Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5260
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sesja miejska: Pieniądze, zasłużeni i nowy radny

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 września 2013, 15:32
Aktualizacja: Środa, 11 września 2013, 7:14
Autor: Red
Fot. Mea
Wiele czasu podczas dzisiejszej sesji (10.09) pochłonęła dyskusja na temat zmian uchwały budżetowej. Towarzyszyło temu sporo emocji, zwłaszcza, gdy się okazało, że do budowy Term Cieplickich i ZGKiM trzeba dopłacić. Radni m.in. rozpatrywali też wnioski o nadanie Nagrody Jeleniej Góry i tytułów „Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra” oraz przyjęli w swoje szeregi nowego radnego.

W programie dzisiejszych obrad jednym z ważniejszych tematów była zmiana w Uchwale Budżetowej 2013. Projekt tego dokumentu zakładał wprowadzenie do budżetu ponad 4 mln złotych.

Część z tych pieniędzy przeznaczono na różne przedsięwzięcia w oświacie. M.in. na doposażenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych, Bursy Szkolnej i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii a także na wsparcie różnych projektów, m.in. Comeniusa czy Leonardo da Vinci.

Część sumy (ok. 350 tys. zł) przeznaczono na remonty dróg, ponad 1 mln zł na zasilenie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (800 tys. zł na remont gminnych lokal mieszkalnych i 200 tys. zł na pokrycie kosztów zarządu gminnymi lokalami mieszkalnymi). W tym miejscu radny Miłosz Sajnog (Klub Razem dla Jeleniej Góry) stwierdził, że należałoby może wrócić do wysokich bonifikat podczas sprzedaży mieszkań komunalnych, skoro nie udaje się ograniczyć strumienia budżetowych pieniędzy na działalność ZGKiM. – Rozważamy taką możliwość, ale nie w przypadku pojedynczych lokali, tylko całych budynków – mówił prezydent Marcin Zawiła.

Kiedy okazało się, że do Term Cieplickich trzeba dopłacić ponad 2 miliony zł, część radnych nie kryła dezaprobaty. – Sytuacja Term wymaga poważnego rozpoznania, bo ta inwestycja nosi znamiona niegospodarności – mówił radny Józef Sarzyński (SLD). - Ile jeszcze trzeba zapłacić, żeby ją skończyć i dlaczego nie informuje się rady ani mieszkańców, że na skutek zaniedbań trzeba za niektóre prace płacić podwójnie? – pytali radni.

Wiceprezydent Mirosława Dzika poinformowała, że inwestycję kontroluje obecnie Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej i jak zakończy prace, będzie informacja o jej ustaleniach. – Teraz mamy dobrego wykonawcę i postęp prac jest imponujący – podkreślała. Zapewniała również, że Miasto zgłosiło roszczenia wobec poprzedniego generalnego wykonawcy. Opiewają one na ponad 24 mln zł.

- O rok spóźniliśmy się z rozwiązaniem umowy z poprzednim wykonawcą, co spowodowało obecne reperkusje. Czy odzyskamy te pieniądze? Czas pokaże. Ja uważam, że będą z tym poważne problemy – twierdził Józef Sarzyński.

Na sesji radni też m.in. przyjęli wnioski o nadanie Nagrody Jeleniej Góry i tytułów: „Zasłużony dla Jeleniej Góry.

Nagrodę Miasta przyznano Henrykowi Chemiczowi, który został zgłoszony przez grupę radnych.

Tytuły „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry” otrzymali:
Ryszard Jędrecki, zgłoszony przez Karkonoską Grupę GOPR, Józef Kusiak, zgłoszony przez Klub Tenisowy Jelenia Góra, Maria Suchecka, zgłoszona przez Stowarzyszenie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej, Marek Szopiński, zgłoszony przez Zrzeszenie Handlu i Usług, Henryk Gradkowski, zgłoszony przez grupę radnych i Stanisław Dziedzic, zgłoszony przez siedem organizacji . (Więcej o zasłużonych wkrótce).

