Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6329
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rządowa pomoc na szkolną wyprawkę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 sierpnia 2011, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: Angela
Fot. ....
Jak co roku rodzice lub opiekunowie dzieci z rodzin ubogich lub uczniów niepełnosprawnych mogą otrzymać dofinansowanie na zakup książek. Wnioski o taką pomoc można składać w sekretariatach szkół do 5 września. W maju o taką pomoc starało się niemal 630 jeleniogórskich uczniów, ta liczba może się jednak zmienić.

W tym roku o dofinansowanie na zakup podręczników mogą starać się rodzice uczniów klas I – III szkół podstawowych i klas III gimnazjum, których dochód nie przekracza 351 zł netto na osobę w rodzinie.

Wyjątkowo, bez udokumentowania dochodów, wsparcie mogą otrzymać też uczniowie z rodzin dotkniętych problemami ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej.

Jednak w tym przypadku liczba uczniów, którzy mogą otrzymać takie wsparcie jest ograniczona do 10 procent ogólnej liczby dzieci, które w roku szkolnym 2011/2012 rozpoczną naukę w gminie Jelenia Góra.

– Dodatkowo od dwóch lat programem dofinansowania szkolnych wyprawek objęci są także uczniowie wszystkich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy są słabo widzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, pod warunkiem, że posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – mówi Marta Oreszczuk z Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wnioski są dostępne w sekretariatach szkół, a należy je złożyć do dyrekcji placówki, do której uczeń będzie chodził w najbliższym roku szkolnym. Do tego dokumentu należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach. Rodziny, które nie spełniają kryterium dochodowego, powinny natomiast napisać i złożyć uzasadnienie swojej sytuacji.

W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego, do wniosku trzeba dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Na jaką pomoc w tym roku mogą liczyć rodzice lub opiekunowie uczniów, którym przyznane zostanie dofinansowanie? Dla uczniów zdrowych i niepełnosprawnych klas I – III szkół podstawowych dofinansowanie wyniesie do 180 zł, a dla uczniów z gimnazjum do 325 zł. Niepełnosprawni uczniowie z klas IV-VI szkół podstawowych mogą otrzymać do 210 zł, z zasadniczych szkół zawodowych do 315 zł, a z liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających, do 390 zł.

Żeby otrzymać zwrot poniesionych kosztów na zakup książek trzeba okazać fakturę wystawioną imiennie na ucznia lub rodzica/opiekuna, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników.

