Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13235
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Siła na falach eteru

Sobota, 16 sierpnia 2008, 7:55
Aktualizacja: Niedziela, 17 sierpnia 2008, 8:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Siła na falach eteru
Fot. TEJO
Zaczęło się na Górze Szybowcowej od skromnego studio i niewielkiego zasięgu na Kotlinę Jeleniogórską. Po 15 latach rozgłośnia, którą słychać na znacznym obszarze kraju, może śmiało powiedzieć, że wychowała już część pokolenia słuchaczy. To Muzyczne Radio, które obchodzi swoje urodziny.

Mocna rozgłośnia lokalna, ale o zasięgu i sile przebicia ponadregionalnej. Pierwsza w Polsce ze stacji tego typu, która plasuje się na pierwszym miejscu czołówki słuchalności. Audycje nadawane przez MR można odbierać na Lubuszczyźnie, w Opolskiem i w Wielkopolsce. Niebawem dotrą także do słuchaczy w Wałbrzyskiem dzięki nadajnikowi montowanemu na górze Chełmiec. A jeszcze na samym początku, w 1993 roku, kiedy w eter – dzięki Januszowi Malikowi i Ryszardowi Pragłowskiemu – poszła pierwsza emisja, słychać ją było tylko w odbiornikach w Kotlinie Jeleniogórskiej.

– Przez ten cały czas w radio przewinęło się około 60 osób. Zostało kilkanaście – mówi Dariusz Maląg, dyrektor stacji, który sam zaczynał krótko po starcie rozgłośni. Wśród „pionierów” jest Beata Czystołowska, której głos często płynie z głośników. Także Jacek Sałaputa pracę rozpoczynał w rozwijającym się radiu. W 1995 roku relacjonował przebieg Sześciodniówki Motocyklowej Enduro, którą rozgrywano w okolicach stolicy Karkonoszy. A prezesem i właścicielem do dziś pozostaje Ryszard Pragłowski.

– Wprawdzie jesteśmy „muzycznym” radiem, ale dość przewrotnie w stosunku do nazwy mamy sporo serwisów informacyjnych. W szybkości podawania newsów z regionu nie jest nas w stanie prześcignąć radio publiczne – mówi Dariusz Maląg. To wszystko dzieje się poprzez umiejętną organizację pracy zgraną i niewielką grupą ludzi, fachowców od radia. – O poranku mogą być DJ-ami, a po południu pracować w serwisie. Znają się tu na wszystkim – podkreśla D. Maląg. MR ma też swoich korespondentów w Legnicy, Wałbrzychu. Bolesławcu i w Lubinie.

– Robimy radio uniwersalne, skierowane do słuchaczy od wieku nastoletniego do 49 lat. Ale są też audycje, które idą w eter dla osób poza tym obszarem wiekowym – tłumaczy Dariusz Maląg. Do tego specyficzna muzyka dobierana w sposób niespotykany wśród innych rozgłośni. Dużo nowości, które są emitowane zanim jeszcze zostaną okrzyknięte przebojami. Taka taktyka sprawdza się znakomicie.
Swoje okienko w radiu ma też znany społecznik Józef Liebersbach. Serię audycji poświęcił i poświęca pomocy osobom potrzebującym, którzy – dzięki słuchaczom – często znajdują wsparcie.

– Jakie niespodzianki szykujecie na swoje urodziny? – pytamy Dariusza Maląga. – To przede wszystkim seria imprez, ale też i nowa ramówka, która najpewniej wejdzie w życie od 1 września – usłyszeliśmy. Jest już nowe „ojinglowanie”, czyli cała seria „przerywników” mających uatrakcyjnić słuchanie audycji oraz inne nowości. Nasz rozmówca nie ukrywa, że wiąże się to z poszerzeniem zasięgu Muzycznego Radia na Ziemię Wałbrzyską.

Muzyczne Radio to przede wszystkim człowiek. Tu nie ma automatów i zaprogramowanej ściśle muzyki. Przez całą dobę ktoś ma dyżur. – Jeśli ktoś zadzwoni w nocy, na pewno nie przywita go automatyczna sekretarka – zapewnia dyrektor Maląg. Bo radio muszą robić ludzie dla ludzi. Automatyka się nie sprawdza.
Jelonka życzy jubilatowi jeszcze bardziej dalekosiężnej działalności

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1063
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group