Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5952
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sekrety podziemi

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Początek prac wykopaliskowych przy ulicy Jasnej.

Nie tylko archeolodzy, ale i mieszkańcy, którzy byli lokatorami wyburzonych około 40 lat temu starych kamienic, przychodzą na plac przy ulicy Jasnej, aby obejrzeć to, co pozostało z ich dawnych domów.

– Mieszkałyśmy tu. Niestety, wykwaterowano nas z rodzinami a domy zburzono. Pozostały wspomnienia no i te piwnice, które teraz odkryto – powiedziały nam dwie jeleniogórzanki spotkane przy ogrodzeniu zabezpieczającym miejsce.

Za ogrodzeniem – głębokie wykopy. Ekipy archeologów już odsłoniły dobrze zachowane piwniczne sklepienia i łuki. Wybierana jest ziemia, aby można było sprawdzić same pomieszczenia piwniczne. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w miarę niezłym stanie jak na obiekty, które przez 40 lat przykryte były warstwą gruntu.

Na razie nie sprawdzają się wiadomości o kilku poziomach piwnic. Nie znaczy to jednak, że ich nie ma. Być może znajdują się w głębszych warstwach lub w innych miejscach. Póki co, odsłonięto tylko część południowej strony ulicy Jasnej.

Przeprowadzenie takich prac to skutek wymogów konserwatora zabytków przed budową na placu przy ulicy Jasnej nowych obiektów – jak wskazano w planach – o charakterze mieszkalno-usługowym. Nie wiadomo jednak, jak konkretnie będą one wyglądały, ponieważ nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości.

Możliwe tymczasem, że odkryte piwnice uda się w pewnym stopniu zagospodarować i wykorzystać jako elementy przyszłej zabudowy. Mogłaby tam powstać, na przykład, piwiarnia lub inny lokal gastronomiczny z atrakcyjnym, zabytkowym wnętrzem w podziemiach. – Ci, którzy kamienice wyburzali, piwniczne sklepienia potraktowali dość łagodnie – usłyszeliśmy.

Przypomnijmy, że ponowne wykorzystanie starych piwnic okazało się niemożliwe w przypadku kamienic przy ulicy Szkolnej. Tam podczas rozbiórki dawnych renesansowych kamieniczek, sklepienia piwnic zostały ścięte, co uniemożliwiło ich rekonstrukcję i adaptację w nowych budynkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~dove 19-04-2007 8:16
A może by tak to wszystko odkopać i oprowadzać wycieczki? :D
~dove 19-04-2007 8:16
...na kogo upadnie, na tego bęc.
~cdi 19-04-2007 8:27
"Archeolog" na przedostatniej fotce jest ok! Stoliczek, krzeselko, kawusia, jakas przegryzka. Ale BHP przede wszystkim - kask i kamizela siedzi!
~Uwagi 19-04-2007 8:36
Cz ta koparka to specjalny typ koparki archologicznej. Łychę powinna mieć z delikatnego tworzywa a nie z żelaza. Widać było na początku tych "wykopalisk" jak dosyć brutalnie traktuje zabytkowe piwnice i to, co po nich zostało. A tak wogóle to ci archeolodzy to patentowane lenie. Stoliczek z kawką a przy nim zadumany archeolog. Ciekawe czy myśli, czy śpi? Narzędzia odłożone. Skąd Jelenia Góra wynajęła to towarzystwo?
~zorientowany 19-04-2007 9:40
Organizacją prac archeologicznych i ich kosztami obciążony jest właściciel terenu i przyszły inwestor , a nie miasto.
~jelonek 19-04-2007 11:15
Jeśli to co pisze "zorienowany" to prawda to inwestorowi nie bedzie zależeć żeby cokolwiek odkopać. Każda odkopana piwnica to dla inwestora dodatkowe duże koszty zabezpieczenia i przeznaczenia do użytku tych ruin, no i jeszcze czas który ma duże znaczenie przy takich inwestycjach. Miejmy nadzieje ze da sie cos zrobic z tymi piwnicami i będziemy miec cos podobnego albo lepszego od pabu play ta
~marian 19-04-2007 12:00
a ja widze ze Ci "archeolodzy" to zwykłe robole przebrane za nich. Napijają po cichaczu browary i czają na nasze piekne jeleniogórzanki ;P pozdr
~jacek 19-04-2007 12:11
Oj chyba nic nie wyjdzie z tych piwnic. Już mamy jedną w podziemiach ratusza w której czasami szambo wybija na podłoge bo leży niżej poziomu rur ka...lizacyjnych. Wątpliwa przyjemność delektowani się jedzonkiem w takim miejscu !
~Yrk 19-04-2007 12:38
Brawo dla redakcji! Prosimy o więcej fotek, i o regularne wieści. Mniej będzie tam gapowiczów a i zamiejscowi mogą czuć tamtą atmosferę. Może nie każdego to interesuje, ale są osoby, które patrząc na te zdjęcia potrafią godzinami opowiadać, co gdzie było i ile faktycznie poziomów tam jest... Prosimy o jeszcze :)
~Iza 19-04-2007 15:11
Do cdi!Udalo ci sie z tym BHP-dobre!
~Do Yrk 22-04-2007 14:38
Jak to szambo wybija w restauracji? przecież to niemożliwe technicznie, chyba że rura pękła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group