Ponadto podczas obrad, w związku z wygaśnięciem mandatu radnej Ewy Dudziak (PO), jej miejsce w radzie zajął dzisiaj po złożonym ślubowaniu Bogumił Kotowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~kola 10-09-2013 16:01
Bigos w sumie jest smaczny. Śmierdzi tylko gotowana kapusta. Ta Rada i jej dokonania - to smród w czasie gotowania. Bigosu z tego nie ma.
~niezależna 10-09-2013 16:02
... a Szymański z PIS znowu nieobecny...
~znawca 10-09-2013 16:40
Proponuję utworzenie nagród pt. "Zasłużony radny"; "Radny zasłużony dla rozwoju gminy"; "Świeżo mianowany zasłużony radny". Nagrody w tajnym głosowaniu przyznawała by kapituła radnych, środki pieniężne można by przesunąć ze świadczeń medycznych ew. remontów dróg tudzież zabrać bachorom z przedszkoli. W końcu władza się wyżywi.
~Mareczek 10-09-2013 16:51
Kusiak!! Nagrodzony. Za co???? Rzeczywiście, czasy wymienić to całe towarzystwo.
~JANOSIKK* 10-09-2013 16:58
TUSK Teraz Usluszysz Same Klamstwa
~fafarafa 10-09-2013 17:57
... chwila, chwila - ten nowy radny miasta Jeleniej Góry to raczej mieszka w Wojanowie i zgodnie z obowiązującymi przepisami to łamie prawo piastując obowiązki radnego miasta Jeleniej Góry - tym bardziej , że jest funkcjonariuszem Policji to przepisy raczej zna - chyba ktoś musi złożyć stosowne zawiadomienie w tej sprawie , a świadome łamanie prawa jest karane !!!
~18 sqandal 10-09-2013 18:03
o tych zasłuzonych to nie wspomne , szkoda słów , chodzi mi o budżet zeby mieć co dzielić należy najpierw mieć pieniądze a jak Ich brak to takie ochłaby jak te pare milionów to nieporozumienie a zeby mieć grubszą kase to trzeba najpierw zadbac o inwestycje , wieksze zakłady które by odprowadzały podatki do kasy miejskiej ( Biedronki czy Lidle ) wam drodzy radni kasy do podziału na remonty nie przniosą a więc ?..... no jesteście po to aby NAM żylo się lepiej więc zakasać rękawy i do roboty a nie odznaczać się
~s. 10-09-2013 18:07
Czerwona kotlina wiecznie żywa.
~RS 10-09-2013 18:42
Na temat miejsca zamieszkania - zameldowanie radnego jest orzeczenie NSA .... http://wartowiedziec.org/index.php/start/aktualnosci/14761-miejsce-zamieszkania-i-zameldowania-radnego-a-prawo-wybieralnoci
~gość II 10-09-2013 18:47
Kusiak zasłużony? A w czym?
~dada 10-09-2013 18:49
Ale czacha...
~mysłak 10-09-2013 18:51
a czym oni tak sobie zasłużyli? proszę o konkrety i jakie nagrody podostawali???
~kola 10-09-2013 19:21
Pan Kusiak ( jeśli o tym samym człowieku mówimy) - jest z.cą dyrektora Muzeum Regionalnego, a ów dyrektor (dyrektorka? jest osobistą małżonką Pana Prezydenta. Pana Complex'a. Pana Zawiły.
~Anonim2 10-09-2013 20:04
Ano, jesień się sie zbliża - trzeba zacząć dzielić się premiami, nagrodami, dyplomami,orderami itd, oczywiście ZA DOBRĄ pracę!
~ 10-09-2013 20:18
do alexpand. Jego nie wybrał Zawiła. Jego wybrali obywatele w wyborach powszechnych. Takie coś nazywa się demokracja.
~xxxxyyyy 10-09-2013 20:23
Z całym szacunkiem dla Pana Radnego - nooo tego nowego pana Bogumiła Kotowskiego, ale z informacji jakie posiadam, to Szanowny pan mieszka w Kaczorowie.... tam się wybudował...!!! Nie kumam jaki on pan Radny naszej dziury???????????????????????? nisko mieszkańcom się kłaniam i serdecznie pozdrawiam wytrwałych...
~prawnik 10-09-2013 20:53
Jeśli to prawda, że już trzech radnych jest spoza Jeleniej Góry i są mieszkańcami innych gmin, to uchwały Rady Miejskiej są nieważne.
~ 10-09-2013 21:03
@prawnik - A kto trzeci? Swoją drogą, jeśli ktoś nie mieszka w Jeleniej Górze, to nie powinien nawet kandydować, a jeśli przeprowadził się do innej gminy w trakcie kadencji, to powinien zrezygnować z uczestnictwa w radzie. Tak by zrobił człowiek honorowy.
~ala 10-09-2013 21:08
tacy ludzie jak papaj,mazur i im podobni myślą tylko o własnych korzyściach a nie o mieszkańcach.Pamiętajcie o tym przy najbliższych wyborach.Nigdy więcej PO.
