Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9864
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sesja miejska: Pieniądze, zasłużeni i nowy radny

Wtorek, 10 września 2013, 15:32
Aktualizacja: Środa, 11 września 2013, 7:14
Autor: Red
Jelenia Góra: Sesja miejska: Pieniądze, zasłużeni i nowy radny
Fot. Mea
Wiele czasu podczas dzisiejszej sesji (10.09) pochłonęła dyskusja na temat zmian uchwały budżetowej. Towarzyszyło temu sporo emocji, zwłaszcza, gdy się okazało, że do budowy Term Cieplickich i ZGKiM trzeba dopłacić. Radni m.in. rozpatrywali też wnioski o nadanie Nagrody Jeleniej Góry i tytułów „Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra” oraz przyjęli w swoje szeregi nowego radnego.

W programie dzisiejszych obrad jednym z ważniejszych tematów była zmiana w Uchwale Budżetowej 2013. Projekt tego dokumentu zakładał wprowadzenie do budżetu ponad 4 mln złotych.

Część z tych pieniędzy przeznaczono na różne przedsięwzięcia w oświacie. M.in. na doposażenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych, Bursy Szkolnej i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii a także na wsparcie różnych projektów, m.in. Comeniusa czy Leonardo da Vinci.

Część sumy (ok. 350 tys. zł) przeznaczono na remonty dróg, ponad 1 mln zł na zasilenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (800 tys. zł na remont gminnych lokal mieszkalnych i 200 tys. zł na pokrycie kosztów zarządu gminnymi lokalami mieszkalnymi). W tym miejscu radny Miłosz Sajnog (Klub Razem dla Jeleniej Góry) stwierdził, że należałoby może wrócić do wysokich bonifikat podczas sprzedaży mieszkań komunalnych, skoro nie udaje się ograniczyć strumienia budżetowych pieniędzy na działalność ZGKiM. – Rozważamy taką możliwość, ale nie w przypadku pojedynczych lokali, tylko całych budynków – mówił prezydent Marcin Zawiła.

Kiedy okazało się, że do Term Cieplickich trzeba dopłacić ponad 2 miliony zł, część radnych nie kryła dezaprobaty. – Sytuacja Term wymaga poważnego rozpoznania, bo ta inwestycja nosi znamiona niegospodarności – mówił radny Józef Sarzyński (SLD). - Ile jeszcze trzeba zapłacić, żeby ją skończyć i dlaczego nie informuje się rady ani mieszkańców, że na skutek zaniedbań trzeba za niektóre prace płacić podwójnie? – pytali radni.

Wiceprezydent Mirosława Dzika poinformowała, że inwestycję kontroluje obecnie Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej i jak zakończy prace, będzie informacja o jej ustaleniach. – Teraz mamy dobrego wykonawcę i postęp prac jest imponujący – podkreślała. Zapewniała również, że Miasto zgłosiło roszczenia wobec poprzedniego generalnego wykonawcy. Opiewają one na ponad 24 mln zł.

- O rok spóźniliśmy się z rozwiązaniem umowy z poprzednim wykonawcą, co spowodowało obecne reperkusje. Czy odzyskamy te pieniądze? Czas pokaże. Ja uważam, że będą z tym poważne problemy – twierdził Józef Sarzyński.

Na sesji radni też m.in. przyjęli wnioski o nadanie Nagrody Jeleniej Góry i tytułów: „Zasłużony dla Jeleniej Góry.

Nagrodę Miasta przyznano Henrykowi Chemiczowi, który został zgłoszony przez grupę radnych.

Tytuły „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry” otrzymali:
Ryszard Jędrecki, zgłoszony przez Karkonoską Grupę GOPR, Józef Kusiak, zgłoszony przez Klub Tenisowy Jelenia Góra, Maria Suchecka, zgłoszona przez Stowarzyszenie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, Marek Szopiński, zgłoszony przez Zrzeszenie Handlu i Usług, Henryk Gradkowski, zgłoszony przez grupę radnych i Stanisław Dziedzic, zgłoszony przez siedem organizacji . (Więcej o zasłużonych wkrótce).

Ponadto podczas obrad, w związku z wygaśnięciem mandatu radnej Ewy Dudziak (PO), jej miejsce w radzie zajął dzisiaj po złożonym ślubowaniu Bogumił Kotowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
415
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group