Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7517
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ścieżka rowerowa do Cieplic na raty

Czwartek, 29 października 2009, 7:46
Aktualizacja: 9:33
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ścieżka rowerowa do Cieplic na raty
Fot. Angela
Zakończyła się budowa części drogi rowerowej od ulicy Sobieskiego przez Zaułek, kładkę na rzece Kamiennej, Kasprowicza do Karola Miarki. Dwójce przedstawicieli jeleniogórskich cyklistów drogę oficjalnie przekazał pracownik zarządu dróg i mostów, Jacek Fortuna. Koszt inwestycji to ponad 244 tys. zł.

Obecna droga rowerowa łączy się z chodnikiem rowerowo-pieszym przy ulicy Kasprowicza, gdzie niedawno zakończył się remont jego1162 metrów kwadratowych, na co wydano 172 tys. zł.

Wczoraj przy ulicy Karola Miarki odebrano kolejne 2278 metrów kwadratowych asfaltowego ciągu dostosowanego do potrzeb cyklistów. Prace zostały wykonane w ramach przystosowania ulic w mieście do ruchu rowerowego, na co w budżecie miasta przeznaczono w tym roku początkowo 200 tysięcy złotych, a następnie dołożono brakujące 50 tys. zł.

– Asfaltowa ścieżka rowerowa poprawia komfort jazdy, ale niestety ma ona również minusy: nie jest ona wystarczająco oznakowana – mówił na miejscu Bolesław Osipik cyklista z Izersko- Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego. Są to drobiazgi, ale dla cyklistów – szczególnie z zewnątrz – to bardzo istotne.

To tylko fragment szlaku łączącego centrum Jeleniej Góry z placem Piastowskim w Cieplicach, który miał być realizowany z pieniędzy unijnych, ale projekt upadł.
– Z uwagi na to, że szlak powstaje na istniejących ciągach komunikacyjnych, a formuła przyznania środków unijnych nie pozwała na taką realizację, wniosek został odrzucony – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Pozostała nam jednak wykonana dokumentacja, na podstawie której postanowiliśmy zrealizować z pieniędzy urzędu pierwszy krok tej inwestycji.

Cykliści obawiają się jednak o kolejne drogi rowerowe. Mówią, że poza zrealizowanymi zadaniami, w tym roku nie wykonano żadnej dokumentacji, na podstawie której można byłoby zarezerwować w budżecie miasta środki na przyszłoroczną budowę lub przebudowę dróg rowerowych w mieście. Jerzy Bigus zapowiada jednak, że w przyszłym roku miasto planuje realizację kolejnych zadań w ramach szlaku łączącego Jelenią Górę z placem Piastowskim, na co dokumentacja została już wykonana.

Obecnie w opracowaniu jest również pewien etap dokumentacji dotyczącej połączenia strategicznych dróg rowerowych od strony południowej i północnej, czyli ścieżki Liczyrzepa – Dolina Bobru – mówi Jerzy Bigus. Została zrobiona bardzo ogólna koncepcja i na jej podstawie na prośbę rowerzystów postanowiliśmy zaprojektować kawałek ciągu rowerowo-samochodowego. Trasa biegłaby od nowego cmentarza przy ulicy Sudeckiej, skąd rowerzyści przejeżdżaliby na drugą stronę jezdni, ulicą Malinową koło hotelu Tango, ulicą Czarnoleską, Nową, w kierunku ulicy Sudeckiej między Osiedlem Czarnym a tzw. Balatonem, podjazdem na zbiornik dawnej Celwiskozy, koroną tego zbiornika przez pola w kierunku ulicy Cinciały, do ulicy Nadbrzeżnej. Taki projekt jest obecnie przygotowywany, ale jaka będzie szansa na jego realizacja w świetle innych wydatków, takich jak obwodnica południowa czy inne, nie wiemy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
23
Coraz lepiej
30%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
35%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
22%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group