~anonimny 10-09-2013 21:14
Szczególnie zasłużony muzealnik w likwidacji targowiska na Kilińskiego,powinien zwrócić straty jakie poniosła Jelenia Góra wynikłe z zaniechania tam handlu.
~AAA 10-09-2013 22:26
Oj ludzie, ludzie... nie macie dokładnej wiedzy na wiele spraw, w tym również dotyczącej miejsca zameldowania nowego radnego. Proponuję to najpierw sprawdzić, zamiast pisać głupoty. To, że ktoś ma dom np. w Londynie, nie znaczy, że jest jego mieszkańcem.
~hallo 10-09-2013 22:37
Dudziak oj dobrze ze jej tam nie bedzie radna z bozej łaski
~ 10-09-2013 22:42
@~AAA - wiesz dobrze, ... jeden, że zameldowanie to nie to samo co zamieszkanie. Jeśli w przepisach prawnych jest zamieszkania, to zameldowanie możesz sobie w buty wsadzić.
~ 10-09-2013 22:44
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II SA/Ke 636/12) okoliczności, że radny kandyduje w wyborach do rady gminy, w której jest zameldowany, z uwagi na więzi łączące go z tą miejscowością od urodzenia tj. z tamtejszą parafią, szkołą, znajomość z mieszkańcami, największa liczba głosów w wyborach, uczestnictwo w tamtejszych uroczystościach, nie podważają podstawowego ustalenia, że nie zamieszkuje on na stałe na terenie tej miejscowości, a jest tam jedynie zameldowany, co stanowi podstawę do wygaśnięcia jego prawa wybieralności.
~ 10-09-2013 22:45
Za miejsce stałego pobytu w świetle orzecznictwa nie uznaje się bowiem miejsce, gdzie dana osoba jest zameldowana, ale to gdzie realizuje swoje podstawowe funkcje życiowe tj. mieszka, spożywa posiłki, nocuje, wypoczywa, przechowuje swoje rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania. Mieszkanie jest tylko wówczas stałym miejscem pobytu przebywających w nim osób, gdy stanowi dla nich wyłączne centrum życiowe, a więc lokal, w którym koncentrują swoje codzienne sprawy, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
~ 10-09-2013 22:47
W sytuacji gdy radny kandyduje w wyborach na terenie gminy w której jest zameldowany, a na stałe przebywa na terenie innej gminy oznacza to, że miejscem stałego zamieszkania skarżącego w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest miejscowość w której na stałe przebywa. Zameldowanie jako instytucja prawa administracyjnego, nie przesądza o miejscu zamieszkania w rozumieniu prawa cywilnego, a jest jedynie czynnikiem ułatwiającym ocenę istnienia przesłanek z art. 25 k.c. Od przytoczonego wyroku została wniesiona przez radnego skarga kasacyjna. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny dnia 11 kwietnia 2012 r., po rozpoznaniu sprawy w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego, oddalił skargę kasacyjną. (Wyrok nieprawomocny)
~~!~ 10-09-2013 23:14
czepiacie się niepotrzebnie ! niech działa, ma jeszcze trochę czasu, a tak się składa, że ma dużo większe możliwości i spore poparcie w pewnych kręgach jak i w swojej "firmie" od przeciętnego "Kowalskiego", a dzięki swoim działaniom może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa czy też zmiany na lepsze w JG ! A z Jelenią jest związany cały czas i bardzo blisko, "firmowa" praca na terenie MIASTA pochłania go bez reszty, możecie o to być spokojni, znam go aż nadto i wiem, że dla pracy i miasta poświęci wiele !!!
~ 10-09-2013 23:32
CHORY , DZIKI kraj , tylko o nagrodach się mówi i o nie dba
~ 11-09-2013 0:27
CHORY , DZIKI kraj , tylko o nagrodach się mówi i o nie dba , wysadzić ich w powietrze , amen
~fan krychy 11-09-2013 0:29
@ E @ a co na to radny Chaadzy panuje jeszcze ..ale wam się rada trafiła..
~ 11-09-2013 1:01
