Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 2927
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: „Scena Otwarta” wyróżniona przez Prezydenta RP

Poniedziałek, 14 listopada 2016, 7:33
Aktualizacja: Wtorek, 15 listopada 2016, 8:00
Autor: Robert Czepielewski
Region: „Scena Otwarta” wyróżniona przez Prezydenta RP
Fot. Użyczone
W lipcu powołano w Pałacu Prezydenckim kapitułę nagrody „Dla Dobra Wspólnego”, będącej uznaniem dla liderów, przedsięwzięć i organizacji, które poprzez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich, wspierają ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego. Wkładają szczególny trud i serce we wzmocnienie Rzeczypospolitej.

Ideą nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” jest promocja postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

Powodem do dumy jest więc fakt, że wśród nominowanych w kategorii: „Instytucja – organizacja„ znalazło się prowadzone przez Alicję Grendysz i Janusza Nykiela (znakomitego skrzypka, byłego koncertmistrza Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze) Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki „Scena Otwarta”. Stowarzyszenie znane jest melomanom i miłośnikom kultury z licznych koncertów w Dolinie Pałaców i Ogrodów m.in. w Pałacu na Wodzie w Staniszowie.

Jest to tym bardziej istotne, że nominacja czyni ukłon w stronę artystów związanych z naszym regionem, wywodzących się z ziemi jeleniogórskiej, którzy promują artystów młodego pokolenia, w tym dzieci i młodzież. Zajmują się promocją szeroko pojętej kultury i sztuki w kraju i zagranicą, promocją regionu Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnego Śląska oraz dolnośląskiego środowiska artystycznego. Wspierają środowiska członkowskie, poszerzają i rozwijają kontakty artystyczne pomiędzy środowiskami artystycznymi w kraju i zagranicą oraz współpracują z polskimi i europejskimi instytucjami.

Do tej pory Stowarzyszenie zrealizowało projekty artystyczne opierające się na idei non profit. To: koncerty dla lokalnej społeczności i turystów, bezpłatne warsztaty klarnetowe dla dzieci i młodzieży z regionu, wystawy malarstwa artystów z regionu i Europy, bezpłatny kurs mistrzowski w Szwajcarii u wybitnego, szwajcarskiego skrzypka Alexandra Dubacha dla bardzo utalentowanego, ale nie posiadającego środków na edukację,młodego skrzypka z Kosova, Kulisy Sceny Młodych” - bezpłatne wypożyczanie instrumentów dla dzieci i młodzieży z mniej zamożnych rodzin z Polski, a także powołanie do życia orkiestry „Opus International Orchestra”, składającej się z młodych utalentowanych muzyków z różnych krajów Europy w celu integracji środowisk muzycznych, przełamywania barier, współpracy początkujących i doświadczonych muzyków, dzielenia się umiejętnościami i wiedzą oraz szerzenia polskiej kultury.

W szeregach Stowarzyszenia znajdują się jeleniogórzanie oraz artyści z Dolnego Śląska, jak:
Jan Jakub Bokun - znakomity dyrygent, muzyk, pedagog, Piotr Michalak - pianista jazzowy, Tadeusz Słodyczka - utytułowany wieloma nagrodami artysta lutnik, Andrzej Zwarycz- muzyk Filharmonii Dolnośląskiej, Jacek Grondowy - aktor Teatru im. C.K Norwida, Waldemara Tadajewski, Irena Nykiel, Teresa Kosęda, Jolanta Wołczaska, Dariusz Karwowski oraz Alicja Grendysz i Janusz Nykiel, który jest inicjatorem i głównym pomysłodawcą przedsięwzięć artystycznych Stowarzyszenia.

Lista nominowanych w konkursie Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Człowiek – lider:
1. Brat Jerzy Adam Marszałkowicz
2. Pan Jan Arczewski
3. Pani Ewa Błaszczyk

Dzieło – przedsięwzięcie, projekt:
1. Projekt Obywatelski Monitoring Sądów Fundacji Court Watch Polska
2. Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
3. Zespół Wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego

Instytucja – organizacja:
1. Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego
2. Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki „Scena Otwarta”
3. Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu

Laureatów z grona nominowanych wybierze Prezydent RP Andrzej Duda, a wręczenie nagród w postaci statuetki i dyplomu odbędzie się podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, planowanej na 7 grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group