Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5511
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Samochody precz!

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 8:50
Aktualizacja: 8:51
Autor: Ania
Fot. ....
W Karpaczu ma powstać jeden z największych deptaków na Dolnym Śląsku. W tym celu zostanie wydzielony ruch samochodowy od pieszego.

Planowane jest wyznaczenie w mieście pod Śnieżką małych dróg, łączących obiekty sakralne. W ten sposób turyści, zwiedzający zabytki wpisane do szlaku turystycznego „Via Sacra” zostaną zachęceni do obejrzenia innych zabytków. Projekt ma być realizowany wspólnie z niemieckim miastem Kamenz.

Rozmowy na ten temat z niemiecką stroną już rozpoczęto. Zastępca burmistrza Karpacza, Ryszard Rzepczyński tłumaczy także, że rozwiązanie to ma wpłynąć na zmniejszenie się ruchu samochodowego i zachęcenie turystów do pieszych wędrówek. - Drugą ideą jest zachęcenie ludzi do spacerowania, bo w granicach 25 minut z centrum można dojść do Górnego Karpacza – mówi Ryszard Rzepczyński. W tym celu zostaną najprawdopodobniej zamknięte także niektóre drogi. Jedynie mieszkańcy będą mogli dojechać do swoich posesji.

W przyszłości w mieście pod Śnieżką ma zostać także zlikwidowany ruch samochodowy w centrum. Powstanie tam deptak. Jesienią samorządowcy z Karpacza będą starali się o uzyskanie dofinansowania z tzw. schetynówki na pierwszy etap inwestycji, przebiegający od Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do Kolorowej.

