Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 10279
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rządzą i dzielą

Poniedziałek, 22 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 maja 2006, 10:46
Autor: TEJO, Joanna
Jelenia Góra: Rządzą i dzielą
Fot. Joanna, archiwum Piotrowski
Osiemdziesiąt tysięcy złotych otrzymają od miasta jeleniogórskie parafie na remonty zabytkowych świątyń. Tymczasem w stolicy Karkonoszy są miejsca, które aż proszą się o modernizację lub… wyburzenie.

Wsparcie dostanie, między innymi, parafia św. Marcina w Sobieszowie. Na roboty budowlane świątyni pieniądze wpłyną na konto parafii polsko-katolickiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Dzięki dotacji miasta będzie można przeprowadzić pierwszy etap konserwacji organów i prospektu organowego w najstarszym w mieście kościele parafialnym św. Erazma i Pankracego. Dwa okna zostaną wymienione w kościele św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

Tymczasem są w mieście takie zakątki, które wyglądają jak ruiny. Od lat nieremontowane, lub poddane tylko doraźnym konserwacjom. Należą do nich kwartały kamienic przy ulicy Sobieskiego.
Niektóre z nich, wyremontowane tylko do połowy, stanowią przykry widok.
– Na wysokości pierwszych i drugich pięter – ledwo trzymający się tynk, na parterach – elewacje odrestaurowane w miarę możliwości – zauważyliśmy. Zrujnowane elewacje bywają wykorzystywane też jako powierzchnie reklamowe.

Jeszcze gorzej wyglądają kamienice i budynki przy ulicach Nadbrzeżnej, Warszawskiej, Zaułek. Nieciekawie prezentują się domy przy cieplickiej ul. Królowej Marysieńki. Wymieniać można by długo.

Na kompleksowy remont tych obiektów w kasie miasta od lat nie ma pieniędzy. Prowadzone są tylko bieżące naprawy. Zdaniem samorządowców to po części wina parlamentu, który zapomniał o ustawie o rewitalizacji zapuszczonych i zaniedbanych ruder w wielu miastach Polski, w tym Jeleniej Górze.

Na szczęście przynajmniej sakralne zabytki prezentują się w miarę dobrze. A jak wynika ze wsparcia z budżetowych pieniędzy, będą wyglądały jeszcze ładniej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
542
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group