Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 11605
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Seniorzy wybudowali piec chlebowy

Poniedziałek, 23 października 2017, 9:13
Aktualizacja: Wtorek, 24 października 2017, 6:36
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Seniorzy wybudowali piec chlebowy
Fot. WAC
Przy Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” odbyło się spotkanie podsumowujące projekt seniorów z gminy Janowice Wielkie "Biesiadowanie pod Kasztanem", realizowanego przez LGD Partnerstwo Ducha Gór „Gminne Rady Seniorów powiatu jeleniogórskiego”. W jego ramach przy świetlicy powstało plenerowe miejsce spotkań.

Pomysł na stworzenie miejsca spotkań dla starszych i młodszych powstał podczas odbywających się w każdy czwartek spotkań seniorów w Świetlicy Wiejskiej "Rudawy". Realizacja pomysłu rozpoczęła się około dwa miesiące temu. Na jej wstępie dwaj seniorzy Ryszard Wnuk oraz Kazimierz Angielski wpadli na pomysł, aby w centralnym punkcie placu biesiadnego postawić piec chlebowy. Obaj panowie przystąpili też wkrótce do jego budowy.

- Część materiałów kupiono ze środków z projektu finansowanego z programu ASOS 2014-20120 lecz większość otrzymaliśmy w darze – mówi prowadząca Wiejską Świetlicę „Rudawy” Krystyna Pisarska.

Efekt pracy seniorów musi budzić szacunek. W piecu, w którym osiągnięto temperaturę około 300 stopnie Celsjusza można wypiekać nie tylko chleb i ciasta ale nawet pizzę. Można w nim również piec mięso. Obok pieca postawiono ławki oraz posadzono krzewy.

– Myślę, że Janowice Wielkie są jedyną gminą w regionie, która może się pochwalić posiadaniem takiego pieca – mówi K. Angielski . Dzięki niemu będziemy mogli nawiązać do czasów, gdy w prawie każdym domu wypiekano chleby i pokazać tę tradycję młodemu pokoleniu. Dodamy, że w pracach przy urządzaniu miejsca biesiad czynnie uczestniczyły dzieci i młodzież przychodząca na zajęcia w świetlicy. Wraz ze starszymi młodzi kopali ziemię pod wylewkę, wozili ziemię, sadzili krzewy, grabili, sprzątali, nosili opał.

Projekt „Biesiadowanie pod Kasztanem” jest tylko jedną z wielu form aktywności osób starszych z gminy Janowice Wielkie. W trakcie zawiązywania znajduje się obecnie Gminna Rada Seniorów. Od jakiegoś czasu seniorzy wydają też własną gazetę, będącą wkładką do ukazującego się co kwartał biuletynu gminnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2234
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group