Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Samorząd płaci alimenty

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 września 2016, 8:37
Aktualizacja: 10:36
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
Istnieją sytuacje, że miasto musi płacić alimenty. – Przepisy prawa spadkowego są tak skonstruowane, że prawie każdy spadkobierca może odmówić przyjęcia spadku. Ktoś jednak spadek przyjąć musi i ustawodawca zobowiązał do tego samorząd – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Wyobraźmy więc sobie, że zmarł właściciel mieszkania, którego wartość jest niższa, niż suma długów, w tym – zaległych alimentów. Rodzina odmawia przyjęcia spadku, musi przyjąć go „z dobrodziejstwem inwentarza” samorząd. I zaczyna się kłopot, bo nawet jeśli samorządowi uda się sprzedać takie mieszkanie, to cała procedura sprzedaży trwa niekiedy kilka lat, bo nie zawsze jest to lokal w pełni samodzielny, a prawie nigdy nie jest gotowy do sprzedaży w formalnym rozumieniu takiej procedury. Natomiast należności alimentacyjne mają zgodnie z przepisami prawa bezwzględne pierwszeństwo, nawet przed roszczeniami ZUS, czy urzędu skarbowego, więc trzeba je uiścić z kasy miejskiej – pisze w komunikacie Cezary Wiklik.

- Ponadto przymusowy spadkobierca, jakim jest samorząd, musi też regulować bieżące koszty utrzymania majątku pochodzącego ze spadku, to znaczy czynsz, itp. W konsekwencji do wielu taki prezentów od losu trzeba dopłacić niemałe kwoty, ale wszystko to dzieje się zgodnie z przepisami prawa – dodaje rzecznik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 19-09-2016 9:09
A jak właściciel miał kobietę to spadkobierca będzie musiał ją d..ać ,takie głupie prawo to tylko chyba w Polsce
~Aaaaa 19-09-2016 9:13
"Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że za dług gmina odpowiada do stanu czynnego spadku. Gmina, która jest spadkobiercą, odpowiadać będzie całym swoim majątkiem, ale tylko do wartości mienia, które weszło do spadku i zostało odziedziczone."
~ja123456 19-09-2016 15:46
Komuś się chyba lejce pomieszały - samorząd zawsze przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza i nigdy do tego nie dołoży . Panie Wiklik może by tak przed takimi wypowiedziami zasięgnąć porady radcy prawnego :)
~Szach 20-09-2016 0:22
Czyli miasto ma problem !!! Mój problem polegał na bezprawnym , sfałszowaniu wniosku , do Sądu rodzinnego i przekazaniu dziecka do rodziny zastępczej , i dowiedziałem się , po kilku miesiącach , że jestem naliczany przez samorząd , powiadomienie przyszło po ponad pół roku , a na sprawie dowiedziałem się , że jestem naliczany niezgodnie z prawem , a ja głupi płaciłem tysiące , do rąk na dziecko ! Pytanie czy? Piszący wniosek , i fałszujący zapłacą zobowiązanie? Czy pójdą siedzieć ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group