Niedziela, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3576
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ścieżka przy Borowym Jarze – stan klęski

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 10 lutego 2008, 8:34
Aktualizacja: 16:48
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rozpadający się asfalt, wyrwane i rozkradzione drewniane barierki, resztki stolików, brud – tak w skrócie wygląda szlak rowerowo–pieszy na Perłę Zachodu z Jeleniej Góry.

Temat wraca jak bumerang. Niestety, w coraz bardziej negatywnym świetle, bo stan otwartego z pompą 22 lipca 2003 roku szlaku pogarsza się z dnia na dzień. W niczym nie przypomina on teraz przyzwoicie urządzonej ścieżki, którą chwalono się prawie pięć lat temu.

Swoje robi budowa elektrowni wodnej. Ciężki sprzęt zniszczył część asfaltowej jezdni. Wprawdzie – jak zapewniał zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak – inwestor zobowiązał się do naprawienia szkód – jest ich jednak coraz więcej.

Swoje robią też wandale i złodzieje. Bo kto inny ukradł drewniane bale poręczy zabezpieczającej ścieżkę od strony Bobru? Na całej długości szlaku jest ona zniszczona. W niektórych miejscach złodzieje wykopali ciężkie kloce, w innych – rozkradli barierki.

Zniszczone są też miejsca do odpoczynku: stoliki i ławy. Tych ostatnich również ubyło. Z kilku pozostały dwie.

Szlak wciąż jest miejscem, dokąd chętnie udają się jeleniogórzanie prowadząc tam swoich gości. Zauważyliśmy także młodzież (najpewniej na wagarach), która snuje się po ścieżce i niszczy resztki tego, co już zniszczono. Stoliki są pomazane farbą. Kiedy byliśmy na ścieżce w miniony piątek, choć była dopiero godzina dwunasta, na pozostałości stolika ktoś wymalował farbą datę: 8 II 2008.

