Czwartek, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Teodozji, Urbana, Wałdysława
Czytających: 8191
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sebastian Reinhardt malarz karkonoskich krajobrazów

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 stycznia 2018, 7:16
Aktualizacja: Wtorek, 16 stycznia 2018, 10:19
Autor: Stanisław Firszt
Sebastian Carl Christoph Reinhardt
Fot. Archiwum S. Firszta
Na dawnym cmentarzu ewangelickim, przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze, w XVIII i XIX wieku, pochowano wiele zacnych i zasłużonych dla miasta, ludzi. Oprócz wspaniałych grobowców bogatych kupców jeleniogórskich: Glognerów, Glafeyów, Schäfferów, Schneiderów, Wincklerów, Martensów, Tietzów, Baumgartenów, Thomannów, Mentzlów, Trallesów, Hessów, Tielschów, Ullmannów czy Uechtrtzów, były tu też mniej okazałe groby ludzi, których sława po wielu wiekach, trwa do dzisiaj.

Po ich grobach właściwie nie ma już śladu, choć ich kości nadal są w miejscach, gdzie zostały złożone, a dzisiaj przykrywa je piękna murawa - ni to cmentarza, ni to miejskiego parku. W jednym z nich leży Sebastian Carl Christoph Reinhardt, złożony tutaj do grobu, 30 maja 1827 roku, obok swojej żony, rodowitej jeleniogórzanki („Hirschberżanki”) Johanny Margarety zd. Brückner, która spoczęła na tym cmentarzu w 1811 roku.

Reinhardt urodził się 13 grudnia 1738 roku, w Ortenburgu koło Passawy (Bawaria). Jego rodzice byli bardzo religijni. Ojciec Johann Gottlieb Reinhardt był kaznodzieją sądowym i pastorem luterańskim, matka Maria Susanna, zd. Kraer, była gospodynią domową. W 1744 roku, rodzina Reinhardtów przeniosła się do Ratyzbony i to właśnie tam Sebastian Carl rozpoczął naukę w „Gymnasium poeticum”. Do szkoły uczęszczał z rok młodszym bratem, Carlem Gottliebem Christophem. Obaj bardzo dobrze się uczyli, o czym świadczą przyznawane im nagrody. Dodatkowo, Sebastian był nad wyraz uzdolniony plastycznie, dlatego w 1760 roku, rozpoczął studia w „Collegium Carolinum”, w Brunszwiku (Braunschweig), u prof. Edingera. Kontynuował je w galerii obrazów w Schloss Salzdahlum, pod opieką Puscha.

Aby pogłębiać wiedzę i umiejętności, podróżował. Przebywał w Hamburgu, Amsterdamie, Lipsku, Dreźnie, Berlinie i Poczdamie. W Dreźnie poznał znanego rytownika Adriana Zigga, który później z reprodukował w miedzi jego obrazy z Poczdamu i okolic. Dało to w 1788 roku rozgłos Sebastianowi Reinhardtowi. Został przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Za namową członków Akademii i ministra Heinitza wyjechał w Karkonosze, aby malować tamtejsze piękne krajobrazy. Wg umowy, rocznie miał stworzyć dwa obrazy, które przesyłał do Akademii. W sumie stworzył ich ponad sześćdziesiąt.

Reinhardt, co roku uczestniczył w wystawach Akademii w Berlinie, aż do 1824 roku. Wiele jego dzieł zostało wyrytych w miedzi przez D. Bergera. Sebastian Reinhardt malował też na zlecenie księcia Hochberga z Książa. Zamieszkał na stałe w Jeleniej Górze (Hirschberg), a w 1791 roku ożenił się z Johanną Margarethą Brückner. W 1793 roku urodził się im syn, Carl Heinrich Otto, który niestety po trzech miesiącach zmarł i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Jeleniej Górze. W 1811 roku, zmarła żona Reinhardta. Ostatni raz, karkonoski pejzażysta, wziął udział w wystawie, w Berlinie w 1822 roku, a ostatnie karkonoskie (śląskie) pejzaże stworzył w 1824 roku. Rok wcześniej, pięćdziesiąt siedem jego obrazów, Akademia oddała do Urzędu Królewskiego Marszałka Dworu i udekorowano nimi wiele rezydencji królewskich, m.in. w Berlinie i Królewcu.

W 1825 roku, Sebastian Reinhardt przeżył atak apopleksji i od tego czasu nie mógł już malować. Zamieszkał w domu dyrektora jeleniogórskiej cukrowni, Johanna Daniela Hesse. Tam napisał swoją autobiografię w 1827 roku i tegoż samego roku zmarł. Autobiografia ta, do dzisiaj, przechowywana jest w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.

Reinhardt był pierwszym pejzażystą karkonoskim. Jego dzieła zachowały się w niewielkiej ilości. W Berlinie przechowywanych jest osiem obrazów, w Muzeum w Wałbrzychu - pięć, jeden obraz w Görlitz, a w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - trzy, w tym obraz przedstawiający widok na Jelenią Górę.

Większość prac Reinhardta znanych jest z reprodukcji (miedziorytów i akwafort). Znajdują się one w posiadaniu, m.in. Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

kazimierzp 15-01-2018 8:52
Walka o przywrócenie miana "cmentarza" dla terenu wokół kościoła Łaski został uwieńczona sukcesem. Kilka lat temu Rada Miejska Jeleniej Góry przywróciła stan tego obszaru. Nie jest to oficjalnie park, ale cmentarz! Tak więc wypuszczanie psów, picie alkoholi w tym miejscu, oddawanie się... jest po prostu profanacją cmentarza! Nie wszyscy to niestety wcześniej rozumieli. Jeden z radnych z PiS dalej tego nie rozumie proponując nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego temu cmentarzowi, bo uważa go za park!?! Szkoda, że w latach sześćdziesiątych XX wieku wiele cmentarzy ewangelickich zostało z namaszczeniem ówczesnego prawa zlikwidowanych! Nie ma w Piechowicach, Kowarach, Jeleniej Górze...
~ 15-01-2018 10:50
Tyle pokoleń Niemców tu spoczywa a nie zachował się praktycznie żaden ich cmentarz.W miejsce grobów Niemieckich chowa się Polaków jak np. na starym cmentarzu na Sudeckiej.Dziwny jest ten świat.
~1-2-3 15-01-2018 13:04
do: ~ (10:50)
Co w tym dziwnego, że ludzie umierają... od zawsze! Wystarczy się urodzić, żeby mieć jedyną pewność w całym życiu - że się umrze!
~pierniknk z wiatraka 15-01-2018 16:14
do: ~ (10:50)
Sami Niemcy bardzo szybko likwidują groby, aby zrobić miejsce dla nowych. Niepisaną tajemnica jest fakt, że niektóre ciała ulegają woskowaniu i potem nie szczątki, ale dość dobrze zachowane ciała trzeba wyrzucać z grobów. Tylko cmentarze ż...owskie i muzułmańskie obowiązują inne zasady.
~fabio 18-06-2018 10:15
do: ~ (10:50)
W Niemczech zasadniczo też nie zobaczysz starszych grobów niż z lat 50 XX wieku. W Polsce też tylko w tych wyjątkowo zabytkowych są zachowane groby z XIX wieku. Na normalnych cmentarzach nie ma nawet przedwojennych i mówię tu o rdzennej Polsce. Paradoksalnie więcej starych (XIX wiek) grobów niemieckich widziałem u nas a nie w Niemczech.
~sweet life 15-01-2018 16:16
Te artykuliki dotyczące przeszłości Jeleniej Góry i naszych terenów są naprawdę świetne. Dzięki!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group