Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 5260
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Region: Są pieniądze na jeleniogórską kulturę i remonty zabytków

Poniedziałek, 18 lutego 2013, 7:18
Aktualizacja: Wtorek, 19 lutego 2013, 7:06
Autor: Mea
Jelenia Góra/Region: Są pieniądze na jeleniogórską kulturę i remonty zabytków
Fot. Dolina Pałaców i Ogrodów
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało już 577 tys. zł dla Jeleniej Góry na działania związane z kulturą, a przyzna jeszcze więcej – poinformowała posłanka Zofia Czernow. Końcowa kwota ma być dwa razy większa, niż w ubiegłym roku.

Są już częściowe wyniki konkursów ogłoszonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2013 r. - W ubiegłym roku byliśmy rozczarowani decyzjami ministerstwa, które twierdziło, że Jelenia Góra składa słabe wnioski, dlatego otrzymuje mało funduszy na rozwój kultury. Składałam interpelację w tej sprawie – mówiła Zofia Czernow.

- W tym roku placówki kultury i Miasto lepiej przygotowało wnioski, osobiście monitorowałam sytuację i dbałam, by były dopracowane. Mimo że jeszcze nie wszystkie konkursy zostały rozstrzygnięte, np. na sztuki wizualne, to już wiadomo, że Jelenia Góra otrzyma 70 % więcej pieniędzy, niż w ubiegłym roku, kiedy to udało się pozyskać z ministerstwa kultury 323 tys. zł. Obecnie już jest przyznanych 577 tys. zł – dodała.

Z tych pieniędzy zostaną sfinansowane trzy projekty: Muzeum Karkonoskiego na ponad 100 tys. zł. – Cieszymy się bardzo, że ministerstwo wspiera ważne dla naszego regionu działania, czyli wystawę szkła Czesława Zubera, jednego z najwybitniejszych artystów szkła współczesnego, prezentację prac XII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka. O 16 prac zostanie też uzupełniona kolekcja malarzy związanych z Karkonoszami – powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.

Ponadto Filharmonia otrzymała pieniądze na Obchody Roku Witolda Lutosławskiego i zakup instrumentów, ubiega się jeszcze o Konkurs Szopenowski oraz Festiwal Gwiazdy Promują. - Jeleniogórskie Centrum Kultury, Muzeum Gerharta Hauptmanna, czy też Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury otrzymały pieniądze na poprawę infrastruktury – podkreślała posłanka.

Sytuacja w regionie również przedstawia się dobrze. Na remonty kościołów przyznano ponad 2 mln zł, m.in. na kościół w Starej Kamienicy, Wojanowie, czy też Miłkowie. Ponad 400 tys. zł otrzyma Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów.

- Pieniądze przeznaczymy na remont budynków XIX-wiecznego folwarku w Bukowcu. Trzeba wykonać remont dachu w dawnym browarze oraz zabezpieczyć ściany drugiego budynku, który uległ spaleniu. Chcielibyśmy w przyszłości otworzyć tu Integracyjne Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe dla młodzieży - powiedział Krzysztof Korzeń z Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów.

Z okazji 500-lecia Kowar ważnym wydarzeniem w tym roku będzie 40. Festiwal Sztuki Włókna, czyli jubileuszowa wystawa i warsztaty tkaniny artystycznej.

Natomiast nie zapadła jeszcze decyzja co do sztuk wizualnych, czyli wniosków składanych przez jeleniogórskie teatry oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.
- Jestem przekonana, że końcowa kwota uzyskanych pieniędzy z ministerstwa kultury będzie dwukrotnie większa, niż w ubiegłym roku. Jelenia Góra była znana w Warszawie z dużej aktywności artystycznej i chcemy, by było tak nadal – podsumowała Zofia Czernow.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group