Słowo „skandal” to mało, aby określić to, co mogłoby być wielką atrakcją naszego miasta i jego okolicy. Ścieżka leży nie tylko na terenie Jeleniej Góry, lecz także gminy Jeżów Sudecki i nie wystawia dobrego świadectwa ani o niektórych „użytkownikach” tego miejsca, ani o jego gospodarzach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~Normaly 10-02-2008 9:49
za Stan tej ścieżki jaki w popszednich artykułach o Parku i braku ławeczek odpowiada głównie STRAż MIEJSKA bo to oni tam mają pilnowac a wogule ich tam nie widac POLIICJE widziałem tam dwa razy ale straż chyba sie boi że zabłądzi i wogule tam nie zagląda a bywam tam dośc często i naprawde wszystko woła o zgroze
~kmam 10-02-2008 9:56
Ktoś (czytaj: m.in. i my mieszkańcy) wyłożył ciężkie pieniążki na tą inwestycję. Miasto (czytaj: prezydent) które tą inwestycję zleciło powinno dopilnować aby inwestycja spełniała normy i zgodnie z planami winna być wykonana. A w rzeczywistości asfalt za cienki, brak oświetlenia, brak kontroli użytkowania tej ścieżki. Kto dopuścił (powinien teraz ponieść konsekwencje!!!) do ruchu po ścieżce!!!!! ciężki sprzęt do budowy elektrowni wodnej (wstrętnie wykończonej- obrzydliwa budowla w urokliwym miejscu).Kto oddał Wzgórze Krzywoustego wraz ze ścieżką w opiekę Braci z Alberta. Przecież jak ktoś potrzebuje opieki i nie umie stworzyć własnego domu, to jak może właściwie opiekować się czymkolwiek. W rezultacie ścieżka i wzgórze po hucznym oddaniu inwestycji powoli zaczęło wyglądać tak jak teraz. A wystarczyło przypilnować inwestorów żeby dotrzymali umowy, oddać to piękne miejsce w opiekę np. harcerzom (oni chociaż wiedzą co to odpowiedzialność), nie wpuścić dzikich hord samochodów obsługujących inwestycję (to prawda ciężko tam dostarczyć materiały- ale inwestor mógł dołożyć trochę pieniążków do nawierzchni aby była grubsza a nie wykorzystywać położonej bardzo cienkiej nawierzchn). Nikt (czytaj: prezydent, radni, SM, Policja) nie powstrzymał inwestora elektrowni przed dewastacją ścieżki , a teraz dobrze by było żeby rozliczyć osoby za to odpowiedzialne.
~ableble 10-02-2008 10:13
jaki skandal jaka atrakcja dwa kilometry drozki przez las zero widokow no chyab ze na smeici w rzecze i w koncu perla, no na perle moze juz troche ciekawiej ale jako supe atrakcji regionu to ja tego nie widze, a wandale byli sa i beda, inwestor jak narozrabial to niech naprawia, nie rozumiem ajki jest sens pisac tak iartykol zeby ponarzekac na poprzednia wladze ze zrobila partyzantke z desek, na nowa ze nie chce w tamta strone nawet patrzec ...
~_rymcycymcy____ 10-02-2008 10:18
A może tą datę maluje ktoś zmywalną farbą i codziennie poprawia na aktualną ? Gdyby ktoś nie wiedział którego dzisiaj, to można tam podjechać i sprawdzić ;)
~Expert 10-02-2008 10:30
Ściezka została wybudowana przy wspófinasowaniu ze środków unijnych. Warunkiem każdej otrzymanej dotacji jest utrzymanie celów projektu minimum 5 lat. Przy najbliższej kontroli, która musi się odbyc w ciągu najblizszych 2 lat, może okazac sie,że cele nie zostały utrzymane i miasto będzie musiało zwrócic uzyskaną dotację.
~maria 10-02-2008 10:34
pozakladac kamery i karac,karac,karac surowo. Nie do wiezienia, a wandal mialby odtworzyc zepsute elementy - w ten sposob szybko byloby pieknie i bez dewastacji !
~BW 10-02-2008 10:43
Niestety, w naszym kraju ludzie nie szanują cudzej pracy. Najlepiej wszystko rozkraść, zniszczyć, podpalić, a na koniec jeszcze na to nasr... i wówczas jest ... fajnie. A najgorsze w tym wszsytkim jest to, że nawet jeśli to miejsce zostanie wyremontowane, to znajdą się znowu tacy którym ład i porządek będzie przeszkadzać, a nasze biadolenie i tak tu nic nie pomoże.
piipi 10-02-2008 11:10
....tak 22.LIPCA .2003 bylo uroczyste otwarcie z pomyslodawca ,a fachowcem od drewna ex.wiceprezydentem Boguslawem Galka....a ktory to nawet studia w kierunu Technologii Drewna .....skonczyl !!!.....teraz widzimy ,jak ten "fachowiec" te drewniane pale zabezpieczyl !!!!
~Klopsik 10-02-2008 11:21
Ścieżka piękna , ale zaniedbana. Już pal licho wandali - oni są wszędzie... Ale czy ktoś pomyślał o wycince niektórych drzew, które, co widać nie są stare... Wyrosły tam jedynie przez zaniedbania jakich w Polsce jest dużo. Nie mówię o dewastacji, ale o pielęgnacji miejsc widokowych.
~sokol 10-02-2008 12:23
