• Piątek, 26 kwietnia 2019
  • Godz. 4:11
  • Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny
  • Czytających: 2414
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Seans z dystansem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 stycznia 2006, 0:32
Autor: TEJO
Fot. archiwum
Dziwne, ale prawdziwe: kiedy w innych miastach powstają kilkusalowe multipleksy, w stolicy Karkonoszy wciąż największym i najnowocześniejszym kinem jest "Lot", zbudowane na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Że od tamtych lat prawie nic się nie zmieniło na ulicy Pocztowej, widać na archiwalnym zdjęciu. Oczywiście zamiast niemieckiego neonu "Capitol" - jak wówczas nazywało się to kino - zawisł jego polski odpowiednik, który z oryginałem niewiele ma wspólnego.

Kiedy kino zbudowano, było ono największe w regionie i takim pozostaje: przestronny parter, balkon z lożami i szeroki ekran. Obiekt został zbudowany w stylu modernistycznym. Dzieła nie powstydziliby się dzisiejsi architekci, choć można mieć wątpliwości co do lokalizacji. Gmach raczej nie pasuje do sąsiadującej zabudowy kamienicznej.

Widz czuje ducha historii. Dziś w wygodnych fotelach można tam obejrzeć najnowszą ekranizację przygód Harry'ego Pottera. Ale wyświetlano tam również nazistowskie propagandowe filmy, a po 1945 roku - nasycone propagandą polskie kroniki filmowe, które aż do lat 90. poprzedzały każdą projekcję. Wówczas siedziska były znacznie mniej komfortowe.
Bywało, że w kinie nie tylko wyświetlano filmy, lecz także odbywały się różne okolicznościowe imprezy.

Do przeszłości należą czasy, kiedy w "Locie" pierwszy seans grano o godz. 11. 45, a następowało po nim kilka następnych, w tym nocne.
Dzis taka ramówka nie jest opłacalna. Ale i tak hitowe seanse cieszą się dużą popularnością. Obiekt został zmodernizowany. Jako pierwsze w Jeleniej Górze kino "Lot" zamontowało stereofoniczny sprzęt nagłaśniający.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
782
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
25.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Trwa remont Wieży Książęcej w Siedlęcinie  
Aktualności
Wraca temat Sołtysiej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group