Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 6130
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Samorządowcy przeciwko likwidacji linii kolejowych

Wtorek, 26 sierpnia 2008, 16:37
Aktualizacja: 18:29
Autor: Mar
REGION: Samorządowcy przeciwko likwidacji linii kolejowych
Jak tak dalej pójdzie, po lokalnych torowiskach będą jeździły tylko drezyny.
Fot. TEJO
Zarząd województwa, przedstawiciele Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Kudowy Zdroju i Barda oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna złożyły oficjalny protest przeciwko planom likwidacji linii kolejowych tak ważnych dla rozwoju ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku.

PKP Przewozy Regionalne zamierza od 14 grudnia zlikwidować połączenia Jelenia Góra–Szklarska Poręba oraz Kłodzko–Bardo–Kudowa Zdrój.

Piotr Borys, członek zarządu województwa tak tłumaczył: Samorząd województwa przekazuje dotacje na regionalne przewozy pasażerskie, w tym roku 50 milionów złotych. Poza tym zarząd województwa podjął decyzję w sprawie ogłoszenia naboru projektów indywidualnych dotyczących modernizacji linii kolejowych na Dolnym Śląsku. Polskiej Linie Kolejowe jeszcze do 1 września mogą składać wnioski o dotacje na ten cel.

Priorytetem dla władz regionu jest także wspieranie rozwoju przewozów turystycznych. Przykładem tego może być uruchomienie wakacyjnego połączenia na trasie Lwówek Śląski – Jelenia Góra – Lubawka – Trutnov.

– Cieszy się ono tak dużym zainteresowaniem, że będziemy prowadzić negocjacje, aby funkcjonowało także we wrześniu, a od przyszłego roku we wszystkie weekendy – tłumaczy członek zarządu Zbigniew Szczygieł.

Zdaniem Piotra Borysa plany PKP doprowadzą do zmniejszenia ruchu turystycznego i zaszkodzą promocji Dolnego Śląska, który może się poszczycić coraz atrakcyjniejszą ofertą rekreacyjną. Z danych DOT wynika, że 10 procent wszystkich turystów odwiedzających Kotlinę Kłodzką wybiera właśnie transport szynowy.

– Dofinansowujemy przewozy regionalne i rewitalizujemy trasy kolejowe, dlatego nie możemy zgodzić się z taką polityką PKP, która nie sprzyja rozwojowi naszego regionu – tłumaczył wicemarszałek.

Wkrótce za sprawą urzędu marszałkowskiego rozpoczną się prace remontowe na linii Wrocław-Trzebnica. Na poprawę infrastruktury na innych trasach zarząd zamierza pozyskać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jutro, w środę z ministrem infrastruktury i zarządem PKP na temat planów likwidacji przez połączeń kolejowych rozmawiać będzie marszałek Marek Łapiński oraz członek zarządu Zbigniew Szczygieł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group