Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6264
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Są pieniądze na Centrum Muzealno–Edukacyjne

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 1 grudnia 2016, 7:27
Aktualizacja: Piątek, 2 grudnia 2016, 8:18
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Użyczone/KPN
Karkonoski Park Narodowy ma już połowę z 40 mln zł potrzebnych na Centrum Muzealno–Edukacyjne w Sobieszowie. W ostatnich dniach dyrektor KPN Andrzej Raj podpisał w Warszawie umowę na dofinansowania tego zadania w kwocie 6,5 mln zł.

– Mamy też decyzję o przyznaniu nam kolejnych 6,5 mln zł z drugiego źródła, do którego aplikowaliśmy, a także dwóch milionów zł z RPO na budowę parkingu – mówi Andrzej Raj. Przetarg na roboty ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, a prace mają ruszyć na wiosnę 2017 r.

Pierwotnego harmonogramu, zakładającego zakończenie budowy Centrum w 2019 roku Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu zrealizować się nie uda, ale ważne, że inwestycja zaczyna nabierać tempa. - Przyznanie nam pieniędzy oznacza rozpoczęcie robót – mówi Andrzej Raj. – Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się rozpocząć procedurę przetargową wyłonienia wykonawcy, ale w związku z tym, że jest to duże zadanie, potrwa ona około dwóch miesięcy. Jeśli nie pojawią się odwołania i protesty, prace nad pierwszym etapem budowy Centrum rozpoczną się już wiosną 2017 roku. To prawda, że pierwotnie zakładane terminy realizacji zostaną przesunięte, ale wynika to z długich terminów składania wniosków oraz późnych decyzji o przyznaniu finansowanego wsparcia. Natomiast teraz, kiedy mamy już pieniądze, możemy po prostu działać – dodaje dyrektor KPN.

Pierwszy etap prac ma się zakończyć w 2018 roku i zakłada m.in. wyremontowanie Pałacu Sobieszów czyli adaptowanie dawnego budynku szkoły na potrzeby Centrum wraz z wykonaniem ekspozycji historyczno-przyrodniczej na parterze, odbudowanie jednej stodoły wraz z budową fotowoltaiki do produkcji energii oraz częściowe zagospodarowanie terenu wokół pałacu.

Póki co, podpisana została umowa na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Fundusz Spójności w ramach działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna w kwocie 6 652 044,93 zł. Niebawem dyrektor KPN ma podpisać umowę na wsparcie w tej samej kwocie z działania 1.3.1, czyli Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – zastosowanie alternatywnych źródeł energii.

- Pozostała kwota potrzebna na realizację pierwszego etapu, czyli około 5 mln zł będzie pochodziła z naszych środków własnych oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – mówi Andrzej Raj. - Cały czas prowadzimy też rozmowy i przygotowujemy się do aplikowania o kolejne środki do dwóch pozostałych etapów - dodaje dyrektor KPN.

Całe zadanie, składające się z trzech etapów, ma się zakończyć w 2020 roku i będzie kosztowało około 40 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~jupiter 1-12-2016 9:30
Jak ta inwestycja wypali i będzie taka jak w projekcie to jestem za i trzymam kciuki
~Brawo ! 1-12-2016 11:14
Małymi krokami i widzę sprawa idzie do przodu. Brawa należą się pracownikom KPN-u i panu Dyrektorowi Rajowi, widać konsekwencję:) Jeśli zapowiedziane inwestycje w Sobieszowie pójdą do przodu- ścieżka w chmurach, trasy rowerowe, skocznia - lodowisko do tego zapowiedziana budowa basenu i hoteliku, to za 2-3 lata Sobieszów zmieni swoje oblicze na plus !
~ 1-12-2016 14:43
Trzymam kciuki za realizację tego projektu:) oby tylko te atrakcje były na kieszeń każdego obywatela a nie co 2-giego
~Jak co 1-12-2016 19:00
Skocznia? Basen? Co? Gdzie?
~ 1-12-2016 22:27
Muzeum i biblioteka - raj dla Raja i Zawiły. Miejsce do wsadzenia na stołki paru kolesi. Dla mieszkańców wątpliwy zysk. A singletracki wokół Sobieszowa zablokowane i w temacie nie dzieje się nic.
~ 2-12-2016 6:26
I tak zawilec trafi do raju. Z 40 mln. da się trochę wyrwać. Ucieszy się niepełnosprawny pseudoinspektor z Czech.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group