Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5128
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sama sobie sterem, żeglarzem i okrętem

Środa, 18 lutego 2009, 17:53
Aktualizacja: Czwartek, 19 lutego 2009, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sama sobie sterem, żeglarzem i okrętem
Fot. TEJO
Jest osobą niezwykle energiczną, a przy tym subtelną i uwielbianą przez fanów, którzy dziś mają okazję do spotkania ze swoją gwiazdą: Grażyna Auguścik, światowej sławy jazzmanka gości w Jeleniej Górze, gdzie już spotkała się z częścią wielbicieli w salonie Empiku.

Grażyna Auguścik, która od ponad 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, przyjechała do Polski na długą trasę koncertową: od Gdańska poprzez Szczecin, Opole do Katowic. Jednym z przystanków jest Jelenia Góra. Dziś w Empiku piosenkarka opowiedziała o sobie, swoim podejściu do muzyki i fascynacjach. Spotkanie prowadziła Olga Szeffer.

– Cudze chwalimy, swego nie znamy – mówiła artystka o upodobaniu Polaków do rodzimej muzyki, w tym ludowej. Sama chętnie sięga do wielu znanych utworów, ale które raczej kojarzą się z zespołem „Mazowsze” niż estradą rozrywkową. Jednym z przebojów Grażyny Auguścik jest „ W murowanej piwnicy”, popularna góralska pieśń, w awangardowym jazzowym wykonaniu.

– Inne narody od lat lubują się we własnej muzyce, choćby Brazylijczycy. Jest tam ona bardzo ceniona i śpiewana w języku narodowym. Tymczasem u nas ten rodzaj muzyki nie może się przebić – ubolewa piosenkarka.

Opowiedziała też o swojej pracy. Jak się okazuje, Grażyna Auguścik nie tylko komponuje i śpiewa, lecz także zajmuje się stroną marketingową swoich występów. Sama organizuje koncerty, sprawdza akustykę sal. – Czasami bywam bardzo zmęczona po dniu takiej pracy organizacyjnej, a przecież trzeba jeszcze wziąć się za muzykę – podkreśliła. Dodała, że bardzo lubi pracować z „fajnymi ludźmi”, a nie tylko perfekcyjnymi muzykami. Dobra atmosfera w grupie, to zdaniem artystki, sprawa fundamentalna.

Polska publiczność jest najlepsza – podkreśliła piosenkarka, która dużo koncertuje po całym świecie. Wielu uważa wręcz, że jej nazwisko jest bardziej znane za granicą niż w ojczyźnie. – Ale nie jest tak źle. Tu mam zawsze pełne sale i wierne grono swoich fanów. Podtrzymuję więź z publicznością dzięki Internetowi. Zawsze odpowiadam na maile – dodała.

– Jak długo pani ćwiczyła głos? – spytała jedna z uczestniczek spotkania. – Cały czas to robię – odpowiedziała z uśmiechem Grażyna Auguścik. – Ćwiczenie głosu to fundamentalna sprawa. A najgorsze, co może się stać z muzykiem, to popadnięcie w rutynę – zaznaczyła. Powiedziała też, że uwielbia nowe wyzwania i mimo psychozy związanej z kryzysem sama dba o to, aby mieć jak najwięcej pracy i pomysłów.

Koncert Grażyny Auguścik zaczyna się dziś o godz. 19 w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group