Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 7960
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Region: „Rzemiosła Artystyczne” pod skrzydłami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych

Czwartek, 14 marca 2013, 8:04
Aktualizacja: Piątek, 15 marca 2013, 8:15
Autor: Mea
Jelenia Góra/Region: „Rzemiosła Artystyczne” pod skrzydłami  wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych
Fot. mea
– Będzie więcej wyjazdów do ASP, warsztatów artystycznych z wykładowcami tej uczelni oraz plenery malarskie, z czego bardzo się cieszę – tak Natalia Mokobocka, uczennica II klasy Liceum Plastycznego, skomentowała podpisanie porozumienia Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze–Cieplicach z ASP we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się wczoraj (13.03.) w siedzibie szkoły.

Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych działa od 1979 r. „Plastyk” jest szkołą artystyczną , pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczą się malarstwa, rysunku, rzeźby, kompozycji i projektowania oraz podstaw fotografii i filmu.

Młodzież kształci się w wybranych specjalnościach: szkło artystyczne i witraż, snycerstwo, fotografia oraz projektowanie ubioru. Cieplicka szkoła jest, poza Wrocławiem, jedyną na Dolnym Śląsku placówką plastycznego szkolnictwa ponadgimnazjalnego, a jedną z dwóch w Polce, która prowadzi profil szkło artystyczne. Natomiast wrocławska ASP jest jedyną wyższą uczelnią w Polsce, która realizuje kierunek związany ze szkłem artystycznym. Absolwenci „plastyka” z powodzeniem zdają na studia plastyczne, wielu wybiera ASP we Wrocławiu, stąd wieloletnia współpraca obu placówek, którą nauczyciele i wykładowcy pragną zacieśniać.

Porozumienie w tym celu podpisali: prof. Piotr Kielan – rektor ASP we Wrocławiu, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który objął patronatem współpracę między placówkami oraz dyrektor szkoły Bogdan Helik. - Od kilku lat współpracujemy z tą uczelnią, a teraz chcemy organizować razem jeszcze więcej wspólnych plenerów, wystaw, seminariów, konsultacji, które będą odbywać się nie tylko na uczelni, ale również u nas w szkole. Efektem końcowym współpracy będzie uzyskanie przez uczniów indeksu studenta pierwszego roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – powiedział Bogdan Helik, dyrektor ZSRzA w Jeleniej Górze.

Uczniowie „plastyka” będą mogli też korzystać z biblioteki ASP, co poszerzy możliwość ich twórczego rozwoju i wiedzy historycznej na temat polskiej oraz zagranicznej kultury i sztuki.
- Współpraca jest nieograniczona czasowo. Do tej pory nasi uczniowie jeździli na zajęcia do Akademii, przyjeżdżali też do nas wykładowcy i prowadzili lekcje. Teraz będą u nas częściej gościć i więcej pracować na plenerach. Dzięki temu młodzież może czerpać z wiedzy i doświadczenia profesorów oraz oswajać się z inną formą nauki, jaka jest na studiach – dodał Leszek Kaniecki, wicedyrektor ZSRzA.

W uroczystości wzięli też udział pracownicy naukowo-dydaktyczni ASP, a jednocześnie absolwenci Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze-Cieplicach – Artur Skowroński i Marek Kulig. Prof. Piotr Kielan również pochodzi z Jeleniej Góry. - To miasto jest mi szczególnie bliskie, gdyż w nim mieszkałem i kształciłem się, tym bardziej cieszę się na wspólną współpracę, bo ciepliccy uczniowie są naszymi potencjalnymi studentami. Chcemy pokazać młodzieży sztukę przez duże „S”, pokazać co na nich czeka na studiach i wyzwolić potencjał artystyczny. Nasi pracownicy również w regionie jeleniogórskim udzielają się artystycznie zarówno w dziedzinie szkła i ceramiki. W Szklarskiej Porębie uczestniczymy w plenerach malarskich – mówił prof. Piotr Kielan.

Uczniowie byli podekscytowani nowymi możliwościami rozwoju artystycznego, jakie zapewni podpisanie porozumienia. W przyszłości wielu chce kontynuować studia właśnie na tej uczelni.
- Interesuje mnie rysunek, więc cieszę się, że będzie okazja współpracować z profesjonalistami. Mam nadzieję, że dzięki uczestniczeniu w zajęciach na ASP będzie mi łatwiej dostać się tam na studia – powiedział Tomasz Fudal z IV klasy Liceum Plastycznego.

- Najbardziej lubię snycerstwo, czyli rzeźbienie w drewnie i rysunek, więc bardzo fajnie byłoby pojechać do ASP na zajęcia praktyczne ze studentami i wykładowcami – podkreślała Natalia Mokobocka.
Jeszcze w tym roku szkolnym i podczas wakacji planowane są warsztaty uczniów Liceum Plastycznego pod opieką kadry ASP oraz plener rzeźbiarski na terenie Muzeum Miejskiego – Dom Gerharta Hauptmanna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
148
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
14%
Wciąż fatalnie
22%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group