Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 5372
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ser na piedestale

Środa, 31 marca 2010, 16:29
Aktualizacja: 21:56
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Ser na piedestale
Fot. Gabi
Jak zwykł mawiać Charles de Gaulle – niełatwo jest rządzić krajem, który ma dwieście czterdzieści sześć gatunków sera. Dziś młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida miała okazję poznać historię francuskiego przysmaku i zdegustować niektóre wyroby podczas niecodziennego Święta Sera.

Uczniowie zgłębiający tajniki języka francuskiego wraz z nauczycielem Robertem Zalewskim przygotowali spotkanie. Nad wydarzeniem patronat objęła oczywiście dyrektor szkoły oraz Carrefour i księgarnia PolAnglo. Dyrektor II LO Jadwiga Dąbrowska serdecznie przywitała przybyłych. Pochwaliła uczniów za to, ze tak chętnie zorganizowali spotkanie i zachęciła do nauki języków obcych.

R. Zalewski przedstawił historię sera. Posiłkował się bardzo dobrze przygotowaną prezentacją multimedialną. Można było się z niej dowiedzieć m.in. jak podawać ser oraz tego, że we Francji jest według różnych źródeł od 240 do 300 jego gatunków. Bardzo dokładnie zostało też opisana produkcja i dojrzewanie serów.

Po obszernej prezentacji uczniowie mogli spróbować różnych rodzajów sera. Sponsorem był Carrefour. Na koniec Robert Zalewski zwrócił młodym ludziom uwagę, że poznawać język to nie tylko uczyć się jego struktur gramatycznych i leksyki. Należy wniknąć głębiej, trzeba zgłębiać kulturę, specyfikę oraz kulinaria kraju.

W drugiej części uczniowie mogli napisać krótki quiz sprawdzający wiedzę na temat serów. Odpowiedzi na pytania padły podczas wyświetlania prezentacji multimedialnej. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Szalaniec. Na drugim miejscu uplasowała się India Chrapek. Łukasz Rzeźnik był trzeci. Oddał on jednak nagrodę swojemu młodszemu bratu. Za ten gest został nagrodzony przez kolegów gromkimi brawami.

Nagrody dla trzech najlepszych osób ufundowała księgarnia językowa PolAnglo. Były to pomoce naukowe, oczywiście do języka francuskiego. Uczniowie i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z takiej imprezy. Dowiedzieli się sporo ciekawych informacji. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
506
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group