No wlaśnie taka jest nasza polska , mnóstwo żuli , zlodzieji dewastantow , i...li dominuje brud i ogólny balagan.Nie utrzyma się nic, ani lawka , latarnia, kosz na śmieci , barierka,znak drogowy itd. Udowadnia to slaba wladza wykonawcza , bo nie potrafi z ta gawiedzią chuligańska sobie poradzic , i wylapać to dziadostwo ,nie potrafi obciążyc ich karami i kosztami napraw . Dlatego Niemcy o tym wiedza , co im grozi po zniesieniu granic ze strony plagi tego dziadostwa z Polski i wszędzie wzmocnili patrole , kontrole aż drży cale spoleczeństwo niemieckie przed tym aby nie stalo się w Niemczech podobnie jak w sąsiedniej Polsce.Po wcześniejszych często jedynych odwiedzinach turystow z zachodu - juz wielu zobaczylo jak jest w Polsce i nie zamierza tutaj przyjechać ponownie a wielu okradziono na dzień dobry - A Ci co wpadaja na obcych rejestracjach to w większości rodacy pracujący na zachodzie którzy nie mogą się nadziwić takiemu balaganowi , często też za nimi jeżdżą zlodzieje aby skubnąć im samochod. Aż -Wstyd się przyznawać do takiego spoleczeństwa i dziadostwa. Ciekawe że wladze maja się calkiem dobrze - ponoć posel Zawila nawet wystosowal pismo w sprawie rozlużnienia przejazdow naszych do Niemiec po przez zmniejszenie uciążliwych kontroli policyjnych. A tam na polskich żuli oczekuja z otwartymi ramionami, aby pokazali co zrobia z ich trasami rekreacyjnymi, lawkami , ulicami itp. i ile zostanie obrobionych i skradzionych samochodów.
~SiR 10-02-2008 12:40
To prawda!! Byłem tam dwa dni temu. TRZEBA PRZYSTĄPIĆ DO KONKRETNYCH DZIAŁAŃ!!! blokada czy coś w tym stylu. To skandal co się tam dzieje!! gdzie miejsce dla sportowców, amatorów i dla rekreacji !!
~kochanka 10-02-2008 13:28
i gdzie ja mam teraz chodzić na potajemne schadzki? ścieżka zdewastowana, pod krzyżem się wieszają...
~jelgór 10-02-2008 13:31
Grzybek i restauracyjka to żadne dzisiaj atrakcje, ale sto lat temu, jak podróże były czymś niezwykłym, to i owszem. Dziś Grzybek trzeba by podwyższyć do 100 metrów, na Bobrze wybudować tor do kajakarstwa górskiego, na wiadukcie skoki bunjy, a ze żródełek powinna lecieć woda do wyboru: gazowana i nie:) Póki co, jesteśmy prymitywnym miastem, które ma niewiele do pokazania, a trasa na perłę to może się przydać jedynie lokalnym spacerowiczom (jeśli się nie boją dostać w pysk, bo tam wieczorami niebezpiecznie bardzo!). Inna sprawa, ze miasto w ogóle odwróciło się od swoich rzek, pozwalając na niekontrolowane zarośniecie koryt krzewami i pokrzywami, na stare tapczany, na grzęzawisko w Młynówce, na pobór wody na elektrownię wodną na Zabobrzu. To smutne.:(
~Jelonek z Bydgoszczy 10-02-2008 13:32
Kochani. W Jelonce jestem co roku, a do Perły Zachodu wędruję co najmniej co drugi rok. Jeszcze kilkanascie lat temu obiekt był permanentnie nieczynny, teraz pomału wraca do świetności. Szkoda tylko, że do takiej trochę jarmarcznej. Ale z czasem i to się zmieni. Ludzie muszą zacząć wyjeżdzać za granicę, zobaczyć jak wygląda to gdzie indziej, przekonać się, że tam sznuje się pomysły i wysiłek poprzedników. I tak samo będzie ze ścieżką przy Borowym Jarze. To nieprawda,że ludzie zmienieją się niestety tylko z lepszego na gorsze. Ten drugi kierunek jest też możliwy, ale niestety trwa nieco dłużej. Brak świadomości, że wspólne to nie nasze był kształtowany przez prawie 50 lat. Więc teraz poszanowania wspólnego będziemy uczyć się 100, a może więcej lat. A w tym czasie Ci, którzy już taka świadomość mają, nie mogą się załamywać tylko taką ścieżkę odtwarzać choćby 20 razy, aż kiedyś ze zdumieniem zauważymy, że nikt jej już nie niszczy. Samo stwierdzenie, że jesteśmy narodem łobuzów, złodziei itp. niczego nie załatwi. Niemcy są Niemcami, a też mają swoich "Wessi" i "Ossi" diametralnie różniących się mentalnością. A my jesteśmy może trochę gorsi nawet od "Ossi", bo byliśmy placówką dalej wysuniętą na wschód. Ale głowa do góry. Z roku na rok jest u Was coraz piękniej i porządniej. Wystarczy tak trzymać. Powodzenia.
~A co na to ... 10-02-2008 14:36
A co na taki skandal Pan Prystrom! Niech wezwie na pomoc na Rawskiego - speca od zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Jak wypiją - poradzą sobie. Mam nadzieję, że w następnych wyborach będą kandydować na zaszczytne funkcje publiczne. Mój głos już mają! Bez nich zginiemy!
~DonPedro 10-02-2008 14:48