Ile osób w tym roku będzie starać się o pomoc na zakup książek? To będzie wiadomo 9 września, kiedy gminy składają dokumenty do Kuratorium Oświaty. W maju staranie się o taką pomoc zadeklarowało 626 osób, w tym 474 uczniów z klas I-III, 163 osoby z gimnazjum i 159 dzieci niepełnosprawnych.
Wojewoda dolnośląski na dofinansowanie wyprawek szkolnych przyznał w tym roku Jeleniej Górze kwotę około 106 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~? 26-08-2011 8:33
........"o dofinansowanie na zakup podręczników mogą starać się rodzice uczniów klas I – III szkół podstawowych i klas III gimnazjum, których dochód nie przekracza 351 zł (!!!!!!!) netto na osobę w rodzinie" "Żeby otrzymać zwrot poniesionych kosztów na zakup książek trzeba okazać fakturę wystawioną imiennie na ucznia lub rodzica/opiekuna, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. " I WSZYSTKO W TEMACIE (SIC!)
~ 26-08-2011 8:56
Książki to część kosztów. Potem w szkole się dowiadujesz że dywan stary że meble nie takie że stoliki obite że rolety potrzebne a nawet że trzeba zmienić uchwyty w szafkach i że muszą to zrobić rodzice bo pan konserwator jest ale jest bo jest i nie zadawać pytań... nie mówiąc o Komitecie, ubezpieczeniu i innych dobrowolnych opłatach (to doświadczenia ze sławnej SP-11 w JG) a jak chcecie Rodzice żeby Wasze dzieci uczyły się w TAKICH warunkach to proszę bardzo... niektórzy z nas chyba płacą podatki.
___x 26-08-2011 9:50
ten próg 351 zł to chyba jakiś żart ciekawe czy biorą też pod uwagę to że ktoś ma na głowie raty za mieszkanie (bo co z tego że ktoś ma wyższy dochód skoro i tak lwią część wypłaty bankowi musi dać) i przydałoby się wreszcie UKRÓCIĆ SAMOWOLĘ NAUCZYCIELI w wybieraniu podręczników czyli dla całego kraju powinny być i dla wszystkich szkół takie same tak żeby można było tanio przekazywać młodszym klasom tak jak kiedyś było już nie mówiąc ile podręczników obecnie jest wyrzucanych bo nauczycielowi się odwidziało (I CO WY NA TO EKOLODZY NIE SZKODA WAM DRZEW KTÓRE POSZŁY NA TE PODR)
~do 8:56 26-08-2011 10:40
..no i jeszcze świetlicowe, obiady, wyprawka ucznia (zapisana przez wychowawcę na kartce a4), i przeróżne zajęcia dodatkowe, gdzie nawet te z projektu rodzice musza dofinansowywać.. Chory kraj, chory ustrój, chore zasady.
~ 26-08-2011 11:50
jestem nauczycielką , uwazam , że pomoc rodziców jest niezbędna , a wyprawka niestety konieczna, ja sama wiele rzeczy kupuję sama do klasy za swoje pieniądze, czasem rodzice poprostu mają w nosie, nie mówię tu o tych co naprawdę nie mają , ale o tych co palą papierosy , a dla swoich dzieci na nic nie mają, smutne
~Zabobrzanin 26-08-2011 12:14
do 11:50. Jeżeli naprawdę jesteś nauczycielką, to nasze szkolnictwo zeszło na psy... Czytałaś to co napisałaś???
~ 26-08-2011 12:30
wiem co napisałam , zdaje sobie sprawe , ze nie jest za ciekawie , ale musimy sobie radzić , a nie tylko narzekać,
~thx1138 26-08-2011 13:10
w dzisiejszych czasach nauczyciele na zlecenie wydawnictw/autorów każą używać podręczników w zamian za korzyści tak jak od dawna lekarze firmom farmaceutycznym pomagają Ujednolicenie podręczników pomogło by zarówno rodzicom jak i przyrodzie a jak nauczycielowi by nie odpowiadał narzucony podr to zawsze może uczniom podyktować do zeszytu uzupełnienie tego podr
~~~ 26-08-2011 13:39
a co to znaczy "problem ubóstwa"? czy 351 zł na osobę to nie jest ubóstwo?, po opłaceniu rachunków- mieszkanie i media zostaje 50 zł na osobe. Czy dla dziecka w liceum ten próg też jest 351 zł netto?
~rodzic 124 26-08-2011 14:33
Gdyby zniesiono tzw "ćwiczenia " do książek to koszt zakupu książek wahałby się w okolicach 100zł. Ale i tak obecne klasy 4 już nie sprzedadzą swoich książek za rok, bo zmieniła się podstawa programowa. Ćwiczenia są tylko pójściem na łatwiznę i tylko od nauczyciela zależy czy każe je zakupić jako uzupełnienie do książki czy nie.
~żenada 26-08-2011 18:29
co mnie obchodzi że ktoś nie ma na książki ,na utrzymanie dzieci niech nie zakłada rodziny jak nie potrafi jej bytu zapewnic ponauczali darmozjady zapomogi,dopłaty nie płacenie za nic a reszta musi na nich zapier.... do roboty nieroby państwo powinno pomagac ludziom starszym i niepełnosprawnym a nie nieudacznikom ,leniom i leserom ,mam taką sąsiadkę dwójka dzieci kolonie za darmo,obiady za darmo pieniążki z MOP-su ,dopłaty do czynszu zdrowa du... siedzi sobie na balkoniku kawkę pije papieroski pali do pracy nie pójdzie bo tu jej za mało tu źle i tak całe życie jak mamuśka potem renta socjalna za nic taka sama jak niejedna emerytura ludzi którzy przepracowali po kilkadziesiąt lat
~ania6 26-08-2011 20:12
Kiedy 4 lata temu miałam najniższą krajową i na rękę brałam 700zl próg wynosił 351zł dzisiaj moja pensja jest nadal najniższa ale wynosi 1080zl a próg nadal taki sam.Więc nie dziwię się że tak mało osób się stara!Ha ha ha
~zbjeracz 26-08-2011 20:28
bron boze jednolitych ksiazek zbjeram makulature po roku szkolnym setki kilogramow nowych ksiazek w smjetnikach
~wsedcfv 26-08-2011 20:39
skąd oni biorą w ogóle te progi ,jesoooo jaki styd ,w żadnym cywilizowanym kraju nie ma takich jaj,zbieramy kasę na biednych ,na chorych ,na jedzenie dla dzieci ,więc po cholere nam w ogóle rząd ????jaki próg 350 zl od ilu lat jest 350 zł?????to jest jakaś parodia ,wsydu nie mają ,masakra jeszcze ci biedni rodzice musze pewnie tony dokumentów przyniesć że nie mają za co żyć i kupić ksiązek ??????????wstyd wstyd i wstyd chyba w szkole wiedzą wychowawcy które dzieci są z ubogich rodzin ????????czy kiedyś skończy się w naszym kraju to upadlanie ludzi
~ 26-08-2011 21:43
Niech rzad nie zabiera nam tyle pieniędzy (m. in. na doradców pana Zawiły), to sobie sami poradzimy. Obniżcie POdatki.
~ 26-08-2011 21:57
Wiecie co? tak to wszystko czytam i rece mi opadają....Nachodzi mnie taka refleksja i zastanawiam sie kto bedzie pracował na nasze emerytury ludzie sie boja zakladac rodziny jest coraz mniej dzieci ...dlaczego ?tak sobie mysle ze sporo sie mówi o polityce pro-rodzinnej ,jezdze troche po europie i wstyd mi za nasze panstwo .. ja rozumiem ze Ci ktorzy nie maja dzieci jest to dla nich nie istotna sprawa ,ale drodzy moi zeby dostac zasiłku rodzinnego na dziecko 91zł jest to poprostu parodia.W zadnym kraju nie traktuje sie tak rodzin-jest to poprostu uwłaczajace godnosci człowieka-wstyd i tyle brak słów-staracie sie o posady panstwowe zróbcie cos dla nas szarych ludków -to taka dygresja na przyszłosc...
~!!! 26-08-2011 22:03
Kryterium dochodowe 351zł.To jest śmieszne .Ciekawe czy za takie śmieszne 351zł przeżył by pan prezydent czy reszta rządu. To kryterium jest nie zmienione od 6 lat ,a do dochodu wlicza się nawet zasiłek rodzinny...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group