Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 8977
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Seniorzy w akcji

Niedziela, 22 września 2019, 7:35
Aktualizacja: Wtorek, 24 września 2019, 8:08
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Seniorzy w akcji
Fot. użyczone
Projekt „Seniorze, dołącz do nas!” realizowany w gminie Janowice Wielkie przez Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości minął półmetek. Systematyczne spotkania integrują i aktywizują najstarszych mieszkańców gminy, a rozmaitość propozycji sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Wiele było propozycji dla ciała, ale nie zabrakło też propozycji dla ducha.

Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu było spotkanie z jeleniogórską pisarką Danutą Sadownik. Jak mówiła autorka, od lat pisała do szuflady, ale przełomowym momentem stały się okrągłe urodziny, na które postanowiła zrobić sobie prezent i wydać książkę. Najtrudniejszy był ten pierwszy raz. Książka „A ty dokąd?” ujrzała światło dzienne, spodobała się czytelnikom, którzy zachęcili autorkę do przygotowania dalszego ciągu opowieści o trzech kobietach. W kolejnych miesiącach ukazały się więc „Gdzie jesteś?” oraz „A teraz co?”. Równolegle została przygotowana do druku książka, która przeleżała wiele lat w szufladzie – „Szkolne tango”. Pisarka dostrzegając narastający problem uzależnień napisała również powieść „Muszki owocówki”, której bohaterowie są „ofiarami” współczesnej cywilizacji i jej pokus.

Jak mówi Krystyna Pisarska, prezes Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości, realizującego projekt - w ostatnich tygodniach janowiccy seniorzy mogli skorzystać z różnorodnych propozycji.

Wzięli udział w warsztatach Nordic Walking, spacerowali po rudawskich lasach i pod okiem instruktora uczyli się prawidłowego poruszania z wykorzystaniem kijków - wylicza K. Pisarska. - Zakończył się już też cykl spotkań „Nowoczesny Senior”, podczas którego uczestnicy projektu uczyli się obsługiwać telefony komórkowe, a także robić, przesyłać i edytować zdjęcia, nagrywać krótkie filmiki, itp. Odbyła się kolejna biesiada, tym razem w Janowicach Wielkich, w Zakątku Seniora pod pięknym kasztanowcem. Stoły uginały się od poczęstunku, przygotowanego przez uczestników spotkania. Każdy mógł też spróbować pizzy z pieca chlebowego, wybudowanego dwa lata temu przez seniorów. Biesiadę muzycznie wspomógł zespół „Rudawianie” przygotowując wiele znanych i lubianych piosenek biesiadnych. Każdy uczestnik spotkania otrzymał śpiewnik, dzięki czemu wszyscy brali aktywny udział w muzykowaniu. Zorganizowano również kolejne spotkanie edukacyjne, tym razem z rehabilitantką Ewą Michalak, która nie tylko przybliżyła seniorom sens i zasady rehabilitacji, ale również zaprezentowała i nauczyła ich prostych ćwiczeń usprawniających.

Do zakończenia projektu zostały jeszcze trzy miesiące, podczas których odbędą się m.in.: międzypokoleniowe popołudnie gier planszowych, spotkanie z dietetyczką, występ kabaretu Bella Mafia, rękodzielnicze warsztaty międzypokoleniowe, konferencja podsumowująca projekt. Seniorzy mają w projekcie zapewniony poczęstunek oraz dojazdy.

Projekt „Seniorze, dołącz do nas!” jest finansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego w ramach programu na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

13
81%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group