„Via Sacra” to szlak turystyczny leżący na styku Niemiec, Polski i Czech o długości 550 km. Łączy ze sobą wiele zabytków sakralnych. Wiedzie przez historyczne regiony Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Celem jego stworzenia było m.in. wzbudzenie wśród turystów z całej Europy zainteresowania obszarem kultury, który z powodu podziałów w XX wieku został zapomniany. W ramach szlaku turyści oglądają m.in. znane w Niemczech żytawskie płótna wielko¬postne z 1472 r. i 1573 r. w Zttau, miejsce pochówku Albrechta von Wallensteina w miejscowości Mnichovo Hradiśte w Północnych Czechach, Kościół Pokoju pod wezwaniem Świętego Ducha w Jaworze, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i wiele innych. W Kotlinie Jeleniogórskiej do „Via Sacry” wpisane są takie zabytki jak Kościół św. Krzyża w Jeleniej Górze i Wang w Karpaczu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Karpaczanin 5-04-2010 9:54
Kolejne bzdety wymyślane przez Maliniaka i Rzepy. Podsumujmy: - Obiecana obwodnica z tunelem na kolorową już jest! - Obwodnica od dworca PKP obok starego komisariatu i wychodząca koło zapory już istnieje. - Tunel pod Śnieżką do Czech też już jest. - I wiele innych obietnic bez pokrycia wyssanych z palca. Wydaje mi się że Maliniak siedzi i tylko myśli jaką kolejną pierdołę sprzedać przyszłemu elektoratowi. Rozwiązania komunikacyjne w Karpaczu to TRAGEDIA. Jedna droga na której w sezonie jest taki korek że szkoda gadać bo jakiś cymbał zezwolił na wybudowanie biedronki i netto naprzeciwko siebie nie tworząc pasa do lewoskrętu który rozwiązał by problem. A teraz jak ktoś chce zjechać do biedronki albo netto i z naprzeciwka jedzie sznur aut to czeka parę minut żeby zjechać w lewo a za nim tworzy się korek jak w Warszawie. A trzeba dodać że w Karpaczu brakuje parkingów (przede wszystkim darmowych) i wszyscy jadą pod supermarkety żeby sobie za darmo zaparkować. Burmistrz widocznie strasznie nie lubi Karpacza bo robi wszystko żeby turyści z niego uciekali a mieszkańcy wstydzili się że mieszkają w takim bagnie.
~Mama Muminka 5-04-2010 11:12
Super :->, to wszyscy zmotoryzowani będą musieli jechać Myśliwską, już widzę, co tam się będzie działo.
~generał 5-04-2010 11:30
Miałem coś napisać ale Karpaczanin napissał wszystko. Często przeje. przez centrum i najpiękniej prezentują się te parkingi ha ha.
~chriss 5-04-2010 11:41
Popieram Karpaczanina! Rzadko tam zajeżdżam, ale czasami muszę i okresy , kiedy przyjeżdżają tłumy turystów to tragedia.
~anti-hunter 5-04-2010 11:55
a moze lepiej wziac sie za pseudo lesnikow mordujacych dzikie zwierzeta i zezwalajacych na wycinke lasow. Jesli ktos chce sie poczuc przwdziwym facetem dzierzac bron w rekach, proponuje wyjazd do Iraku-tam bedziecie mogli sie wykazac swoimi ponadprzecietnymi zdolnosciami z przeciwnikiem ktory tez ma bron- sarna to niezbyt wymagajacy przeciwnik panowie macho-zal jak was widze niedowartosciowani, obarczeni problemami psychicznymi z dziecinstwa zakompleksieni twardziele...zal-czas zeby rzad cos z wami zrobil
~knahor 5-04-2010 13:08
pewnie zakazac ruchu samochodowego w karpaczu, powiem wiecej zakazac wjazdu do tego smiesznego miasta (wsi). niech ludzie na piechode z jeleniej maszerują. tak trzymac panie prezydencie
~qaz 5-04-2010 13:20
Karpaczanie . Niedługo prezydent JG wybuduje obwodnicę, dzięki której turyści dojadą do was szybciej, zostawią więcej pieniędzy i stworzą jeszcze większe korki. Nie narzekajcie więc teraz tak bardzo, bo będzie jeszcze gorzej, no chyba że po wyborach coś się zmieni w waszym pięknym mieście.
~xBox 5-04-2010 13:47
W Jeleniaj też jest deptak :-)) czyli ul.1-go Maja i trzeba mieć refleks żeby zdażyć sp.....ć przed autami
~gosc niedzielny 5-04-2010 13:57
Ja nie mam nic przeciwko temu, aby całkowicie zakazano ruchu samochodowego w Karpaczu. pod jednym warunkiem. Transport osób turystów pomiędzy dolną jego częścią a Bierutowicami był oparty na kolei - wszystko jedno jakiej zębatej, czy wiszącej. Oraz przy każdym wjeździe do Karpacza powinny stanąć wielopoziomowe strzeżone parkingi miejskie. Transport w strefie zakazu ruchu mógłby być dozwolony tylko dla pojazdów elektrycznych, wszystko jedno jakich czy skutery, czy auta, czy hulajnogi ;-) Bez ulg dla mieszkańców. Dojazd do posesji mógłby być dozwolony pojazdem z klasycznym zasilaniem tylko w godzinach nocnych od 22 do 6 rano.
~jg 5-04-2010 13:58
Zamiast Via Sacra proponuję Via Neckra. Robią wszystko aby ukatrupić to miasto. A przecież dawno temu Pietrzak mówił - BAKTERIE ZAWSZE DBAJĄ O ORGANIZM NA KTÓRYM PASOŻYTUJĄ, BAKTERIE DBAJĄ...
~Krzysztof.L. 5-04-2010 15:45
Popieram gościa niedzielnego. Macie mądrych rajców, pewnie po wyłączeniu w/w odcinka z ruchu pojazdów spalinowych, zaproponują mieszkańcom Kurde de Ski w Karpaczu. A wiemy Justynka lubi pod górę.No i jak już ta hulajnoga przejdzie w menu wspaniałych inwestycji,jak pisze gość niedzielny, to pewnie władze drzewa gumowe na zakrętach umiejscowią. Wiemy hulajnogi, nartorolki, łyżworolki nie posiadają hamulców.
~ZABOBRZANIN 5-04-2010 21:39
Samochody się produkuje, a drogi tylko remontuje, albo i nie... Ja bym kazał już w okolicy Miłkowa parkować i z torbami oraz plecakami, dziećmi, starcami i wózkami startował na Karpacz... Tak pro ekologicznie i pro rodzinnie bo przy spacerach duuużo się rozmawia i pokazuje rodzinie ! To sie nazywa skrajny d...lizm. A jaka rozpiętośc jest miedzy tablicami KARPACZ bo to już zachęta turystów do przyjazdu wrecz do przychodzenia z Polski bo środków transportu poza własnymi samochodami coś się nie propaguje ?
Cień 5-04-2010 22:31
Ładnie komuś w bani się po... Niby którędy samochody mają jeździć, tymi wąskimi uliczkami? No to życzę powodzenia w realizacji. A propos Zittau, tam można bez problemu podjechać pod sam ratusz, przejechać o każdej porze przez deptak, a unas? Tylko ZAKAZY i nic więcej. Kiedy spadną jakieś bomby na wszystkie ratusze tego kraju? Dla mnie to będzie największe święto, nawet się upiję ze szczęścia.
~Rico 5-04-2010 22:55
A ja tam jezdżę sobie od 12 lat do Spindlerowego M ,mam tam piękne parkingi (zdarma od 7:00 do 22:00 dla narciarzy) i chyba jeszcze tak długo zoastanie.Wrócę chyba na emeryturę w nasze góry jak to słyszę co się dzieje
~saaaaaaami WON! 6-04-2010 13:03
precz samiiii, JA BEDE SE JEŹDZIŁ DZIE MI SIE KCE!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group