Piątek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2206
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Samorząd płaci alimenty

Poniedziałek, 19 września 2016, 8:37
Aktualizacja: 10:36
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: Samorząd płaci alimenty
Fot. Archiwum
Istnieją sytuacje, że miasto musi płacić alimenty. – Przepisy prawa spadkowego są tak skonstruowane, że prawie każdy spadkobierca może odmówić przyjęcia spadku. Ktoś jednak spadek przyjąć musi i ustawodawca zobowiązał do tego samorząd – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Wyobraźmy więc sobie, że zmarł właściciel mieszkania, którego wartość jest niższa, niż suma długów, w tym – zaległych alimentów. Rodzina odmawia przyjęcia spadku, musi przyjąć go „z dobrodziejstwem inwentarza” samorząd. I zaczyna się kłopot, bo nawet jeśli samorządowi uda się sprzedać takie mieszkanie, to cała procedura sprzedaży trwa niekiedy kilka lat, bo nie zawsze jest to lokal w pełni samodzielny, a prawie nigdy nie jest gotowy do sprzedaży w formalnym rozumieniu takiej procedury. Natomiast należności alimentacyjne mają zgodnie z przepisami prawa bezwzględne pierwszeństwo, nawet przed roszczeniami ZUS, czy urzędu skarbowego, więc trzeba je uiścić z kasy miejskiej – pisze w komunikacie Cezary Wiklik.

- Ponadto przymusowy spadkobierca, jakim jest samorząd, musi też regulować bieżące koszty utrzymania majątku pochodzącego ze spadku, to znaczy czynsz, itp. W konsekwencji do wielu taki prezentów od losu trzeba dopłacić niemałe kwoty, ale wszystko to dzieje się zgodnie z przepisami prawa – dodaje rzecznik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group