Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8314
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Wtorek, 4 sierpnia 2020, 7:00
Aktualizacja: Czwartek, 6 sierpnia 2020, 9:11
Autor: WAC
Karkonosze: Siatki mają chronić karkonoskie murawy
Fot. KPN
Kolejne siatki mające chronić karkonoskie murawy przed zadeptywaniem przez osoby wychodzące poza szlaki zamontowali pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przyrodnicy z KPN apelują o niezadeptywanie górskich łąk. Niestety, nadal wiele osób wchodzi poza wytyczone ścieżki i niszczy często bardzo unikalne rośliny. Zdarzają się nawet tacy, którzy karkonoskie murawy wykorzystują do opalania się na kocach. W tej sytuacji KPN zdecydował o rozszerzeniu obszaru, który został ogrodzony. Po szczycie Śnieżki, gdzie siatki pojawiły się jakiś czas temu, tym razem zamontowano je w pobliżu Domu Śląskiego.

Siatka działa lepiej niż wszelkie prośby - mówią przyrodnicy z KPN. - Nie jest szczególnie urokliwa i nie cieszymy się z konieczności jej montowania, ale wspólnie z czeskim KRNAP grodzimy wysokogórskie murawy acidofilne na Śnieżce i przy Domu Śląskim. Chronimy je w ten sposób, gdyż są szczególnym siedliskiem w skali Karkonoszy, a nawet całych Sudetów. Występują jedynie w rejonie Śnieżki i Śnieżnych Kotłów. Tworzą je gatunki roślin, które są w stanie przetrwać niskie temperatury i silne wiatry jakie towarzyszą tym partiom gór. Z nimi są też związane gatunki ptaków, które świetnie czują się w takim klimacie.

Twoja reakcja na artykuł?

17
68%
Cieszy
1
4%
Hahaha
1
4%
Nudzi
2
8%
Smuci
2
8%
Złości
2
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group