To wszystko prawda co Pan "normalny"pisze,tylko skunt un wziul to"wogule". Internauta "ableble" tez moglby przczytac swoje wypociny zanim wysle takie byki w swiat.!!!
~Malkontent 10-02-2008 14:58
E tam... Po co nam scieżka rowerowa. Wybudujemy sobie lotnisko w Starej Kamienicy, Aquapark, Fokus i obwodnice z tunelami i wiaduktami.
~kwiat 10-02-2008 16:15
a kto tam chodzi na spacery? to ponure miejsce
~Kozak 10-02-2008 16:44
Moim zdaniem,nieporozumieniem było cokolwiek tam robić.Jeżeli już ,to zrobić drogę szutrową i zabezpieczyć niebezpieczne miejsca barierkami metalowymi,tak jak na odcinku między nowo budowaną elektrownią,a Perłą Zachodu
~Paralela 10-02-2008 16:49
Ta ściezka to symbol aktualnej kondycji miasta. Jelenia Góra umiera.Tu się nic nie dzieje. Popatrzcie Państwo na Świdnicę, Karpacz,Oleśnicę i inne- to już są "bombonierki". Nawet główne arterie jel. Góry,jak ul. 1- go Maja tracą miejski charakter, bo kilkunastu pijaczków k. "Handlówki" i samochody jeżdżące na zakazie nie są w stanie porawić obecnego stanu.
~jeleniogórzanka 10-02-2008 18:49
Do Paralela i Kwiata:" Cudze chwalicie swego nie znacie". A tym gnojom wandalom to łapska połamać!!
~SiR 10-02-2008 20:55
komentatorzy!! przestańcie się kłócić!! Przejdźmy do konkretnych działań!! jakieś propozycje??
~SiR do Pana Kozak 10-02-2008 21:02
Panie Kozaku. Wielkie dzięki ze strony wszystkich spacerowiczów, sportowców i amatorów, którzy spędzają tam czas Panu. Jednakże Pana pomysł nie jest zbyt mądry. Na trasie Jelenie Góra - Perła Zachodu było 5 metalowych barierek. Sami odpowiedzcie Sobie na pytanie: Co się z nimi stało?...
piipi 10-02-2008 22:36
....do - (~SiR )....."Tworca"obecnej sciezki rowerowej...dziala teraz w Sobieszowie..i zrobil tz.droge im.Jana Pawla II na Chojnik!!.Moze "nasz"ex.wiceprezydent miasta Jelenia Gora - ma propozycje ?
yacek 10-02-2008 22:48
Do pana Sira:Myślę,że metalowe barierki,wrócą na swoje miejsce po zakończeniu budowy elektrowni.Póki co leżą wykopane obok drogi,widać przeszkadzały ciężkiemu sprzetowi,który wykorzystywany jest do budowy elektrowni.A tak na marginesie,czekam na lepsze pomysły panie Sir?!
~Emeryt 10-02-2008 23:48
10-02-2008 22:36 | piipi : Jest propozycja: Skoro dróżka jest JP-II, to teraz pewnikiem na baszcie Chojnika powstanie krzyż milenijny albo inny, a na ścieżce można kapliczki postawić i zrobic drogę krzyżową. W związku z tym żeby mohery się nie pozabijały wnet powstanie tam piękna autostrada ze zjazdami, kiblami itp :)
piipi 11-02-2008 8:53
....do - (~Emeryta)...a moze taki wyciag krzeselkowy.....dla bardziej wylenialych....moherow ?.
~SiR do Pana Yacek 11-02-2008 20:44
Nie ma Pan racjii. Czyżby barierka obok żródełka (obok stolików) również przeszkadzała...?/ Mało prawdopodobne zważając na to, iż stoi3 metry od drogi. Bliżej jest 1 z 3 na całej trasie stolik z ławeczką. Dziwne... stolik nie przeszkadzał??
~Andrew 15-02-2008 10:26
Tak to jest jak ciemnocie zrobi sie ścieżke.
~sewena 15-02-2008 10:57
Spacerkiem na Perłę Zachodu chodzę od lat.Trudno za wszystko winić budowę elektrowni(czytałam, że po zakończeniu prac szkody mają być usunięte)Prawda jest taka, że to nasza kochana rozwydrzona agresywna i NIE WYCHOWANA młodzież dewastuje wszystko co popadnie- i nie tylko na tym spacerniaku.Po prostu dorośli widząc zabawy tzw.młodzieży z różnych przyczyn niestety nie reagują.To boli ale tak też jesteśmypostrzegani w innych krajach Wiadomo jak wandal to musi być młody Polak.Troszkę podróżuję i "ślady"dla potomności - tu był....-znajdują się wszędzie, nawet w mejscach gdzie wręcz się prosi o nie bazgranie po zabytkach.Kończąc jak chcemy coś mieć dla wszystkich to najpierw musimy wychować młode pokolenie - a wychowanie zaczyna się w .... domu
~kmam 17-02-2008 2:58
do piipi "....do - (~Emeryta)...a moze taki wyciag krzeselkowy.....dla bardziej wylenialych....moherow ?."- gratuluję tolerancji... żal c...nów, żal żuli, i jeszcze kilka wyjątków. Ale emeryt jest dla Ciebie wyleniały i do tego moher. Trzeba było mu jeszcze dołożyć i napisać że moher... fioletowy. Brawo!
~ciepliczanin 2 17-02-2008 7:51
A to Polska właśnie.......
piipi 17-02-2008 9:28
..do - (~kmam).....tragiczna sytuacje naszych emerytow - znam.To okreslenie moje, a w w/w poscie to odpowiedz na "uszczypliwy" post ~Emeryta!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group