Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10450
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (11)

Niedziela, 23 maja 2021, 11:10
Autor: Michalina Bienkiewicz
Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca (11)
Fot. Archiwum
Co dwa tygodnie dodajemy kolejny utwór do playlisty Silesii Sonans. Stworzyliśmy ją, by mogli Państwo do niej sięgać, gdy chcą posłuchać muzyki klasycznej, dla przyjemności, dla złapania dystansu czy odepchnięcia od siebie agresji i politycznej, i tej społecznej. Szczegóły tutaj: www.silesiasonans.pl/poleca. Tym razem Arvo Pärt.
Odkryłem, że wystarczy mi, gdy pięknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynoszą mi wytchnienie - tak powiedział o swojej muzyce estoński kompozytor, Arvo Pärt.

Pärt swoją drogę po studiach kompozytorskich zaczynał jako dźwiękowiec, kompozytor muzyki teatralnej, eksperymentował z dodekafonią, po kilku latach wpadł w kryzys twórczy i egzystencjalny. "W mojej wielkiej desperacji byłem gotów zapytać kogokolwiek, jak kompozytor powinien pisać muzykę. I pewnego razu spotkałem zamiatacza ulic, który udzielił mi niezwykłej odpowiedzi. 'Och,' powiedział, 'kompozytor prawdopodobnie kocha każdy dźwięk'." W jednej z przemów, które kompozytor wygłosił w 2007 roku, powiedział, że to był moment zwrotny w jego życiu i twórczości.

Utwór, którego słuchamy, zamówiła 7-letnia córka znajomych Pärta na swoje urodziny. Jeśli tylko grają Państwo choć trochę na fortepianie, będą Państwo w stanie go zagrać, gdyż jest bardzo prosty. Z chęcią pożyczę Państwu na chwilę moje nuty, by mogli się Państwo przekonać, jak ogromną przyjemność sprawia nie tylko słuchanie, ale też granie Pärta w domu. Proszę pisać na info@silesiasonans.pl.

Pärt na pewno powróci, gdyż ta muzyka jest zachwycająca. Jeśli mają Państwo ochotę na coś jeszcze, proszę wpisać w YouTube Salve Regina Arvo Pärt Béla Tarr. Warto obejrzeć video.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Ciekawie w Muzeum Karkonoskim
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group