@ 10-09-2013 23:14 | ~~!~ - Nie wiem, gdzie kto z radnych mieszka, tylko cytuję wyroki odnośnie zamieszkania radnych a ich zameldowania i wskazuję różnice pomiędzy jednym a drugim. Nawet nie znam tego nowego radnego. Jeśli to porządny człowiek to może przyczyni się dla dobra tego miasta. Najlepiej jest jeśli radny dzieli los mieszkańców danego miasta mieszkając razem z nimi, a nie decydując o jego losach nie mieszkając w nim. Dlatego właśnie jest wybierany spośród mieszkańców, a nie spośród zameldowanych. Można być zameldowanym w Jeleniej Górze, a mieszkać w Sokółce, a w Jeleniej Górze mieć tylko własny biznes, który nie zawsze jest zgodny z interesem mieszkańców. Dlatego przepis o ZAMIESZKANIU na terenie gminy lub miasta, do którego rady się kandyduje, jest moim mniemaniu słuszny.
~ 11-09-2013 7:19
Rewelacyjny pomysly "znawcy"! Jestem jak najbardziej ZA :). Ciekwe czym zasluzyl sie Pan Gradkowski dla Jeleniej Gory,ze juz Pana Kusiaka nie wspomne.
~ 11-09-2013 7:48
Kusiak zasłużony:) Zawiła zasłużony:) Czernow zasłużona:) Papaj zasłużony:) itd itp.
~ 11-09-2013 7:55
Jak widać na fotkach towarzystwo dobrze się bawi i ma się dobrze, w jeleniej górze zapaść cywilizacyjna a panie i panowie u żłobu i nagradzają się wzajemnie poklepują po ramieniu, uśmiechają do siebie, a wygenerowac od lat postępu nie potrafią. Na fotkach mamy też ludzi z SLD Panów Szarzyńskiego i Pleskota co oni przez te wiele lat zrobili dla dobra Jeleniej Góry, co mogłoby się przełożyć na jej postęp. Siedzieć na krzesłach w radzie i deliberować na rozmaite tematy wielu potrafi. Odrzuca od tych fotek, bo kojarzycie się z tym co mocno patologiczne i niepostępowe!!!
~do Mareczek 11-09-2013 8:02
Myślę że Ty zasłużyłeś. Podaj dane.
~ 11-09-2013 8:02
Kusiak zasłużony:) Zawiła zasłużony:) Czernow zasłużona:) Papaj zasłużony:) itd itp. to jakiś absurd ...Czym oni się zasłużyli?? chyba tylko wyciąganiem banknotów NBP z naszych kieszeni.....
~oj. 11-09-2013 8:11
Dziedzic? Czy Solidarność z Kowar też go zgłosiła.
~Ktosik 11-09-2013 8:30
Czego się czepiacie Kusiaka? To, że zrobił dużo dla Jeleniej Góry , jest to fakt bezsporny. Ci powyżej siejący jadem - nic dla Jeleniej Góry nie zrobili, natomiast do krytyki są pierwsi.
~ad 11-09-2013 9:23
pytanie kiedy ... z Jeleniej Góry wytrzeźwieją-wybierają rajców z poza Jeleniej Góry,dostają najdroższe śmieci w okolicy,niegospodarność prezydenta w wielu sprawach,buta i gadanie bzdur o bezrobociu v-ce,i tak można wymieniać-normalnie jakby mieszkańcy dążyli do auto destrukcji
~kola 11-09-2013 14:53
08:30 | ~Ktosik | A przypomnij sobie proszę, jakie to wielomilionowe inwestycje pan Kwasiak rozpocząl i zapłacił za nie naszymi pieniędzmi (Czy śp. jego kolega partyjny, Szmajdziński - nie miał z tym nic wspólnego?) Przejedź się po ulicach "wyremontowanych" z inicjatywy Kwasiaka. Lubańska, Cieplicka,. Bruk na Placu ratuszowym i 1-go Maja też Ci się podoba?
~do kola 11-09-2013 15:01
zapomniałeś jeszcze o Placu Piastowskim.
~ 11-09-2013 15:57
http://www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/Kusiak.htm
~pokrętna 11-09-2013 18:30
Zofia Czernow powinna dostać nagrodę po raz drugi i wszystkie możliwe tytuły. Prawda???
~Myslacy 11-09-2013 21:43
Wszyscy piszecie odnosnie miejsc zamieszkania radnych. Tu sie nic nie wskora. Trzeba zgodnie z litera prawa powiadomic Wojewode, on jest wladny wydac wyrok odnosnie takiego stanu rzeczy jaki sie dzieje w tym miescie.To fakt wszyscy o tym wiedza ale prawa nikt nie chce przestrzegac, bo to rzadzacym na reke i wygodnie miec w radzie swojakow .Bo jesli tak mozna to zglosmy znanych politykow z poza jeleniej a zameldowac ich u nas i niech wygraja wybory ., potem zrezygnuja a w ich miejsce wejda swojaki. Skoro mazna robic przekrety to robmy to . I to ma byc dobrze. Zobaczyny co bedzie za rok, ilu przyszywanych jeleniogorzan bedzie na listach.
~ 11-09-2013 22:29
nowy radny, bezradny podziala na swoje konto i tyle!!!!!
~ 11-09-2013 22:48
Bijecie pianę i nic więcej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group