Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 10323
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rządowa pomoc na szkolną wyprawkę

Piątek, 26 sierpnia 2011, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Rządowa pomoc na szkolną wyprawkę
Fot. ....
Jak co roku rodzice lub opiekunowie dzieci z rodzin ubogich lub uczniów niepełnosprawnych mogą otrzymać dofinansowanie na zakup książek. Wnioski o taką pomoc można składać w sekretariatach szkół do 5 września. W maju o taką pomoc starało się niemal 630 jeleniogórskich uczniów, ta liczba może się jednak zmienić.

W tym roku o dofinansowanie na zakup podręczników mogą starać się rodzice uczniów klas I – III szkół podstawowych i klas III gimnazjum, których dochód nie przekracza 351 zł netto na osobę w rodzinie.

Wyjątkowo, bez udokumentowania dochodów, wsparcie mogą otrzymać też uczniowie z rodzin dotkniętych problemami ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej.

Jednak w tym przypadku liczba uczniów, którzy mogą otrzymać takie wsparcie jest ograniczona do 10 procent ogólnej liczby dzieci, które w roku szkolnym 2011/2012 rozpoczną naukę w gminie Jelenia Góra.

– Dodatkowo od dwóch lat programem dofinansowania szkolnych wyprawek objęci są także uczniowie wszystkich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy są słabo widzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, pod warunkiem, że posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – mówi Marta Oreszczuk z Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wnioski są dostępne w sekretariatach szkół, a należy je złożyć do dyrekcji placówki, do której uczeń będzie chodził w najbliższym roku szkolnym. Do tego dokumentu należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach. Rodziny, które nie spełniają kryterium dochodowego, powinny natomiast napisać i złożyć uzasadnienie swojej sytuacji.

W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego, do wniosku trzeba dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Na jaką pomoc w tym roku mogą liczyć rodzice lub opiekunowie uczniów, którym przyznane zostanie dofinansowanie? Dla uczniów zdrowych i niepełnosprawnych klas I – III szkół podstawowych dofinansowanie wyniesie do 180 zł, a dla uczniów z gimnazjum do 325 zł. Niepełnosprawni uczniowie z klas IV-VI szkół podstawowych mogą otrzymać do 210 zł, z zasadniczych szkół zawodowych do 315 zł, a z liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających, do 390 zł.

Żeby otrzymać zwrot poniesionych kosztów na zakup książek trzeba okazać fakturę wystawioną imiennie na ucznia lub rodzica/opiekuna, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników.

Ile osób w tym roku będzie starać się o pomoc na zakup książek? To będzie wiadomo 9 września, kiedy gminy składają dokumenty do Kuratorium Oświaty. W maju staranie się o taką pomoc zadeklarowało 626 osób, w tym 474 uczniów z klas I-III, 163 osoby z gimnazjum i 159 dzieci niepełnosprawnych.
Wojewoda dolnośląski na dofinansowanie wyprawek szkolnych przyznał w tym roku Jeleniej Górze kwotę około 106 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
781
Tak, regularnie
23%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Czy taka hala będzie u nas?
 
Aktualności
Syreny w hołdzie koledze ze wschodniej granicy
 
Aktualności
Kawka u Boskich
 
Kultura
Festyn w Miłkowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group