Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 7817
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sekrety podziemi

Czwartek, 19 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Sekrety podziemi
Fot. Krzysztof Knitter
Początek prac wykopaliskowych przy ulicy Jasnej.

Nie tylko archeolodzy, ale i mieszkańcy, którzy byli lokatorami wyburzonych około 40 lat temu starych kamienic, przychodzą na plac przy ulicy Jasnej, aby obejrzeć to, co pozostało z ich dawnych domów.

– Mieszkałyśmy tu. Niestety, wykwaterowano nas z rodzinami a domy zburzono. Pozostały wspomnienia no i te piwnice, które teraz odkryto – powiedziały nam dwie jeleniogórzanki spotkane przy ogrodzeniu zabezpieczającym miejsce.

Za ogrodzeniem – głębokie wykopy. Ekipy archeologów już odsłoniły dobrze zachowane piwniczne sklepienia i łuki. Wybierana jest ziemia, aby można było sprawdzić same pomieszczenia piwniczne. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w miarę niezłym stanie jak na obiekty, które przez 40 lat przykryte były warstwą gruntu.

Na razie nie sprawdzają się wiadomości o kilku poziomach piwnic. Nie znaczy to jednak, że ich nie ma. Być może znajdują się w głębszych warstwach lub w innych miejscach. Póki co, odsłonięto tylko część południowej strony ulicy Jasnej.

Przeprowadzenie takich prac to skutek wymogów konserwatora zabytków przed budową na placu przy ulicy Jasnej nowych obiektów – jak wskazano w planach – o charakterze mieszkalno-usługowym. Nie wiadomo jednak, jak konkretnie będą one wyglądały, ponieważ nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości.

Możliwe tymczasem, że odkryte piwnice uda się w pewnym stopniu zagospodarować i wykorzystać jako elementy przyszłej zabudowy. Mogłaby tam powstać, na przykład, piwiarnia lub inny lokal gastronomiczny z atrakcyjnym, zabytkowym wnętrzem w podziemiach. – Ci, którzy kamienice wyburzali, piwniczne sklepienia potraktowali dość łagodnie – usłyszeliśmy.

Przypomnijmy, że ponowne wykorzystanie starych piwnic okazało się niemożliwe w przypadku kamienic przy ulicy Szkolnej. Tam podczas rozbiórki dawnych renesansowych kamieniczek, sklepienia piwnic zostały ścięte, co uniemożliwiło ich rekonstrukcję i adaptację w nowych budynkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group