Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3456
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rządzą i dzielą

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 22 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 maja 2006, 10:46
Autor: TEJO, Joanna
Fot. Joanna, archiwum Piotrowski
Osiemdziesiąt tysięcy złotych otrzymają od miasta jeleniogórskie parafie na remonty zabytkowych świątyń. Tymczasem w stolicy Karkonoszy są miejsca, które aż proszą się o modernizację lub… wyburzenie.

Wsparcie dostanie, między innymi, parafia św. Marcina w Sobieszowie. Na roboty budowlane świątyni pieniądze wpłyną na konto parafii polsko-katolickiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Dzięki dotacji miasta będzie można przeprowadzić pierwszy etap konserwacji organów i prospektu organowego w najstarszym w mieście kościele parafialnym św. Erazma i Pankracego. Dwa okna zostaną wymienione w kościele św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

Tymczasem są w mieście takie zakątki, które wyglądają jak ruiny. Od lat nieremontowane, lub poddane tylko doraźnym konserwacjom. Należą do nich kwartały kamienic przy ulicy Sobieskiego.
Niektóre z nich, wyremontowane tylko do połowy, stanowią przykry widok.
– Na wysokości pierwszych i drugich pięter – ledwo trzymający się tynk, na parterach – elewacje odrestaurowane w miarę możliwości – zauważyliśmy. Zrujnowane elewacje bywają wykorzystywane też jako powierzchnie reklamowe.

Jeszcze gorzej wyglądają kamienice i budynki przy ulicach Nadbrzeżnej, Warszawskiej, Zaułek. Nieciekawie prezentują się domy przy cieplickiej ul. Królowej Marysieńki. Wymieniać można by długo.

Na kompleksowy remont tych obiektów w kasie miasta od lat nie ma pieniędzy. Prowadzone są tylko bieżące naprawy. Zdaniem samorządowców to po części wina parlamentu, który zapomniał o ustawie o rewitalizacji zapuszczonych i zaniedbanych ruder w wielu miastach Polski, w tym Jeleniej Górze.

Na szczęście przynajmniej sakralne zabytki prezentują się w miarę dobrze. A jak wynika ze wsparcia z budżetowych pieniędzy, będą wyglądały jeszcze ładniej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~zenek 22-05-2006 10:49
Chyba wazniejsze jest utrzymanie strej swiatyni lub dziel sztuki niz remontowanie starych bud.
~pro memoria 22-05-2006 11:01
Opatrzność czuwa, tyle, że nie nad wszystkim i wszystkimi.
~NIEZADOWOLONA 22-05-2006 14:58
odpow. do Zenak. Oczywiście, a ludzie nie mają gdzie mieszkać!!! A czarna mafia, musi błyszczeć złotem. Żenujące!!!!
~ja 22-05-2006 18:50
ja wiedziałem że tak będzie
~rozdział 23-05-2006 11:05
Rozdział państwa i Kościoła powinien być totalny. Państwo nie powinno ponosić kosztów budowy obiektów sakralnych, lekcji religii itp. To sprawy wiernych. Jelenia nigdy nie stanie na nogi, jeśli państwa nie stać na budowę pływalni, boisk do kosza itp. - urządzeń do zagospodarowania czasu wolnego młodzieży oraz na przyciągnięcie turystów przez wyburzenie ruder w środku miasta i urządzenie na nich parkingów.
~Trybun ludowy 23-05-2006 15:21
Nastały złote czasy dla klechów.Każdy kościół to wspaniałe miejsce na prowadzenie kampani wyborczej.Owieczki moherowe przeważnie słuchają swojego pasterza ,który to im wskaże na kogo mają głosować.Kusiak musi dbać o swoje notowania przed zbliżającymi się wyborami.
~mirek 25-05-2006 8:42
Jak zrozumiałem to jelonka.com sugeruje że Jeleniogórskie kościoły powinny wygladać jak zamieszczone na zdjęciach rudery. NIEPOWAżNI JESTEŚCIE. A jeżeli jesteście zagorzałymi antyklerykałami, to nie musicie się z tym publicznie obnosić. Miałem wrażenie że portal chce być w miarę obiektywny, ale się pomyliłem...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group