Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 3810
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Schengen otworzy granicę na Śnieżkę

Sobota, 8 grudnia 2007, 8:08
Aktualizacja: 13:22
Autor: TEJO
Karkonosze: Schengen otworzy granicę na Śnieżkę
W KPN można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach.
Fot. Agnieszka Gierus
Skończy się iluzja turystów, którzy „nielegalnie” przekraczali granicę na najwyższym szczycie Karkonoszy. Od 21 grudnia będą mogli pójść na czeską stronę na piwo. Za niecałe dwa tygodnie wchodzą w życie zapisy traktatu z Schengen, które jednak wszystkich granicznych barier nie zniosą.

Pisze o tym sobotnio–niedzielna Polska Gazeta Wrocławska, która wyjaśnia, że nowości nie będą obowiązywały w parkach narodowych.
– Na terenach chronionych turyści przejdą do sąsiedniego kraju tylko w miejscach, gdzie szlaki turystyczne łączą się po obu stronach granicy. Dlaczego? W parkach od kodeksu granicznego Schengen ważniejsze będą przepisy chroniące przyrodę, te zaś zakazują schodzenia ze szlaków. Dotyczy to zatem tak Karkonoszy jak i Tatr – donosi gazeta.

Po 21 grudnia liczba miejsc, w których będzie można przekroczyć granicę w Karkonoskim Parku Narodowym, wzrośnie z 5 do 11. A turyści lubią deptać po ścieżkach zakazanych, a wykroczenia strażnicy parkowi liczą w tysiące. Przyrodnicy i ekolodzy obawiają się, że Schengen skłoni miłośników górskich wędrówek do jeszcze większego nieposłuszeństwa i wycierania nowych szlaków tam, gdzie jest to zabronione. W ten sposób można zniszczyć cenne dla parku rośliny.

Póki co porządku na terenie KPN pilnuje trzech strażników, którzy muszą mieć na oku cały teren parku i ponad dwa miliony turystów, którzy przez rok zapuszczają się w góry. Na zwiększenie ilości etatów na razie nie ma szans, bo na razie nie zgadza się na to Ministerstwo Środowiska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group