy tylko w stoliki pierdz,m skoro o imprezie nic nie wiedza. Pisano o tym na www.jelonka.com, na www.naszesudety.pl na innych forach, wiec informacje jakies byly.
~jeleniogórzanka 3-07-2007 21:28
Co tu dużo pisać – wstyd, hańba i tyle
~ixi 3-07-2007 22:07
Panom K...a Podziękujemy. to pełna nazwa tego skrótu PKP.
~aDam 3-07-2007 22:41
Miałem okazję kilkanascie lat temu przejechac te trase czeskim pociagiem retro. Wrażenia niesamowite. Trasa wspaniała.W Szklarskiej Porębie zamiast tłumu ciekawskich było zaledwie kilkanascie osób. Co innego w czeskim Korzenovie. Tam zorganizowano mnóstwo atrakcji: stoiska z plakatami, bufety , stoisko z pocztówkami, na których stawiano stemple okolicznosciowe. Osoby obsługujace impreze wystepowału w strojach pracowników kolei sprzed 100 lat. A u nas? Wstyd powiedzieć.Daleko nam do Czechów...
~jeleniogórzanka 3-07-2007 22:54
No cóż; PKP– nie dość, że niegospodarni to jeszcze HIENY!
~janzak 4-07-2007 6:07
A miało być tak pięknie.Połączenie kolejowe z Czechami regularne i inne atrakcje.W jednym z seriali zostało powiedziane:gdyby głupota miała skrzydła,to by fruwała jak gołębica.A tu ani skrzydeł,ani kół,ani nawet dobrej woli.Poprostu głupota rozparła się za biurkami tych co myślą,że są naj.....A cierpimy na tym my szaraczkowie.Przydał by się dobry fen aby przewietrzyć niektóre mózgownice.Kpina z mieszkańców kotliny.A może chodzi o mamonę do prywatnej kieszeni?Niech każdy się zastanowi oco w tym wszystkim chodzi,bo ja już zaczynam całkiem fiksować.Otworzyć wariatkowo!!!!!Nam nie daleko do Czechów,nas zżera chciwość.
~jerry 4-07-2007 7:59
Może PKP odpowiedziałoby na pytanie dlaczego doprowadziło do takiego stanu tą trasę. Jakie podjęło działania żeby na tej trasie zarobić.a...logiczna sytuacja jest z trasą do Szklarskiej Poręby też bardzo malowniczą. Nic się tam nie robi coraz mniej pociągów trasa zarasta prac na torowisku nie prowadzi się żadnych.Tam ktoś z Państwa miał rację trzeba prześwietlić te spółeczki, które degradują majątek i nie potrafią z tego zrobić biznesu.
~qerkus 4-07-2007 8:03
W związku z fiaskiemm rozmów z PKP w dniu 30 czerwca b.r. czeski pociąg miał dojechać z Harachowa do granicy z Polską. Niestety nie dojechał do samej granicy, gdyż nie otrzymali na to zgody organizatorzy imprezy( prawdopodobnie chodzi o przepisy graniczne). Może to i dobrze bo byłby jeszcze większy wstyd, gdyby się w prasie pojawiły zdjęcia tego międzynarodowego pociągu stojącego na granicy polskiej.
~optymistka? 4-07-2007 8:16
Po przeczytaniu tych wszystkich (mam wrażenie że PKP też je czyta) komentarzy pozostaje mieć nadzieję, że za 5 lat gdy będzie kolejna pełna rocznica 110 lat kolei władze PKP naprawią swój błąd. Mają dużo czasu oby go nie zmarnowały. Choć z drugiej strony sama w to nie wierzę.
~Do Tutejszego(Autochtona) 4-07-2007 8:56
Uzywaj prosze jez.polskiego a nie holenderskiego. Jestesmy w Polsce.
~Elo 4-07-2007 9:24
PKP=NIE_DA_SIĘ
~gladiator 4-07-2007 16:16
temat poruszony na www.szklarska.org. Fajne fotki z imprezki kolejowej w harrachovie
~KDR–Karpacz 5-07-2007 9:11
Załączam jeden z komentarzy zamieszczonych przy podpisie pod naszą petycją na www.drezyny.karpacz.pl : "Największym wrogiem polskiej kolei jest betonowe PKP. Gdyby WTC był zbudowany z takiego betonu, na pewno by się nie zawalił w 2001 r". Nic dodać, nic ująć...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group