Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 2214
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Samotnia zostaje w rękach dotychczasowego dzierżawcy

Czwartek, 18 lipca 2013, 7:33
Aktualizacja: Piątek, 19 lipca 2013, 7:12
Autor: Angela
Region: Samotnia zostaje w rękach dotychczasowego dzierżawcy
Fot. Adriana Kurowska, UM Karpacz
Po protestach mieszkańców i turystów, spółka „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK”, działająca w imieniu PTTK, zamknęła konkurs na wynajem schroniska „Samotnia” pod Śnieżką bez wyboru jakiejkolwiek oferty i podpisała nową umowę na 10 lat z dotychczasowym dzierżawcą.

Osoby protestujące przeciwko konkursowi i nowemu zarządcy argumentowały, że jest niebezpieczeństwo, iż „po kilkudziesięcioletnim, wspaniałym dla schroniska „Samotnia” okresie rozkwitu, zajmie się nim ktoś, kto z pięknego miejsca pełnego ludzi gór i ich historii, zrobi kolejnego górskiego McDonalda”.

- Rodzina Siemaszków prowadzi Samotnię od pokoleń (od 1966 roku) i bez nich po prostu to schronisko nie istnieje! – pisał jeden z naszych Czytelników promujących akcję obrony schroniska. - „Samotnia” jest jedną z ikon naszego rejonu i nie możemy jej stracić, odbierając ją ludziom, którzy ją stworzyli – argumentowali inni Czytelnicy.

Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK” słownie sprawy komentować nie chciał. W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie PTTK, prezes spółki Grzegorz Błaszczyk informował, że w drodze negocjacji z dotychczasowymi dzierżawcami Kazimierą Siemaszko i Magdaleną Siemaszko – Arcimowicz podpisano nową umowę od 14.09.2013 roku do 14.09.2023 roku i ustalono nowe warunki dzierżawy zaakceptowane przez obie strony.

Dzisiaj otrzymaliśmy od niego oświadczenie w tej sprawie:

OŚWIADCZENIE
Zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK w Jeleniej Górze

Nawiązując do powoływanych przez media wypowiedzi Pań Magdaleny Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiery Siemaszko, a nadto adresowanych zarządu spółki pytań ze strony przedstawicieli mediów zarząd spółki oświadcza co następuje:

1. W związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia umowy dzierżawy, na 10 miesięcy przed jej wygaśnięciem, spółka podjęła z dotychczasowymi dzierżawcami schroniska PTTK Samotnia negocjacje zmierzające go określenia warunków nowej umowy dzierżawy tego schroniska. Rada Nadzorcza wskazała zarządowi kwotę 16.000 zł jako wyjściowy pułap miesięcznego czynszu dzierżawnego wskazując, iż kwota ta może ulec pewnej korekcie na korzyść dzierżawców. W toku negocjacji zarząd spółki obniżył poziom oczekiwanego przez spółkę czynszu dzierżawnego do kwoty 13.750 zł netto, a jednocześnie strony w drodze negocjacji ustalały treść pozostałych postanowień umownych. Jednakże w kilku zasadniczych kwestiach strony miały odrębne zdanie, wobec czego Panie Magdalena Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiera Siemaszko odmówiły podpisania nowej umowy dzierżawy oświadczając, że zapisy umowy są dla nich niekorzystne.

2. W związku ze stanowiskiem prezentowanym przez dotychczasowych dzierżawców zarząd spółki ogłosił konkurs na dzierżawę schroniska PTTK Samotnia przy czym zaznaczyć należy, iż warunki konkursu nie przewidywały jakiejkolwiek zmiany sposobu korzystania ze schroniska, w szczególności zaś przekształcenia go w hotel, restaurację czy obiekt o podobnym charakterze, co zresztą byłoby i tak niemożliwe, gdyż schronisko znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Warunki te obejmowały natomiast obciążenie dzierżawcy – poza zapłatą umówionego czynszu – również obowiązkiem wykonania szeregu robót remontowo-modernizacyjnych w schronisku. Jeden z uczestników konkursu zaoferował miesięczny czynsz dzierżawny w wysokości 17.300 zł netto przyjmując równocześnie obowiązek wykonania wyżej wspomnianych robót.

3. Po otwarciu ofert Panie Magdalena Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiera Siemaszko zmieniły dotychczasowe stanowisko oferując uiszczanie czynszu miesięcznego w wysokości 17.300 zł netto, a także wyraziły wolę wykonania robót remontowo-modernizacyjnych, szczegółowo określonych w umowie. Biorąc to pod uwagę oraz ustalając pozostałe kwestie w umowie dzierżawy zarząd zdecydował o zawarciu nowej umowy z osobami dotychczas dzierżawiącymi schronisko.

W świetle wyżej opisanych faktów trudno dopatrywać się w działaniach spółki czy to zamiaru przekształcenia schroniska w obiekt o innym charakterze, czy to niegospodarnego podejścia do majątku spółki bądź majątku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, czy w końcu – traktowania Pań Magdaleny Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiery Siemaszko w sposób niekorzystnie odbiegający od traktowania innych dzierżawców schronisk bądź oferentów.

W dalszej działalności zarząd spółki będzie w taki sam sposób dbał o powierzone mu mienie jak i starał się współpracować z dzierżawcami.

Prezes Zarządu, Grzegorz Błaszczyk

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group