Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5700
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Silesia dla dwóch instytucji i działaczy naszego regionu

Środa, 16 października 2013, 8:26
Aktualizacja: 8:28
Autor: Manu
Region: Silesia dla dwóch instytucji i działaczy naszego regionu
Fot. BM
Wczoraj (we wtorek, 15 października) w Teatrze im. Mieczysławy Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju, podczas uroczystej XLI sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji czwartej edycji Święta Województwa Dolnośląskiego, odbyło się uroczyste wręczenie Dolnośląskich Nagród Kulturalnych Silesia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2013.

Dolnośląskie Nagrody Kulturalne Silesia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wręczał marszałek regionu Rafał Jurkowlaniec. Jest to wyróżnienie dla twórców oraz instytucji kultury, przyznawane w uznaniu za działalność artystyczną lub kulturalną.

Nagrodą została wyróżniona Filharmonia Dolnośląska, która we wrześniu br. roku rozpoczęła jubileuszowy 50. sezon artystyczny. Jest instytucją, która od lat cieszy się opinią jednej z najprężniej działających i jednocześnie jednej z najlepszych filharmonii w Polsce. Od roku 1990 dyrektorką Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze jest Zuzanna Dziedzic, która w 2012 roku otrzymała Odznakę Honorową Złotą – Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. W całej już niemal 50-letniej historii Filharmonii Dolnośląskiej nie ma właściwie roku bez ważnych i wartościowych wydarzeń muzycznych. W jeleniogórskiej sali koncertowej rozbrzmiewają najcenniejsze dzieła światowej literatury muzycznej wszystkich epok. Jest miejsce na muzykę najróżniejszych gatunków. Odpowiedni poziom orkiestry sprawia, że chętnie koncertują z nią najlepsi polscy dyrygenci i soliści. Wśród osiągnięć zespołu jest też siedem nagranych płyt m.in. z IX Symfonią L. van Beethovena, Oratorium Eliasz Mendelssohna, Pasją według Św. Jana, J. S. Bacha.

Nagrodę otrzymało także Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Muzeum od 1974 r. gromadzi i przechowuje zabytki w zakresie kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, informuje o treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnia podstawowe wartości historii, nauki i kultury polskiej, kształtuje wrażliwość poznawczą i estetyczną oraz umożliwia kontakt ze zbiorami. Zgromadzono bardzo cenne medale i paszporty olimpijskie, numery startowe i inne obiekty związane z ruchem olimpijskim. Zupełnie unikalną jest także powstała kolekcja medali z zimowych igrzysk olimpijskich poczynając od roku 1936 po ostatnie igrzyska olimpijskie w 2010 r. W roku 2012 muzeum wzbogaciło się o niezwykle cenny eksponat - oryginalny medal pamiątkowy z l Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach z 1896 r., najprawdopodobniej jedyny w polskich zbiorach, który eksponowany jest na wystawie stałej w części ,,Olimpijczycy z Dolnego Śląska”. Muzeum zorganizowało kilkadziesiąt wystaw czasowych w kraju i poza jego granicami, wnosząc swój szczególny wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region, a szczególnie Karkonosze.

Nagrodą Silesia uhonorowana została Ewa Maria Paradowska-Werszler, generalny kurator Festiwalu Sztuki Włókna organizowanego w Kowarach na Dolnym Śląsku, kierownik Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu, a od 1991 r. prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. Inicjatorka międzynarodowych biennale: „Małe formy tkackie” w Jeleniej Górze oraz tkaniny Inianej „Z krosna do Krosna", przewodnicząca Rady Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia odebrała także Agata Rome–Dzida, doktor historii sztuki, Prezes Zarządu Fundacji Forum Staniszów. Jest pomysłodawczynią oraz organizatorką Festiwalu Muzykalia Staniszowskie oraz założycielem Galerii Fundacji Forum Staniszów. Była kuratorem kilkunastu wystaw wyjazdowych, pomagając wejść lokalnym artystom na profesjonalny, międzynarodowy rynek sztuki.

Ponadto na uroczystej sesji sejmiku wręczone zostały złote Odznaki Honorowe. Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego przyznano Antoniemu Kurzyńskiemu, wieloletniemu nauczycielowi wychowania fizycznego, sędziemu piłki siatkowej, trenerowi i działaczowi sportowy, prezesowi Szkolnego Związku Sportowego w Jeleniej Górze oraz popularyzatorowi sportu wśród dzieci i młodzieży.

Z kolei Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu otrzymał Piotr Napierała, prezes Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
364
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group