Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5919
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Samorządowcy chcą lokalnej kolei

Piątek, 20 stycznia 2017, 8:01
Autor: CW
Region: Samorządowcy chcą lokalnej kolei
Fot. Archiwum
Wprawdzie 11 grudnia władze PKP oficjalnie zawiesiły kursowanie pociągów relacji Jelenia Góra Lwówek Śląski przez Wleń, niemniej samorządy istniejące przy tej linii nie godzą się z takim rozwiązaniem. Tym bardziej, że pokrzywdzonym czuje się też samorząd Złotoryi (będący w granicach ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej), który chciałby powrotu do kursowania pociągów relacji Legnica – Lwówek Śląski przez Złotoryję.

Gdyby oba te działania się powiodły, Jelenia Góra zyskałaby kolejowe, bezpośrednie połączenie z Legnicą. A z części tego obszaru koleją, a nie autobusami przedsiębiorcy mogliby dowozić pracowników. To ważne, bo w sytuacji, gdy wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze spadł do ok. 4,8 proc. oznacza to w praktyce, że rezerwy osób zainteresowanych pracą skurczyły się tu do minimum.

Natomiast w okolicach Wlenia, Lwówka czy nawet Złotoryi ten wskaźnik jest dwu lub trzykrotnie wyższy.

- Tłumaczy się nam – mówią samorządowcy, którzy już trzykrotnie spotykali się w tej sprawie, by zintegrować działania wspierające „odwieszenie” linii – że pociągi będą jeździła tam, gdzie spodziewa się dobrych wyników finansowych i rentowności, a tę gwarantują wyłącznie przewozy towarowe. Przyjęlibyśmy tę tezę, gdyby nie fakt, że do programu województwa została wpisana reaktywacja linii Świeradów-Zdrój – Gryfów Śląski, na której trudno spodziewać się „kokosów” z przewozów towarów masowych. Nie zazdrościmy nikomu z okolic Świeradowa, Mirska, czy Gryfowa, ale chcemy by i potrzeby innych naszych obszarów na Pogórzu Izerskim i Kaczawskim zostały tak samo wzięte pod uwagę – podkreślają samorządowcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group