Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7343
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rzemieślnicza uczta na Placu Ratuszowym

Niedziela, 1 lipca 2018, 10:56
Aktualizacja: Wtorek, 3 lipca 2018, 7:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rzemieślnicza uczta na Placu Ratuszowym
Fot. Przemek Kaczałko
Artystyczne serce Kotliny Jeleniogórskiej od wczoraj (30.06) bije na Placu Ratuszowym, gdzie odbywa się kolejna edycja Art&Glass Festiwalu. Ponad 70 wystawców, różnorodne warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także występy muzyczne i taneczne, to atrakcje jakie Jeleniogórskie Centrum Kultury zapewniło mieszkańcom i turystom.

Dla odwiedzających stoiska przewidziano pokazy obróbki szkła nad palnikiem, wypału ceramiki, wytwarzania biżuterii, wykonywania mozaiki szklanej, wydmuchiwania szkła przy przenośnych piecach szklarskich, produkcji koralików, kowalstwa artystycznego, wytopu metali, wykonywania odlewów metalurgicznych i wiele innych pokazów rzemieślniczych i artystycznych. Chętni mają też szeroki wybór produktów do zakupu, co w dobie masowej produkcji i taniej "chińszczyzny" może być wyjątkowym prezentem wysokiej jakości.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wypalanie ceramiki raku, tworzenie własnych wzorów, na które wylewano aluminium - uczestnicy mogli zabrać swoją płytkę aluminiową do domu. Nie brakowało też chętnych do podziwiania rzemieślników tworzących cudeńka ze szkła, czy zakupu nożyków i innych wyrobów u młodzieży z Maciejowej (Kuźnia Parkowa). Tradycyjnie w festiwalu biorą udział artyści z Czech, którzy słyną m.in. z biżuterii.

- Jesteśmy już trzeci rok z rzędu, prowadzimy dwudniowe warsztaty - pierwszego dnia uczestnicy mogą sobie wykonać płaskorzeźbę, którą zalewamy płynnym metalem, a drugiego dnia (niedziela) będą mogli wykonać talizmany z brązu - powiedział Paweł Czekański z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Poza rzemieślniczą ucztą na Placu Ratuszowym, jeleniogórzanie i turyści mogli się wczoraj bawić podczas występów muzycznych i tanecznych, o czym szerzej w osobnym artykule. Dzisiaj (1.07) od rana również można skorzystać z oferty Art&Glass Festiwalu, a od godz. 17:30 koncert "Na wspólną nutę", którego gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Piaseczny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group