Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7902
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

S3 zarzewiem konfliktów z ekologami?

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 30 września 2008, 8:48
Aktualizacja: 8:48
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rozpoczęły się konsultacje nad przebiegiem drogi tranzytowej Legnica – Lubawka. Inwestor chce do końca nadchodzącego miesiąca poznać zdanie mieszkańców gmin, przez które wytyczono „ekspresówkę”. Nie brakuje „punktów zapalnych”, które mogą przyczynić się do protestów „zielonych”.

Przeczytamy o tym w dzisiejszej Polskie Gazecie Wrocławskiej. Projekt drogi ekspresowej S3 z Legnicy do Lubawki ma na razie cztery warianty. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecyduje, który zostanie urzeczywistniony po przeprowadzeniu rozmów z mieszkańcami 12 gmin, przez które wytyczono nową drogę. Co ciekawe, zdanie ludzi nie będzie dla inwestora wiążące.

Jak pisze dziennik, na drodze jest sporo „punktów zapalnych”, gdzie konflikt ze środowiskiem ekologów jest niemal pewny. – Na odcinku Jawor - Bolków, za Paszowicami, czteropasmówka wkracza w otulinę Parku Krajobrazowego Chełmy. Obok rozpościerają się Góry i Pogórze Kaczawskie, rozległy teren włączony do sieci Natura 2000. Między Bolkowem a Kamienną Górą S 3 graniczy z obszarem chronionego krajobrazu Masyw Trójgarbu.

– Odcinek omijający Kamienną Górę i biegnący dalej w kierunku Lubawki przebiega w obrębie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Równocześnie przecina Rudawy Janowickie - Specjalny Obszar Ochrony Natura 2000. W pobliżu drogi znajduje się też inny SOO - Góry Kamienne – czytamy.

Póki co ekolodzy siedzą cicho. Ale inwestor bierze pod uwagę ich protesty. Dla odcinka, który przebiegnie przez strefę Natura 2000, opracowano warianty alternatywne. Choć nikt nie ukrywa, że społeczne znaczenie „ekspresówki” jest tak ważne, że Ministerstwo Środowiska może przymknąć oko na ingerencję drogowców w naturalny krajobraz i siedliska dzikich zwierząt.

Końcowy odcinek S3 ma zostać oddany do użytku w 2011 r. Będzie to najkrótsze połączenie Dolnego Śląska i jego stolicy z Europą Południową. Wszystko to przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Ale ten termin może okazać się nierealny. Wariant budowy zostanie określony w styczniu przyszłego roku. Dwa lata na skończenie inwestycji to poważne wyzwanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Reforma reformy 30-09-2008 9:44
A co z drogami ekspresowymi do Jeleniej Góry? Podawanie takich wiadomości może człowieka załamać. Jelenia Góra jest praktycznie odcięta od świata. Odcięta od świata w wyniku podłej polityki Wrocławia. Zdjeto z planu obwodnice Pasiecznika i Chmielenia. Wrocław kręci sie wokół własnego ogona. Do towarzystwa dobrał sobie prymitywów z Legnicy. Zawszeć to w kupie raźniej. Co na to radni? Czy przewodniczący sejmiku radny Pokój potrafi tylko likwidować linie kolejowe? Rozumiem chłopa zawszeć to łatwiej zlikwidować niż wybudować a przy tym trasa dla koni do Karpacza jak się patrzy! Tak oto bokiem wychodzi nam reforma administracyjna uchwalona przez były AWS /obecnie PiS i PO/. Reforma, która jest przedmiotem zachwytów i westchnień Kazimierzap. Przy okazji może wrzuci pan parę argumentów, że to, co obecnie wyprawia z drogami Wrocław przyczyni się do rozwoju Jeleniej Góry. Precz z Wrocławiem!
~Droga do nikąd 30-09-2008 13:31
Czy ktokolwiek widział by po Czeskiej stronie przygotowywano się do tej inwestycji? Czesi mają duże wątpliwości czy aby napewno autostrada z Hradec Kralowve ma prowadzić do Lubawki. Wybudujemy drogę ekspresową, która na granicy spotka się z Czeską drogą lokalną. Rewelacja.
~Rondel 30-09-2008 19:28
Pragnę przypomnieć,że S 3 bedzie biegła także na północ Polski do Swinoujścia,a wiec w znacznej mierze ułatwi nam podróże po Polsce.Czy to też przeszkadza malkontentom j.w.?
~Sabath 30-09-2008 21:52
jadę i będę kibicować ze wszystkimi znajomymi na mistrzostwach ale czy starczy dla nas miejsc

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group