Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7290
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Sejmik Waloński w Chacie Izerskiej

Czwartek, 28 lutego 2019, 6:11
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2019, 6:44
Autor: Krzysztof Tęcza
Szklarska Poręba: Sejmik Waloński w Chacie Izerskiej
Fot. Archiwum K. Tęczy
W Chacie Izerskiej odbyły się obrady Sejmiku Walońskiego. Głównym punktem spotkania było podpisanie porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Sudeckie Bractwo Walońskie a Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego „Sudety Zachodnie” w sprawie ustanowienia Regionalnej odznaki krajoznawczej „Sudecki Gwarek Waloński”.

Odznaka ustanowiona przez Komisję Krajoznawczą Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Sudeckie Bractwo Walońskie ma na celu zachęcanie jej zdobywców do poznawania gór, uprawiania turystyki i krajoznawstwa oraz popularyzację miejsc związanych z eksploracją gór przez dawnych Walończyków, górników i skalników na terenie Sudetów Polskich.

Nowa odznaka ma dwa stopnie: srebrny i złoty. Można ją zdobywać równolegle z innymi odznakami, a jej zdobywcami mogą być osoby, które ukończyły siedem lat. Weryfikacją i rozprowadzaniem odznaki zajmie się KK O/PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Oprócz porozumienia podstawowego podpisano także porozumienia z poszczególnymi partnerami uczestniczącymi w projekcie. Dzięki temu na dzień dzisiejszy mamy aż 19 obiektów udostępnianych do zwiedzania, które będą zaliczane do zdobywania odznaki. Są to:
1. Muzeum Złota w Złotoryi
2. Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie
3. Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
4. Sztolnia Kowary w Kowarach
5. Kopalnia Uranu Liczyrzepa w Kowarach
6. Kopalnia Złota w Złotoryi
7. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
8. Centrum Kulturalno-Kongresowe „Witold” w Boguszowie-Gorcach
9. Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie
10. Muzeum Regionalne – wystawa minerały Sudetów zachodnich w Lubaniu
11. Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie
12. Żelazny Tygiel Waloński w Szklarskiej Porębie
13. Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu
14. Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie
15. Kopalnia Uranu w Kletnie
16. Kopalnia Chryzoprazów w Szklarach Hucie
17. Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
18. Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku
19. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Porozumienie dotyczące ustanowienia przedstawionej odznaki zostało podpisane przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sudeckie Bractwo Walońskie (Lider projektu) oraz O/PTTK „Sudety Zachodnie” (Partner wiodący). Ze strony Bractwa dokument podpisali Arkadiusz Wichniak (prezes) i Robert Pawłowski (wiceprezes), natomiast ze strony PTTK Krzysztof Tęcza (prezes) i Andrzej Mateusiak (wiceprezes).

W trakcie Sejmiku Arkadiusz Wichniak przedstawił historię Bractwa oraz omówił kalendarz imprez planowanych w tym roku. Niektóre wydarzenia miały już miejsce. I tak w mijającym miesiącu przedstawiciele Bractwa spotkali się na Skwerze Radiowej 3, gdzie uczestniczyli w programie Trójka Górom.

W kwietniu planowane jest przejście Szlakiem Hofmana oraz Szlakiem Walońskim. Oczywiście oba przejścia są imprezami otwartymi dla mieszkańców jak i turystów. Również w kwietniu w Chacie Walońskiej odbędzie się spotkanie pn. „Wspominki walońskie” oraz, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie będzie miało miejsce nadania nazwy ulicy im. Juliusza Naumowicza.

W maju będzie miało miejsce przejście Szlakiem Walońskim, otwarcie Szlaku Twardych Zawodów oraz odsłonięcie kolejnego AuRuna i wyprawa po takowego.

W czerwcu odbędzie się kolejna wyprawa walońska oraz zwyczajowa Noc Świętojańska. Chętni będą mogli wziąć udział w Sudeckim Festiwalu Minerałów czy w Lwóweckim Lecie Agatowym. Na trzecią dekadę miesiąca zaplanowano Celtyckie targowisko dziwadełek, następnie Festiwal Ulicznych Bardów i na zakończenie Celtycką noc pod Szrenicą.

W sierpniu zostanie zorganizowana dwudniowa impreza pn. Walońskie wędrowanie na Śnieżkę. Podczas tej imprezy chętni będą mogli wziąć udział w tradycyjnej mszy odprawianej zawsze 10 sierpnia na najwyższym szczycie Karkonoszy. W Szklarskiej Porębie odbędzie się Parada Walońska. Natomiast dla miłośników historii i tropienia tajemnic zostanie zorganizowana kilkudniowa wycieczka do Walonii. Będzie to czas na wędrówkę tropami poszukiwaczy skarbów.

Główne obchody dwudziestolecia Sudeckiego Bractwa Walońskiego będą miały miejsce we wrześniu. Wtedy też zostanie nadana nazwa Dukt Waloński drodze na Wysoki Kamień. Odbędzie się także rajd Flanela i Festiwal nalewek.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie Przemka Wiatera - Wielkiego Kanclerza Bractwa, który wygłosił wykład pt. „Walonowie u Ducha Gór” i zaprezentował swoją ostatnia książkę o tym samym tytule.

Po obradach uczestniczący w nich przedstawiciele wymienionych wyżej obiektów zostali zaproszeni do odwiedzenia dwóch obiektów: Muzeum Ziemi Juna i Leśnej Huty. W Muzeum Ziemi po zapoznaniu się z historią wydobywania drogocennych surowców w naszym regionie pokazano nową ekspozycję przygotowaną w odbudowanym po pożarze budynku. Natomiast w Leśnej Hucie wszyscy mogli zobaczyć jak wygląda produkcja wyrobów ze szkła. Pracujący tu mistrzowie na poczekaniu wykonywali tak niewiarygodne dzieła, że gdyby nie widziało się tego na własne oczy, to pewnie nikt by nie uwierzył, że są one dziełem człowieka.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group